• bedelli bir haktır, kullanana kimse bir şey söylemez.

fakat askerliği bedelli yapıp, milletin çocuğunu cepheye göndermeye çalışmak, şehitler üstünden edebiyat düzmek, savaş çığlıkları atmak vatan hainliği olmasa bile düpedüz götlüktür.
  • günümüz cahillerinin ve işine öyle söylemek gelenlerin sıkça yaptıgı eylem.

bu aralar askeri konuların gündem olması sebebiyle ister istemez herkes kendini milli meseleler ile ilgili yorum yaparken buluyor.
    anti-militarist yorumlarda bulunuryorsan sıkıntı yok.
    ancak askerini bayrağını öven, operansyonlara destek veren bir söz söyleyince "vay efendim o zaman niye bedelli yaptınız", "siz askerden korkanların yorum yapmaya hakkı yok" gibi cahilce sözler ile karşı karşıya kalınabiliyor. özellikle twitter ve sözlükte bu durum had safhada.. günümüz türkiye'sinde askerliğini bedelli yerine normal er olarak yapmanın vatanına herhangi bir katkısı olmadıgı gibi, her bedelli yapan kişi de askerlikten korktugu için bedelli yapmıyor.

edit: kendimden örnek vermek gerekirse bedelli askerlik yapmamın tek sebebi ailevi meselelerdir. bedelli değil 6 ay yapsaydım yine doğuda operasyonlara katılacak kişilerden biri olmayacaktim (bkz: profesyonel askerlik)
hesabın var mı? giriş yap