28009 entry daha
  • erzincan mebs hakkinda sorusu olanlar yesillendirebilir. topcu tugayi ve merkez komutanligi hakkinda da az biraz bilgim var.
  • yaş 30 bedel 50 gün 0 olarak çıkması gereken askerlik
  • az önce bedelli için alışveriş yaptım 900 tl tuttu. 21 günlük maaş da yatmayacak.

edit: pahalı diye sövenler olmuş.

aldığım liste:

bot tabanlık
    polar eldiven, boyunluk, bere
    termal ıclik alt üst
    termal çoraplar
    ıc çamaşır alt ust
    para kart için cüzdan
    kilit - dolap, postal ve çanta
    vatka
    terlik
    marker kalem
    temiz çamaşır torbası
    kirli çamaşır torbası
    uygun çanta
    çamaşır makina file
    kulak tıkacı
    pijama
    el yüz havlu
    vücut havlu
    okuma lambası ve pil
    pudra
    yara bandı

belki biraz abartmış olabilirim. evden goturebilecegim bir şey yok renkleri uyumlu değil ya da kaybolursa daha zararlı çıkabilirim. lan ülke pahalı bana ne kızıyorsunuz 8er tane don atlet çorap neredeyse 300 tl tuttu.

içinde sadece 100 tl'lik şemsiye var o fazla gerisi lazım.

edit2: tamam beyler sövmeyin yeter anladık ben fazla almışım. önümde 10 kişi vardı onların da 500 600 den aşağı tutmadı.
    şemsiye askerlik için değil lan yağmur yağıyor şemsiyem kırıldı diye aldım götürmeyecegim oraya.

bu arada fişe yeni baktım eşofman seti 200 tl imiş vay anasını ben ucuzdur diye aldım. kalabalıkta kontrol edemedik ki bir şeyi. para var çok şükür sıkıntı etmeyin ben hepsini sonra da kullanırım bu konularda tutumluyumdur.
  • hayvan gibi alışveriş yapılmaması gereken askerlik türü. uzun dönemler o kadar hazırlanmıyor. çıldırdınız mı?

ekleme: 250 liraya asker malzemeleri dükkanından, 100 liraya da migrostan alışverişimi hallettim ben. tavsiyem, asker malzemeleri dükkanından alışverişi minimumda tutun.
  • 21 gün için 900 tl harcayan eşeklerin biz katma değer üretiyoruz diye istemiş oldukları şey.

arkadaş siz bu akılla bir s2m üretemezsiniz.
  • askerliğin parayla kısaltılma organizasyonu.
    askerliğin bu versiyonunu bedelli bedelsiz foça'da yapmış olan var mıdır?
  • samsun 15. piyade eğitim tugayı 5. piyade eğitim taburunda askerliğimi dün itibariyle tamamladım. sorularınız için yeşillendirebilirsiniz.

