• aramaya inandım fakat bulamadım.

varsa böyle bir şey düzeltin efenim...

çevremde gördüğüm kadarıyla yazacaklarım var:

* 1-2 yaşlarında çocuğu olduğu için bırakamayanlar
    * yeni evlenenlerin borçlarının olması
    * iş yerinde statü değişikliğine gidecek olanlar ( maaşı artacakmış öyle diyordu )
    * yeni bir iş kuracak olan birisi var ( daha doğrusu hayalindeki iş )

bazıları için geçerli bir sebep olmayabilir ama sonuç olarak insanların bekleme sebebidir.

ayrıca unutmadan, daha farklı durumlar da olabilir elbette.
  • hayatında askere gitmekten daha önemli şeyleri olması.
  • gitmek istemediğim için.

zorla güzellik olmaz sözde özgür bir ülke ama zorla askere götürüyolar saçmalığa bak.
  • sağlık sorunları.
  • doktora mezunlarına kısa dönem opsiyonunun olmayışı. tamam 30 yaşında er de olmak ve 20 yaşındaki askerlerden (vatanı uğruna hakkını vererek yapan subayları tenzih ederim) emir alma düşüncesi dahi kötü ama 1 sene yapma zorunluluğu da azımsanacak bir durum değil maalesef.

kimsenin kendini övmeye veya "ulan ben ne büyük adamım hee, ben askere gidersem ülke çöker be ülke" demeye hakkı da yok. ben kişisel sebeplerden dolayı istemiyorum gitmeyi. bu kadar. çok da uzatmaya gerek yok
  • politik, ideolojik ve ya keyfi bile olabilecek sebeplerdir. aksi dayatılmamalı ve gerekli düzenlemeler yapılarak güvenlik, vergisini ödeyerek devletin her türlü derdine çözüm getiren vatandaş tarafından değil devlet tarafından sağlanmalıdır. ancak bizim ülkemizde özellikle son yıllarda bu, bu şekilde gerçekleşmiyor. döviz yükselince biz dolar bozduruyoruz, darbe olunca biz durduruyoruz ve daha nicesi. e haliyle devlet de sırtını vatandaşına dayamaya alışıyor. oysa bir bireyin üzerinde bunca yük ne kadar da enteresan

özetle sebebin ne olduğu önemli bile değildir. kişi yaşadığı hayatına yaşadığımız dünya düzeni içerisinde hiç bir önemi olmayan bir vazife için ara vermemelidir. çünkü şu unutulmamalıdır ki devlet yine tökezleyince görevi bana yükleyecek ve o zaman geldiğinde yerden izmarit toplamamamdansa, işime gücüme ara vermeden dört elle sarılmış ve kazanmaya devam ediyor olmam çok daha kullanışlıdır.
  • 6 ay fuzuli ve gereksiz angarya çekmemek içindir.**
    *
hesabın var mı? giriş yap