şükela:  tümü | bugün
12153 entry daha
 • olayın msb'nda olmadığını, cb'nın tek sözüne baktığını anlamamız gereken askerliktir. cb, direktifi verdiği gibi çıkacak.
 • cb de sesimizi duysun artık eyyy sayın cumhurbaşkanım ver fermanını sevindir bedelli bekleyen milyonları.
 • şu anda hayatta en çok beklediğim şey.

  resmen bu meret yüzünden hayatımızı toparlayamıyoruz. iş değiştireceğim, ev alacağım araba alacağım ama bu bedelli askerlik belirsizliği yüzünden canımız yanıyor.
 • bunu beklemek yerine yurt dışına kapağı atmaya çalışmak da düşünülmeli. devlet bariz olarak sizi istemiyor. yurt dışına 1000euroya bu hakkı veriyor. kime ne faydası olduğunu bilinmeyen bedellinin 10 20 katı kadar parayı her ay kazanan futbolculara 30 küsür yaşına kadar tecil veriyor. sen beyaz yakalı kardeşim. vergi kaçırma şansn yok ( bu şansı olup da kaçırmayan yok) bedelli askerlik için belki kredi çekeceksin. bu ülke için verdiğin emeğe yazık. askerlik yüzünden ne kariyer hedeflerine odaklanabiliyorsun. ne kredi çekeyim ev alayım diyebiliyorsun. ev fiyatlatı araba fiyatları uçtu, sen 1 yıllık yüm birikiminlr b sınıfı araba alabilirken, katma değer sağlamayan ticaret, inşaat işiyle uğraşan kira parası yiyen üstüne vergi kaçıranlar beyaz yakalının 10 yıllık elden düşme modellerini bile karşılayamayacağı en lüks bmw mercedeslere biniyor. üstüne maaşının daha fazlasını vergi olarak veriyorsun devlete. sen burada istenmeyen vatandaşsın.

  imza : istenmeyen beyaz yakalı vatandaş.

  niye böyle gaza geldim şu bayram sabahı bilmiyorum.
 • bedelli askerlik çıkarmayı her iktidar, her zaman ister. hem herkesin aynı yaşlarda çocukları var, hem de ne kadar az da olsa devlete maddi getirisi var. diğer yandan bunun bir de politik maliyeti var. bedelliyi çıkardıktan sonra toplumdan muhalefetten gelecek eleştirilere de muhattap olunması gerekiyor.

  bu politik bedelin ödenmemesinin yolu, muhalefetin bundan faydalanmayacağından emin olmaktan geçiyor. dolayısıyla kılıçdaroğlu bunu destekleyeceğini söylesin, bir haftaya kalmaz çıkar. o söylemedikçe de kolay kolay çıkmaz, çünkü durduk yere bunun için politik sermaye harcanmaz. geçen sefer de böyle oldu, yine söylentiler vardı, kılıçdaroğlu bizce de gerekli dedi, bir hafta geçmeden uygulamaya girdi. dolayısıyla bunu oldurmaya çalışanlar, iktidar partisinden ziyade muhalefete baskı yaparlarsa, olumlu sonuç alma ihtimalleri yükselir.
 • taramalı füze üreticem ama bu çıkmadığı için üretemiyorum. :s :s

  acil reizimiz çıkarmalı. gerekirse hüloğğğ diye bağırırım.
 • çık gel be güzel yüzlüm..
 • gençlerin sıklıkla, askerlik nedeniyle hayat kuramamaktan, iyi iş bulamamaktan yakındıkları için başvurdukları, çıkması için ısrarcı oldukları askerlik türü.

  katılmıyorum.

  misal ben, bir beyaz yakalıyı işe alacak isem, eğer başvuranlar arasında muadili varsa, (ki bir ilan verdiğinizde başvuran beyaz yakalıların %99.9'u eğitim, zeka, deneyim, yetenek olarak birbirinin aynısı) bedelli yapmış olanı almam. bunun sebebi, kişiyi bedelli yapmaya götüren kişilik özellikleri.

  çünkü bedelli askerlik, kişi hakkında aslında sanılandan fazla fikir verir:

  1. bencildir. kolektif bilinci zayıftır. iş yeri sinerjisine katkı sağlayamaz. yurttaşlar arasındaki koşulsuz eşitliğe inanmaz. ben kendini şirketteki daha düşük pozisyonda çalışan bir kişiden üstün gören, en temel insan hakları mevzu bahis olduğunda kendini ayrılacalıklı kılmak için yırtınan adamı ne yapayım?..

  2. parası vardır. dolayısıyla, aynı iş için başvuran tıpatıp aynı değerdeki adamlar arasından neden zengin olanı işe alayım. ihtiyacı olanı seçerim. bu hem iş yerine aidiyetini, hem de işine olan motivasyonunu yükseltir.

  3. hayat felsefesi sıkıntılıdır. genç yaşta ömrünün bir senesini kaybettiğinde hayatının bittiğini düşünecek kadar vizyonsuzdur. bunun sebebi askerlik olabilir ya da ağır bir hastalık geçirmesi olabilir. sebebi mühim değil. o yaşta, kaybettiği sürenin hayatını zindana çevirdiğini düşünen adam zaten birikimsizdir.

  4. zora gelemez. önüne bir sorun çıktığında, sorunu zamana yararak, sürüncemede bırakarak, olmadı etrafından dolanarak çözmeye çalışır.

  eğer aynı zeka, eğitim, yetenek ve tecrübeye sahip başka adaylar varsa, ben böyle bir adamı neden işe alayım?..
 • çevrem geniş, gerçekten vasıflı insanlar var. çok fazla yurt dışına okumaya giden arkadaşım var. ve malesef bu adamlar üstteki arkadaşın şirketine giremeyecekler. gerçekten üzücü. mesela adam ucla de doktora yapıyor. askerliği de 1051 dolara la konsolosluğunda yaptı. kendi dizanynı ve yeni bir teknoloji olan çipler rakiplerinden 3 kat verimli. tezi de bu konu hakkında. gel gör ki bedelli yapmış `: :( çok üzücü gerçekten`bunu koşul sayan iş yerlerini kapısından bile almayacaklar. şimdi entry'i attım. gerçekten üzüldü. en iyisi abd de iş bulayım dedi. çığır açacak olan bu zihniyetteki insanların karşısına bile çıkmaz.

  tanım: zenginlerin değil fakirlerin yaptığı askerlik şekli. parası olan yurt dışında 3 yıl sigortalı tatil yapar 1000euroya halleder zaten. bizim gibi fakirler de kredi çekip öder.
 • milli savunma bakanlığında müsteşarlık yapan panpamın babasının dediğine göre eylül ayı gibi gündeme gelip kasım sonu gibi çıkabilirmiş. muhtemel gelir olarak 11 milyar tl hesaplanmış yani bu demek oluyor ki ortalama 600-800 bin arası başvuru gelse 15bin e bu iş tamam.
10 entry daha