-girişte telefon ve hat soruyolar, tuşlu telefon sokabiliyorsunuz içeriye. askercell muhabbeti mevcut, bize girişte askercell almazsanız telefonunuzu teslim etmek zorundasınız dediler. ben aldım, arkadaşım almadı. onun telefonunu aldılar, ben girdim. tabi cüzdana falan sivil hattınızı da saklayıp girebilirsiniz. herkes biliyor zaten çoğu kişide sivil hat olduğunu. askercell sabah 8 akşam 18 arası aramalara kapanıyor ama sms atabiliyorsunuz. 1 hafta sonra telefonları sahiplerine askercell alma koşuluyla verdiler ama kimse kontrol etmedi askercell alınıp alınmadığını.
    -kışın soğuk oluyor hastalıklar çok fazla oluyor. orası esentepe olarak geçiyor, gerçekten de sürekli bir rüzgar esiyor, soğuk olmasa bile rüzgar çok fena etkiliyor sizi. siz hasta olmasanız bile, koğuşta kalanlardan mutlaka bulaşıyor.
    -tuvaletlerde tuvalet kağıdı bulunmuyor, o yüzden tuvalet kağıdı ve ıslak mendil muhakkak alın. sıvı sabun mevcut, sıvı sabunla probleminiz yoksa yanınıza sabun almanıza gerek yok. duş için malzemelerinizi getirin tabi.
    -yemekler bence ortalama üstüydü, ki arkadaşlarımdan da aynı şeyleri duydum. genelde et yemekleri çıkıyordu, bazen nadir de olsa çok tercih edilmeyen yemekler oluyordu. havalar soğuk hasta olmayalım diye sürekli meyve veriyolardı, hatta fazla fazla alın diyolardı. yemeği sevmezseniz içerde sürekli arabayla dolaşan pideci var, ordan bişeler yiyebilirsiniz. kantinde de et döner, köfte, tost gibi şeyler mevcut. ben yemedim ama yiyenlerden de güzel olmadığına dair şeyler duydum.
    -koğuşlar değişken bizim bölümde 24/32 kişilik koğuşlar vardı. birisi küçük diğeri biraz daha büyük. koğuşlar geceleri havasız oluyor, zaten gece nöbetinde sürekli havalandırmanızı isteyecekler. hergün mıntıkada temizleniyor koğuşlar ama yine de çok sık kirleniyor ve toz oluyor. hastalıkların çoğu da bundan oluyor.
    -ilaçları gizli gizli sokabilirsiniz, benim çantayı didik aradılar. birsürü ilacı gördüler. tek tek açıklama yaptım hepsini aldılar. çünkü içerde revire gidip ilaç yazdırırsanız 1 haftaya bile gelebiliyor ilaçlar. en azından nurofen gibi soğuk algınlığına iyi gelecek ilaç alın yanınıza. ağrı kesici ve boğaz pastili de mutlaka alın.
    -eğitimlerde genelde zorlamıyolar, kolay geçiyor diyebilirim. tek sıkıntı hareketsiz uzun süre ayakta durabiliyorsunuz. en çok yoran şey bu. bir de son hafta tören provası yorucu oluyor.
    -yanımıza neler alalım gibi sorular var, orda bulamayacağınız şeyler almanızı önerebilirim. kitap alın okuyacak zaman oluyor, hafta sonu cumartesi öğleden sonrası ve pazar günü eğitim olmuyor. içtima dışında okuyacak zamanınız oluyor. ilacı önceki maddede yazdım zaten. ıslak mendil ve tuvalet kağıdı alın, oradaki tuhafiyede bulunuyor ama tuhafiyeye gitmeniz birkaç günü bulacağı için bunların yanınızda bulunması iyi olur. traş çantası ve malzelerini alın, orda da satılıyor ama yine ne zaman gideceğinizi bilemiyorum, hergün traş olmanız gerekiyor çünkü. bot boyası da aynı şekilde. iç çamaşırı gibi şeyleri yazmıyorum, onları alacağınızı düşünüyorum zaten. eldiven ve bereyi ordan alın çünkü belli standartlara sahip olması gerekiyor, ordan alınan şeyler hep fiyat olarak uygun hem de standartlara uygun. deodorant alın mutlaka, yazın gidecekler için iyi olur. kirli ve temiz çamaşır torbası, çamaşır filesi alın. ben ordan aldım, fiyatı 1 lira gibi birşey baya uygun, ordan da alabilirsiniz. kışın gidecekler birkaç tane içlik götürsün, değiştirip giyebilirler, ben 1 taneyle idare ettim. sigara hemen hemen her çeşit vardı ama bitebilir, tekel bandrollü sigaraları içeri sokmanızda bir sıkıntı yok. askı götürün bence, orda bulamayabilirsiniz belki, kıyafetlerinizi asmanız gerekiyor. horlama sesinden etkilenip uyuyamıyorsanız radyolu telefon alın ve kulaklık götürün, ben her gece radyo dinleyerek uyudum çünkü horlayan insan sayısı çok fazla. spor ayakkabısı, terlik ve eşofman da götürün, kamuflaj giyilmeyen zamanlarda bunlar giyiliyor. eşofman olarak evde yatarken giydiğiniz şeyler olabilir. dudağınız ve cildiniz kuruyabilir, sürecek kremler alabilirsiniz. nakit para mehmetçik sigorta yaptırırken ve otomatları kullanabilmek için karta para yüklerken kullandım. otomatlarda bisküvi, gofret, çay, kahve türevleri, soğuk içeçekler mevcut. ona göre yanınıza 30 +burada kullanacağınız miktar getirebilirsiniz, maksimum 100 lira ve bozuk getirin tabi, 10/20 tl şeklinde.
    -ilk hafta zaman geçmek bilmiyor, günler çok yavaş geçiyor ve bıkıyorsunuz ilk 3 gün içerisinde. ama ilk hafta tamamlanınca zaman güzel geçmeye başlıyor. kalk saati 06:00, 06:00 ile 06:30 arası şahsi temizlik, giyinme, yatak yapmakla geçiyor. sonrasında kahvaltı yapılıyor. kahvaltıdan sonra mıntıka temizliği. 08:45 gibi içtima oluyor. içtimadan sonra eğitim. yaklaşık 11:30'a kadar eğitim oluyor. sonrası öğle yemeği ve 13:45'te tekrar içtima. sonrasında tekrar 17:30'a kadar eğitim oluyor. akşam yemeği yiyip, saat 20:45 içtimasına kadar serbest oluyorsunuz. yat içmasından sonra da insanlar yavaş yavaş uyumaya başlıyor zaten. akşam yemeğinden sonra eşofman giyiliyor, yat içtimaları eşofmanla oluyor. hava durumuna göre yat içtiması koridorda veya koğuşta olabiliyor, bunu akşam yemeği sırasında duyuruluyor. hafta içleri genel işleyiş bu şekilde. hafta sonu farklı oluyor. ilk hafta sonu cumartesi günü öğlene kadar kamuflaj giymiştik, sonrasında eşofmana geçtik. pazar günü full eşofmanlıydık. ikinci hafta sonu cumartesi ve pazar günü eşofman giydik.

edit: sorular için genel cevaplar eklendi.
  • askere giderken şemsiye alanları gösteren başlık. galiba arkadaş açılıp açılmadığını deneyecek.

--------spoiler-------

o şemsiye açılmaz.

--------spoiler-------

edit: https://eksiup.com/757b505cf633
  • bb mobile telefon almayın! bir telefon 20 gün dayanmaz mı!
  • haftaya ankara-mamak'ta yapacağım askerlik türü. adam 900 lira harcamış diye bir ton giydirmişler. sadece şu kadar söyleyeyim 100 tl'ye tuşlu telefon alsan, 18 gün için de onar adet boxer-atlet-çorap alsan ortama 350 tl ediyor. ilaç, cüzdan, saat, eğer uygun bavulunuz yoksa bir adet bavul, boyunluk, bere, eldiven, kişisel bakım malzemeleri, tabanlık şu bu derken ortalama zaten 500 lira ediyor. bir çift düzgün eşofman alayım desen 100 lira, kışın gittiğimiz için içlik alayım desen alt-üst en dandiği 50 lira. ondan sonra burada ahkam kesiyorsunuz gençler, yapmayın. haa ben kışın ortasında donumu yıkar kuruturum ya da ben pasaklı, kokuşmuş herifin tekiyim diyorsanız bilemem tabii. siz dımdızlak gidin askere. orada sürünürken düşünürsünüz artık nerede yanlış yaptığınızı.
21 entry daha