5187 entry daha
  • şu kadar basit bir askerlik türü:
    https://www.turkiye.gov.tr/>tüm hizmetler>millî savunma bakanlığı
    >asal bedelli askerlik işlemleri>asal bedelli askerlik başvurusu>kabul ediyorum. kabul ediyorum'a tıkladığınız an başvuru işlemi tamamlanıyor bilginize. o yüzden benim gibi başka sayfa açılacağını düşünmeyin. kabul ediyorum=başvurunuz tamamlanıyor.

bu basamakları takip ettiğinizde karşınıza şu başvuru belgesi çıkacak. parayı yatırıp, dekontu askerlik şubesine götürdüğünüzde işlem tamam. hayırlı tezkereler.

ek: "parayı eft yapsak, eft onay sayfasının 3 sayfa çıktısını alıp götürsek olmuyor mu?" diye soran arkadaşlar. aynı soruyu zamanında ben de sordum. hala cevap alabilmiş değilim ama bugüne kadar gittiğim askerlik şubelerini, karşılaştığım memur profilini ve yaklaşımlarını bir düşünüyorum da, olacağına hiç ihtimal vermiyorum. dekont diyor ya, noterden onaylatıp getirsen yine de anlatamazsın oradaki memurlara çıktının da dekont olabildiğini. o bildiğin karbon, bankaların verdiği dekont olmazsa içleri rahat etmez şimdi onların.

ek2: e-devlet üzerinden alacağınız başvuru belgesinde olacak veya askerlik şubesinden alacaksınız ama hesapların ıban numaraları şöyle:
    ziraat bankası tr49 0001 0017 4537 7119 4351 38
    halk bankası tr31 0001 2009 4520 0010 2600 83
    vakıflar bankası tr28 0001 5001 5800 7302 9593 00
  • hiç e-devlet işine girmeden eski usullerle halledeceğim işimi. bu konuda garantici olmayayım da ne yapayım amk. devletinden ne hayır gördük de e'sinden görecez.
  • dolarin yuronun basini alip gittigi bu donemde ugrunda sorulmasi icap olan sual 18 bin tl nin turkiye disindan nasil odenecegidir.

zira bu yuro bazinda dusunulurse aralik 16 da 3 tl olan yuro aralik 23 de 6 tl ye denk gelirse 18binlik ucret 6000 yuroya tekamul ederken birden 3000 yuroya dusecek.kredi cekiyor olsaydim cidden kafama takilirdi bu.neticede turk lirasi olarak borclaniyorum.

o yuzden elcilige sordum.onlar da aralik 31den sonra doviz kuru sabitlenmesi ardindan yardimci olabileceklerini soylediler.

soru su.tc merkez bankasi bile kur sabitliyemiyorken 18 bin turk lirasini hangi yabanci para birimi uzerinde denk alacagiz.dunyada boyle bi sey yok.yuro var dolar var ve yasadigin ulkenin para birimi.ozellikle dalgali ve sabit kuru ayni anda uygulayan bok bi yerde yasiyorsan isler yas.

gercekten sacma.ya da ben cok yanlis anladim.
  • hakkında konsolosluğu şahsen yaptığım başvuru sonucunda daha usül ve esasların belli olmadığını, paranın türkiye'de bir banka hesabına mı yoksa bulunduğunuz ülkede mi yatırılacağının belli olmadığı söylendi.
  • elbette şubata kadar yakalanirsaniz hem en ağır cezadan yakalanmayi (tabi kacak veya bakaya oldugunuz süreye göre) hem de bedelli parasini odeyerek yararlanabiliyorsunuz.
  • çıkan kanunda para cezası olanların affı yazıyor. ceza yazsa ne yazar bedelliyi ödediğin zaman sıfırlanıyor. şubat 13'e kadar yakalanıp askeri şubeye götürülürsen de ben zaten gelecektim arkadaşlar yolumu karşılamış oldular bankaya gidip geliyorum der geçersin.
  • bedelliden faydalanamayacak olanlar için de edevletten başvuru butonu çıkıp çıkmadığı merak edilen askerlik
  • az önce e-devletten ilgili belgeyi aldım. topu topu üç işlemden ilkini internet üzerinden halledebilmiş olmam beni sevindirdi. ikincisi de bankada kolay hallolur. son işlem için de askerlik şubesine gideceğiz bugün bakalım...
  • rahat, hazrol. uygun adımları anlatıyorum:

1) www.türkiye.gov.tr adresine girilir, "vatan borcumu ödemek istiyorum" seçeneği olmadığından "bedelli askerlik başvurusu" yazan yere tıklanır.

2)sistem tarafından oluşturulan form indirilerek iki kopya çıktısı alınır. (burada isterseniz indirmeden çıktı alın, neticede askerde mantık yok. ayrıca iki kopya kritik. bu formu borcunuzu ödediğiniz vatanın iq ortalamasına sahip askerlik şubesi çalışanına ısrarla veriniz, almak istemese de veriniz, sonra arayıp "biz onu da alacakmışız =(((" diyorlar.)

3) aldığınız formla banka şubesine gidilir vatan borcu peşin olarak ödenir. (peşin dediysem, aynı bankada hesabınız varsa para orada dursun kendileri işlem ücreti almadan hesaptan düşüyorlar.)

4) her yerde üç diyor ama vatan borcunu ödediğinize dair "dört" adet dekont alınır, banka memuru muhtemelen verir, vermese de ısrarla isteyiniz.

5)aldığınız dört dekont, internetten aldığınız iki kopya başvuru formu çıktısı, ve nüfus cüzdanı ile birlikte askerlik şubesine gidilir.

6)tebrikler takriben yarım saat içerisinde "vatan borcu" ile ilişiğiniz olmadığına dair belgeye ulaştınız.

eyyorlamam bu kadar.
  • şu an nakite sıkışık olduğum için arabayı elden çıkarmaya çalıştığım askerlik türü. aslında ocağın ortasında yüklü bir ödemem var ama bekleyemeyeceğim arkadaş. hemen arabayı satıp bu işi bitirmek istiyorum.

not: antalyadan olup ta arabama talip olan veya bu işlerden anlayan. galerici sözlük yazarlarına selam eder şu sevimli yaratığa bir el uzatmalarını dilerim. yeşillikleri bekliyorum...
23602 entry daha
hesabın var mı? giriş yap