• yukarıda ki arkadaşın dediğine aynen katılıyorum bu kadar gerilmeye heyecanlanmaya gerek yok o kadar yıl beklemiş bir nesil olarak (89 cenabetliği) elimize fırsat geçmişken aradan çıkarılması gerekendir. bedelli 1.celp etimesgut zırhlı birlikler
  • alm. militaerdienst mit freikaufoption
  • 2-3 arkadaşımın yararlandığı askerlik.

sonuç olarak bir sıkıntı olmadığını, çok zorlanmadıklarını sadece sıkıldıklarını söylediler.
  • an itibariyle aydında yaptığım askerlik türü.
    bitince editlerim.

6.gün editi: etrafta eşya bırakınca kayboluyor birileri alıyor.ibneler.
    11.gün editi: 2.bölük için söylüyorum komutanlar çok iyi.
    bitiş editi: bugün yemin ettik.
    fiziki olarak şartlar kötü.
    yemekler kötü koğuşlar kötü banyo kötü tuvalet kötü ama komutanlar iyi.
    (bkz: kanser olmama ramak kaldı)
    son edit:sorular üzerine; kışlada internet cafe var telefon sokmadım.
  • 3 nisanda gidildiginde ne zaman donulecegini merak ettigim askerlik turu
    yesillendiren olur mu acaba
  • tanım: 2018'de son kez çıkan, paralı askerlik türüdür.

celp dönemi 16b olan ve sevk belgesini alabilen suserler var mı merak etmekteyim. evrak alma başlangıç tarihi 19 mart 2019 yazıyor ama hala sınıflandırma sonucu görünmüyor bende. herkeste aynı mı durum acaba?

edit: henrybey sağolsun sevk belgemi aldım. fakat katılma tarihi 6 nisan yazıyor. buna istinaden terhis tarihi ne zaman olur bilen var mı?
  • 16/b iskenderun'da yapacağım, sevk belgesinde: sevk tarihi 3 nisan, katılacağı tarih 6 nisan olarak gözüküyor.(istanbul'da oturuyorum) ben iskenderun'a bileti ne zamana alayım? birliğe en son ne zaman teslim olabilirim?
  • erzincan 59. topçu tugayı'nda yapacağım askerlik türü. kafam da karışık.

- 3 nisan sevk tarihi.
    - 6 nisan katılış tarihi. istanbul'dan geleceğim için 2 gün yol izni vermişler.

kafamı karıştıran şeylere gelirsek;

akşam uçağı var o gün, saat 22.00 gibi gitsem alırlar mı? yoksa bir gün erkene bilet alıp mı gitsem? önceki güne sabah uçak var.

6 nisan hafta sonuna geliyor. kimi tanıdıklarım 'cumartesi içeri almazlar' diyor da saçma bence. sevk tarihim cumartesine geliyor...

ve son, çıkışım 24 nisan mı oluyor?

yeşillendirenin çocuğu zengin olsun *

edit: birliğin nizamiyesiyle konuştum.

00.00'a kadar gelebilirsin. önemli olan geleceğin tarih saat değil dedi.
  • amasyaya gidip katılım tarihi 6 nisan olan arkadaşlar ben komutanlığı aradım gece 12 ye kadar sorunsuz katılım yapılabilir denildi. istanbuldan o gün için tek ve geç saatte (19:00 varış) olduğundan aklınızda kalmasın.
  • arkadaşlar bedelli askerlikte 18 gün boyunca gün sayarsanız çok büyük hataya düşersiniz 18 gün kampa girdiğinizi düşünün mesela fazla kiloları olan arkadaşlar 18 gün boyunca mesela 5 kilo vermeyi hedeflesin ve bu amaç için 18 günü değerlendirsin