• daha ne olduğunu kim olduğunu kavrayamamış çocukları ateş altına göndermek yerine, asıl işi asker olmak olan, kafasıno ve bedenini ona göre eğiten çelik gibi adamların orduda olması daha iyi değil mi? bi tutturmuşlar vatan borcu diye. sadece erkeklerin değil kadın-erkek her türk vatandaşının vatan borcu vardır. kimi gider bedeniyle teröriste karşı çarpışır, kimi aklıyla teknoloji üretir, kimi de üretir ihraç eder ve öyle öder bu borcunu. işi asker olmak olan, bütün dikkatini ve gücünü buna harcayan insanlardan oluşan profesyonel bir ordu olmalı. bu bedelli askerlik, bugün a siyasetçisinin yarın da b siyasetçisinin seçim vaadi veya para kaynağı olmaya devam eder durur.
    tabi kimsenin işine gelmediğinden profesyonel orduya geçiş için kimse taşın altına elini koymaz.
  • açıkça adaletsizlik.

senin canın kıymetli de fakir ailenin çocuğunun canı kıymetli değil mi? herkes vatan, herkes anne evladı. 15 bini veren gitmesin. parası olmayan sürünsün. yok ya!

profesyonel ordu diye zırvalayanlar, bu paragraf da size gelsin. ordu zaten uzun süredir profesyonel. rütbeliler, uzman çavuşlar, sözleşmeli maaşlı erler, bir de kendi isteğiyle komando olanlar tehlikeli bölgelerde bulunuyorlar. geriye kalan süreli askerlik yapanlar geri hizmette. makine mühendisi gelir makineyle araçla ilgilenir, klima tamircisi gelir askerde de klima tamir etmeye devam eder. kaynakçısı, şoförü, avukatı aklınıza ne geliyorsa. kışlada da kendi alanında çalışıp vatana hizmet edebilir.

kışla içinde kantinde oturan adama da mı maaş ödensin? temizlik yapan eleman da mı maaşlı çalışan olsun? bunlar devlete ekstra bir yük oluşturmaz mı? beş buçuk ay orada durup elinden geldiğince bir işin ucundan tutacaksın. kimse senden yapamayacağın şeyi beklemez zaten.

kısacası bu bedelli askerlik olayının fazla büyütüldüğünü ve durumu olmayan insanlara büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum.
  • 28 günde ne eğitimi vereceksin onca insana?
    saçmalık ötesi bi saçmalık. uygulanabilirlik sıfır.

ama tabi eğrelti de olsa ben yaptım oldu demek için.... söz sizin. kısacası (bkz: kandırıldık).
  • chp 28 günlük askerlik şartı kaldırılsın önerisi sunduğuna göre geçmiş olsun diyebiliriz. üzülmeyin gencolar sayılı gün tez geçer. 28 gün nedir ki, yıllık izninizi kullandınız farz edersiniz.
  • 28 günün kaldirilmasi gereken bedelli türü.. 28 gün olursa mağdur olacak cok insan var ve katılım ciddi oranda düşer.
  • benim anlamadığım 28 günlük eğitimin yasadan faydalanacak yaklaşık 600-900 bin kişiye ne ara verileceği ?

360 bin kapasiteli ordunun bu sayıda askeri eğitime alması 10-12 ay kadar sürecektir. bu ise işini gücünü evlilik planını askerliğe göre ayarlayacak kişiler için bir senelik stresli bekleyiş anlamına gelebilir. kaç gruba bölünecek hangi grup hangi ay gidecek bir sürü sorun ortaya çıkacaktır.
  • meclis'e sunulan teklif içerisinde neden 15 bin tl yazılmadığını merak ettiğim uygulama.

edit: kanun teklifinde yazıyormuş. ben gerekçeyi okumuşum. benim aptallığım.
  • binlerce insana söz verip sonrasında böyle saçma sapan bir tasarı yapmak ne demek yahu? resmen dalga geçiliyor gençlerle.
hesabın var mı? giriş yap