şükela:  tümü | bugün
12865 entry daha
  • 1 ocak 1992 doğumluları da kapsayacak şekilde aralık ayında geliyor. bedel 15.000 hayırlı olsun
  • 1 ocak 2017 doğumluları da kapsayacak şekilde aralık ayında geliyor. bedel 7 lira hayırlı olsun

sizin yazacağınız giriyi...
  • yaprak geliyor,
    hayırlı olsun
  • 1 ocak 93'lüleri kapsayacak şekilde 19bin lira olacağını düşünüyorum.

seneye çıkacaktır.
  • 31 ocak 2001'lileri kapsayacak şekilde geliyor . bedel 25.000 çokomel hayırlı olsun.
  • bedelli 15 bin tl bekleniyor.

bazıları diyor ya ülkeyi tanımayorsunuz falan. ben de diyorum ki bunu diyen matematik bilmeyen, kar zarar nedir iktisat nedir bilmeyen karacahildir.

asgari ücretle calısan isci gitse kaybı 6 aydan 8500 lira oluyor. en kötü ayda 200 tl yese askerligin adama zararı neredeyse 10bin. iddia editorum bu adam döner dönmez is de bulamaz.

askere gitse:
    - aileye kim bakacak?
    - aylık asgari ücret gelir zararını kim karsılayacak?

üstüne askerdeki sıkıntılar dertler, esin yalnız kalması, coluk cocuk babasız büyüyecek bin türlü dert cabası.

hal böyleyken bütün fakir muhabbet aradaki 5bin tl icin dönüyorsa ben sizin beyninize sokayım.

sizde beyin olsa acıp twitterda bedelli isteyenlerin tiplerine paylastıgı coluk cocuklu fotograflara bakarsınız. ayda 1500 2000 lira para kazanan coluk cocuklu gariban esnaf, memur tipli orta direk adam kaynıyor, siyasilere yalvarıyor. parası olan zaten tecil etmis neden bakaya kalsın?

asıl siz ülkenizi insanınızı tanımaktan acizsiniz biz degil. malesef bu ülkede cogunluksunuz.
  • taksim starbucks'ta kahvesini yudumlayıp beleş wi-fi'dan ülke sosyolojisi üzerine ahkam kesen orta direğin favori askerlik türü.

neymiş?.. en fakir adam bile bunu gayet rahat ödeyebilirmiş. öyle 3-5 binin lafını etmeye değmezmiş.

adamın dayanak noktası da asgari ücret. yahu bu ülkede, ancak açlık sınırının altında bir yaşam sağlayan asgari ücretin bile lüks olduğunu bilmez bunlar. ülkede genç nüfusta işsizlik oranı şubat ayında %23 idi. yani bu bedelli askerlikten yararlanacak hedef kitlenin %23'ü asgari ücret dahi alamıyor. ki bu rakam, oran düşük görünsün diye bin dereden su getirilmiş rakam. iyismer bir tahminle %30 üzerinde aslında. nasıl verecek bu adam senin o bedelli ücretini. hani herkes kolayca karşılayabilirdi 15-20 bin liraları. adam aç yahu. basbayağı aç. asgari ücretle iş bulması bile lüks.

bir de asgari ücretliler var tabi... neymiş, onlar da 3-5 binin lafını etmesinmiş. nasıl etmesin be! adam bu şartlarda bile açlık sınırının altında yaşıyor. bir de sen bu adama, banka kredisi al, önümüzdeki 5 sene, bu açlık sınrının altındaki gelirinin en az 3'te, 4'te birini bankaya kredi olarak öde diyorsun.

starbucks'ın terasından ülke nasıl görünüyor bilmem ama, sizin o "bedelli zengin işi değil, en fakir adam bile altından kalkar" argümanınız zifiri karanlık bir cehalete işaret ediyor.

bedelli bu ülkede pekala zengin işidir. çünkü gelir dağılımı o kadar adaletsizdir ki, bu ülkede orta direk bile pekala zengin kabul edilebilir.

evet, bu ülkede bedelli askerlik bedelini rüyasında ile karşılayamayacak, dolayısıyla ondan yararlanamayacak yaşıtlarınız var. bu da kulağınıza küpe olsun. türkiye'ye hoş geldiniz.

belli ki turist olarak nefes aldığınız bu ülkeyi tanıyın azıcık. halkını, insanını... ondan sonra ahkam kesin.
  • bedelli üzerinden toplumun yoksunluğundan tutunda da gelir adaletsizliğine deginilip duruluyor. bunu gerçekten bir kenara birakin. limon satin para kazanin, 70 küsür yaşında insanlar orada burada mendil, su satiyor.
    öyle açlık sınırının altındayım ben diyerek bir sey yapmamazlik olmaz. ölümü mu bekliyor millet ?

asıl soru şu. bedelli çıkmadı, starbucks bebeleri olarak askere gittik 6 ay. ee sonra ? ben yine starbucksta takılacağım, gelir düzeyi dusuk olan kimse ne yapacak ? ben gelirimi mi paylaşacağım ya da sihirli bir değnek ile tuttukları altın mi olacak.

dünya adil bir yer degil. olmayacak da ne yazık ki.
  • yarın akşam sayın cumhurbaşkanı atv de canlı yayına çıkacak. bedelli askerlik bekleyenlerin taleplerini yoğun bir şekilde iletmesi şart.

konu detayları: link

lütfen herkes elinden geldiğince konuya destek versin. taşı delen damlaların gücü değil sürekliliğidir. bedelli çıksın isteniyorsa bıkmadan usanmadan çalışılmalı.

çok yakında uğraşa uğraşa çıkaracağımız askerlik türü.
238 entry daha