şükela:  tümü | bugün
  • bedelli askerlik yasasini cikarmak, onaylamak, buna göz kirpmak aleni bir bicimde gariban genclere ihanettir. bedelli askerlik esit vatandaslik hakkina düpedüz aykiridir.

devlet, gencleri arasinda ayrim y a p a m a z. babasinin parasi olanlar yapmasin, cobanin oglu gitsin essek gibi askerlik yapsin, sabah 6 da kalkip istima, sürünme gibi eziyetler görsün.

burayi takip eden yetkililer varsa net bir sekilde uyariyorum, aihm'ye dava acarim. ya kimse gitmeyecek ya da herkes gidecek!
  • zorunlu askerliğe karşı çıkmaya totosu yemeyenlerin ısrarla bedelli askerliği ve bekleyenleri hedefe koyma olayı vol956.

bedelli askerlik soruna gidiyorsa çözüm,"zorunlu askerlik" olayının kalkmasıdır. kimse 6/12 ay çim yolup, ağaca askeri selam vermek zorunda değil kardeşim. çözüm bedelliyse, evet bedelli.

edit: bedelli askerlik yapan herkesi milyoner zanneden gerizekalılar var. bedelli yapanların %85'i * o parayı biriktirmek için dişinden tırnağından arttırıyor, arabasını satıyor, kredi çekiyor. boktan ajitasyonunuzu içinizde saklayın amk.
  • göte göt demektir.
    parayla askerlik yapanla yapamayan arkasındaki tek fark nedir? zenginlik.

acemi birliğinde yemek sırasındayken duyduğum "ulen şimdi bir hafta önce range roverla geziyürdük vay amuğa" lafını sarf eden, babasının müteahhit olmasından başka hiç bir vasfı olmayan kroyu kurtaracak sisteme karşıyım.

şimdi diyeceksiniz paran olsa sen yapmaz mısın, yaparım tabiki. ama biri yaparken ötekinin yapamaması adaletsizlik.
  • bedelli yapan/bekleyenlerin göt kalkikligi yuzunden destekledigim idea.
  • bedelli bekleyen bir vatandas olarak katildigim realitedir.

peki, madem haksizliklara bu kadar duyarliyiz, neden universite mezunlari ılk okul mezunlarinin altinda calisirken sex eden olmuyor?

bak arkadasim, adil bir insan olarak sana bir dolu mevcut adaletsizlik sayabilirim. durumun da olmayabilir anliyorum ama bu kadar insan bir gelecek kurmak icin bu hede'yi bekliyor. onlarla alip veremedigin ne?

edit: imla :d
  • olm ...zenginin çocuğu kaçacak veya askerde eğlenecek fakirin çocuğu ölecek pardon şehit olacak. ne sanmıştınız.
  • sayın yıllarını milliyetçi müfredatla geçirmiş yazarlar, birileri zengin doğup 70 sene bedavadan kıyak hayat yaşarken düzen adil, ben 6 ay için yemeyip içmeyip biriktirdiğimi verip ayda 4 bin vergi verdiğüm işime devam edeyim şınav çekip patates soymayayım diyince oooo.

pederden hiç mal kalmasın madem herkes götü yiyorsa sıfırdan hayata başlayıp çalıştığı kadar yaşasın öyle 6 aylık sosyalizm tatavası yapmayın.

benüm yaşayacağım 50 sene var yok, ırk din dil ile hayata tutunmaktan fazlasını başarmış herkes, dünya vatandaşı olmuş insan aylarını anlamsızlığa terk etmez.
  • vatana hizmet 6 ay boyunca yer süpürme ile olmuyor. işi gücü olmayan, sığır gibi 30'una kadar anasının evinde oturup ''kanqaa üniversite kafası iyi yhaa' diyerek gezen bir zahmet şu ortamda siktirsin gitsin. pardon da cepte son model telefonla gezerken sorun yok. fakat üretime katılmaya gelince hiçbir gencin götü yemiyor... her şeye rağmen bana sorarsan evet zorunluluk olmasın. karşılığında da para verilsin. fakat sayın esteban benim senin gibi sığır kafalılar yüzünden askere gitmem demek 150 kişinin 6 ay boyunca evine giren paranın yarı yarıya azalması demek. çünkü biliyorum ki öyle olacak işin başında bulunmadığımda. şimdi sayın esteban sorabilir miyim sana bu ülkede milyonlarca liralık vergi borçları silinenler olmasına rağmen çuvalla vergi veriyorum ve yığınla aile benim gibi bir 25 yaşında bebenin çalışması sayesinde geçimini sağlıyor. devlet beni 6 ay askere alarak sence kazanacağı/kaybedeceği nedir?
  • başlıktaki vatan hainlerinin ülkeye eşitlik kisvesi altında komünizmi getirmeyi amaçladığı ve devleti yıkma amacı güttüğü için şikayet edeceğim başlık. karıları da mı paylaşacaksınız lan siz eşitlik ayağına gavatlar?
  • illa bedelli olacaksa da, bedelliden toplanan ücretler gariban askerlere maaş olarak verilsin.