şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bedelli askerlik yasasini cikarmak, onaylamak, buna göz kirpmak aleni bir bicimde gariban genclere ihanettir. bedelli askerlik esit vatandaslik hakkina düpedüz aykiridir.

  devlet, gencleri arasinda ayrim y a p a m a z. babasinin parasi olanlar yapmasin, cobanin oglu gitsin essek gibi askerlik yapsin, sabah 6 da kalkip istima, sürünme gibi eziyetler görsün.

  burayi takip eden yetkililer varsa net bir sekilde uyariyorum, aihm'ye dava acarim. ya kimse gitmeyecek ya da herkes gidecek!
 • zorunlu askerliğe karşı çıkmaya totosu yemeyenlerin ısrarla bedelli askerliği ve bekleyenleri hedefe koyma olayı vol956.

  bedelli askerlik soruna gidiyorsa çözüm,"zorunlu askerlik" olayının kalkmasıdır. kimse 6/12 ay çim yolup, ağaca askeri selam vermek zorunda değil kardeşim. çözüm bedelliyse, evet bedelli.

  edit: bedelli askerlik yapan herkesi milyoner zanneden gerizekalılar var. bedelli yapanların %85'i * o parayı biriktirmek için dişinden tırnağından arttırıyor, arabasını satıyor, kredi çekiyor. boktan ajitasyonunuzu içinizde saklayın amk.
 • göte göt demektir.
  parayla askerlik yapanla yapamayan arkasındaki tek fark nedir? zenginlik.

  acemi birliğinde yemek sırasındayken duyduğum "ulen şimdi bir hafta önce range roverla geziyürdük vay amuğa" lafını sarf eden, babasının müteahhit olmasından başka hiç bir vasfı olmayan kroyu kurtaracak sisteme karşıyım.

  şimdi diyeceksiniz paran olsa sen yapmaz mısın, yaparım tabiki. ama biri yaparken ötekinin yapamaması adaletsizlik.
 • bedelli yapan/bekleyenlerin göt kalkikligi yuzunden destekledigim idea.
 • bedelli bekleyen bir vatandas olarak katildigim realitedir.

  peki, madem haksizliklara bu kadar duyarliyiz, neden universite mezunlari ılk okul mezunlarinin altinda calisirken sex eden olmuyor?

  bak arkadasim, adil bir insan olarak sana bir dolu mevcut adaletsizlik sayabilirim. durumun da olmayabilir anliyorum ama bu kadar insan bir gelecek kurmak icin bu hede'yi bekliyor. onlarla alip veremedigin ne?

  edit: imla :d
 • olm ...zenginin çocuğu kaçacak veya askerde eğlenecek fakirin çocuğu ölecek pardon şehit olacak. ne sanmıştınız.
 • sayın yıllarını milliyetçi müfredatla geçirmiş yazarlar, birileri zengin doğup 70 sene bedavadan kıyak hayat yaşarken düzen adil, ben 6 ay için yemeyip içmeyip biriktirdiğimi verip ayda 4 bin vergi verdiğüm işime devam edeyim şınav çekip patates soymayayım diyince oooo.

  pederden hiç mal kalmasın madem herkes götü yiyorsa sıfırdan hayata başlayıp çalıştığı kadar yaşasın öyle 6 aylık sosyalizm tatavası yapmayın.

  benüm yaşayacağım 50 sene var yok, ırk din dil ile hayata tutunmaktan fazlasını başarmış herkes, dünya vatandaşı olmuş insan aylarını anlamsızlığa terk etmez.
 • başlıktaki vatan hainlerinin ülkeye eşitlik kisvesi altında komünizmi getirmeyi amaçladığı ve devleti yıkma amacı güttüğü için şikayet edeceğim başlık. karıları da mı paylaşacaksınız lan siz eşitlik ayağına gavatlar?
 • illa bedelli olacaksa da, bedelliden toplanan ücretler gariban askerlere maaş olarak verilsin.
 • ödeme yöntemleri ve bedelin alınma yöntemleri çoğaltılabilirse toplumsal bir memnuniyet sağlanabilir.mesela parası olmayan kamu hizmeti verebilir olan para verir veya ben gideceğim vatani görevdir diyene askerlik süresinde her ay min. asgari ücret verilebilir gibi yoksa her bedelli ya yaşı tutmayanı üzüyor yada gidip askerlik yapanı.
  not:2014 bedellisi.