şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pkk'yı durdurmayı başaramayan, hatta bir dönem davullarla zurnalarla karşılayan, liderlerine "sayın" diye hitap eden ve işlerin iyice tırmanmasına zemin hazırlayanların es geçildiği, şehitler ve ailelerinin prim yapmak için kullanıldığı popülist bir yazıdan ötesi değildir.

türk milleti böyle, en okumuşu bile sebep-sonuç ilişkisini göremiyor. tekrar edeyim, girer belki aklınıza. pkk'yı kuran bedelli bekleyenler miydi? yıllarca pkk'yı bitiremeyen bedelli bekleyenler miydi? pkk'yı dağlardan davul zurnayla karşılayan, yığınak yapmalarına izin veren, valilere "operasyon yapmayın" diyen bedelli bekleyenler miydi? bunlardan herhangi birine bile cevabınız evetse istediğiniz kadar suçlayın, ama hayırsa bunları yapanların kim olduğunu düşünün.

gerçekten sorulması gerekenleri sormaya cesaret edemeyip üstüne bir de tüm o öfkeyi bedellilerin üstüne çekmeye çalışan, murat bardakçı tarafından kaleme alınmış yazıdır özetle. konunun gerçek muhataplarına en ufak bir şey söyleyemiyor olmasının acısını başkalarından çıkarmaya çalışmıştır, ama yemezler.
  • bardakçı'ya göre yapılan iyileştirmeler adaletsizmiş.
    92'de bedelli yapanlar 56 gün askere gitmiş.
    2011'de 30 bin tl verip, temel eğitim almadılar. bak 54 günden yırtmışlar. gün konusunda iyileştirme... 2014'te 18 bin verildi. temel eğitim de yok. fiyattq iyileştirme yapıldı.

her defasında bir iyileştirme olması, bardakçı'yı rahatsız etmesin.
    doğudaki askerimize ayıp oluyormuş. kusura bakma bardakçı, bedelli askerlik bedelini siz ve sizin camiadakiler bir gecede harcarken, doğudaki garibanları düşünüyor musunuz?
  • ekşide okurken o kadar çok duyar kasan gördüm de bardakçı kadar duyan kasanını görmedim dediğim başlık.

sanki *o astsubay ve eşini ve çocuğunu ve yüzlerce şehidimizi bu bedelli yapan adamlar kurtaracakmış gibi nedir bu öfke? edepsizlikse edepsizlik var, haklı ama bu duyara bu şehit kavramının bu kadar dillere düşmesine ne gerek var? şimdiye kadar kaç şehit “askerliğini” yaparken vefat etmiş? orada savaşan kişiler bu işi profesyonel olarak yapan, eğitimini almış, meslek olarak bu işi seçmiş ve dolayısıyla bu işten para kazanan insanlardır. 21günlük eğitime bir yorum yapamam ama hayat bu. şuan ben bu entry yi yazarken dünyada yüzlerce insan öldürüldü, yüzlercesine tecavüz edildi, yüzbinlercesi psikolojik bunalıma girdi; ne yapmamız gerekiyor? hadi herkes askere diye bir kampanya yapsak, herkes askere gitse pkk bitecek mi sanıyorsunuz? bu ayakları geçmek ve fiziksel olarak değil zihinsel olarak birleşmek gerek. biz ne kadar küçük parçalara ayrılırsak o kadar kolay yem oluruz.

not: 364kd
  • "cinsiyet" askerden muaf olmak için bir sebepse, ekonomik durum da gayet sebep olabilir.

(bkz: zorunlu askerliğin sadece erkeklere yönelik olması)
  • popülizmini sikeyim. açık ve net.

bu yazıyı yazarken acaba bedelli yapacaklara sallamak yerine buna zemin hazırlayanlara, hatta bu zemini, hazırlayan aynı kişilerin (kısa geçicem sen bilirsin "gaste"cisin sonuçta) habur-barzani-megri hikayelerini, yıllarca uyarmalara rağmen hoca efendi hazretleri falan muhabbetlerini de yazsaydın ya.
    şimdi sana içinde cinsellik ve seyahat içeren bir öneri vereyim "sayın" bardakçı (sayın ı parantez içine aldım hatırlarsın diye, hatırayamadıysan "kelle" de yazayım).
    ha ne diyordum şimdi sana içinde cinsellik ve seyahat içeren bir öneri vereyim "sayın" bardakçı;
    siktir git
    ha bu arada "başkomutan"ın çocuklarının çürük raporu, bedelli v.s. ile askerlikten yırttığını da yazar mısın bi ara, bak ne diyorum "başkomutan"
  • peki ya rahatsızlığı olmamasına rağmen çürük ile askerden kaçanlar? onlara edecek bir çift lafın var mı sayın bardakçı?

bak buradaki bir sürü insan adına konuşmayayım da,

ben devletin başı teröristleri davul zurnayla karşılarken aynı devlet için ölmeyi istemiyorum,
    ben devletin başı valilerine teröristlere dokunmayın emri verirken aynı devlet için ölmek istemiyorum,
    ben devletin başı kürdistan bayrağını göndere çekerken aynı devlet için ölmek istemiyorum,
    ben devletin başı terörist başına sayın, şehide kelle derken aynı devlet için ölmek istemiyorum,
    ben devletin başı 29 ekimde şimdi terörist dediği ypg'nin şov yaparak ülkeden geçmesine isin verirken aynı devlet için ölmek istemiyorum.

sen istersen ölebilirsin.
  • murat bardakçı'nın arada ekonominin boka sardığını da itiraf ettiği yazı. ekonomi okumuş olan murat bardakçı dolar mı harcıyoruz canım diye de yazı yazdı bu yazısında da son bedelliyle bu bedelli arasında ayrıca enflasyonda dolayı kat ve kat fark olduğunu da yazdı.
  • (bkz: #79782904)
  • doğruları bedellicilerin gözüne sokan bir yazıdır.

tarih böyle yüzsüz bir güruh görmedi. bedelli beklersin anlarım ama adamlar yıllardır günün belli kısmını sosyal medya etiketi oluşturmak, insanları taciz etmek için harcadı.
    sonra o mide bulandıran ajitasyonları.. neymiş evlenmiş yuva kurmuş iş kurmuş beyefendi. ulan sanki gidenler yetimhane çocuğu. sanki karıyı alırken bana sordu... bu askerliğini yapan herkese dolaylı hakarettir.

bu güruhu hakaretleri bununla da sınırlı değil. askerliği çöp toplama, bulaşık yıkama olarak yansıtıp bu yönde algı kastılar, binlerce şehidin verildiği bu coğrafyada. şehitlere hakaret ettiler.
    tabi ben bu adamlara kızmam. başımızda devlet olsa bunları armut toplar gibi toplayıp kışlaya götürür ama başımızda devlet denen birşey yok.