• standart bir hastalıktır. ortalama 1-2 ay içinde anca geçiyor.
  • (bkz: götüm)
  • adeta akciğerden gelen bazı öksürükler yüzünden acemi birliğinden sonra kronik hasta olan arkadaşlarım oldu. 5 ay sonra bile olsa geçer diye beklemeye devam edin hiç bozmadan
  • terli terli soğukta saatlerce beklemekten ve koğuşlarda aynı havayı solumaktan kaynaklanıyor.
  • koğuş ortamının sebep olduğu öksürük. bir doktor arkadaş söylemişti odada bulunması gereken belirli sayıda kişi için belirli bir metreküp hava var. o kişi sayısı olması gerekenin iki katı olunca biri hastaysa ve öksürüyorsa akşamdan sabaha geriye kalanlara da rahatlıkla bulaşabiliyor hastalık. sebebi havasızlık yani.ben bedelli yapmadım meslek gereği samsun sahra sıhhiye de yaptım kış ayıydı.o soğukta pencereyi biraz açıp uyuyorduk sırf havasızlıktan.bu sefer de üşüttük hepimiz:) yani o öksürükten kaçış yok romeolar. her asker o öksürüğü tadacaktır.
  • gerçeklik payı yüksek bir gözlemdir. öyle ki nişanlım askerden döndü hastaydı ben de hasta oldum, ikimizde öksürüyoruz.
  • aman da askerciklerin boğazları mı ağrımış?
  • ben de hala muzdaribim bu konuda.
    bir kaç arkadaşla konuştum hepsi aynı durumda.
    herkese şimdiden geçmiş olsun.
  • üniversite bile okuyacak kafası olmadığından 12 ay yat kalk yapan bazı fakir orospu evlatlarına çok ağır dert olmuştur. sizin gibilerin biraz para göreni de koğuşta nasıl vutututu yaptığını anlatırdı, aynı anadolunun çomarısınız.
  • aynı dertten muzdaribim. her şey güzel giderken bir sabah kalktığımızda karşılaştığımız toz fırtınasıyla tüm bölük hatta tabur aynı anda hasta oldu. yağmur altında montsuz atışa gitmek, leventlerin üstümüzde kuruması, son gün sabahın 4’ünde alınan ve 1 saat buz gibi havada kaşar-ekmek beklediğimiz içtima, 70’lerden kalan battaniyeler tetikleyici sebepler. ayrıca nefes filmindeki ‘’sen uyursan herkes ölür’’ sahnesi ‘’sen hastaysan herkes hasta’’ şeklinde de olabilirmiş. öksürük, nezle ve hafif boğaz ağrısı olarak evrildi hastalığım, 1 haftadır böyle devam ediyor, 30-40 yıl daha aralıksız devam edecekmiş havası var. faranjit ilacım ve aktardan aldığım öksürük önleyici karışım ile idare ediyorum şimdilik
hesabın var mı? giriş yap