• katıldığım önerme.

kışla dayatması sebebiyle son bedelliye başvurmayanlardan biri de benim. 9 aydır kaçak durumdayım.

askerlik zaten çoğunlukla profesyonel’e dönmüş vaziyette. normal askere gidenler artık sadece kışlada duruyor. sıcak çatışma bölgelerine bu mesleği seçmiş olan erbaş ve uzman çavuşlar gönderiliyor. yani aslında ordu fiili olarak profesyonele dönmüş durumda.

bu saçma uygulamanın değiştirilmesi gerekiyor.

2 hafta git gel ne olacak diyenler kendileri gittiği için bizim de gitmemizi isteyen, çekemeyenler başka bir şey değil. herkesin durumu bir değil.

gitmeden önce aman kalksın, kışla olmasın bu ne saçma iş, gittikten sonra ben gittim siz de gidin. ne güzel değil mi?

edit: sayın aptal bak bilal’e anlatır gibi anlatıyorum. herkesin durumu bir değil derken kastettiğim 2010 yılından bu yana psikosomatik ilaçlar kullanıyorum. ve durumum bırak 20 günü 2 gün bile yapmaya müsait değil. sene sonu şubeye başvurup heyete gireceğim. elverişli raporu verirlerse itiraz etme hakkım var. itiraz edip tekrar heyete gireceğim. yine elverişli raporu verilirse dava açma hakkım var bunu kullanacağım. yaşadıklarımı yaşasan sayın aptal bunlarla uğraşacağına 20 gün git gel demezsin.

evet herkesin durumu bir değil. bu saçmalık kalkmalı.
  • bulunduğunuz sivil hayata 1 ay da olsa ara vermenizi sağlıyor. bende mutlu oldum gittiğime bütün koşuşturmanıza mola vermiş oluyorsunuz evet spor yaptırılıyor belki güneşin altında bekletiliyorsunuz ama, inanın değiyor.
  • (bkz: kışlasız bedelli istiyoruz)

edit: 35.054 tl ödedim, 2021 ocak ayında yerim belli olacak ve 28 gün gideceğiz mecbur. kişisel olarak kışlasız bedelli olup olmamasından yana bir sıkıntım yok, gidip 28 günde olsa askerliği yapmak istiyorum. bazı sacmalıklar var sistemde o da şudur.

1994 1 ocak dogumlulara kadar 15 bin tl'lik bedelli vurdu ve bu adamlar 18 gün yaptı geldi. ( o zaman askerlik düşmemişti 12 aydı. ) yani lisans mezunu olmayan bir adam 12 ay yapacagına gitti 18 gün yaptı geldi.

şimdi ben devlete 35 bin tl ödüyorum, askerlik 6 aya düşmüş neden ben 28 gün çağırılıyorum? yap o zaman bize 18 gün. bonus olarak ise 18 gün bedelli askerlik yapanlara ücretsiz izin hakkı verildi, yeni bedelli askerlik sisteminde bu da yok. işveren isterse gönderir işten.

ufak bazı düzenlemelerin yapılması gereken askerlik türüdür.
  • katıldığım kampanya
    şu dönemde devlete para vermek 6 ay kışlada kalmaktan daha faydalıdır.

o zaman madem para veriyorsun ne gerek var kışlaya alıyorsun asker kıyafetine sokuyorsun adamı çok faşistce ve ilkel bir yontem.
  • geçmişte askerliğin birkaç yıl olduğunu bilmeyip 3 veya 4 hafta askerlik yapmaktan erinenlerin olduğunu gördüğümüz başlıktır. her erkeğin, kışla tecrübesini görüp yaşaması, en azından bir tüfeği eline alması gerekir, çok kısa bir süre de olsa.
  • 21 gün bedelli yapmış biri olarak sonuna kadar desteklediğim kampanya. hayatımdan 3 hafta çalındı. eğitim adı altında 3 hafta boyunca ayakta durdum. şu an kışla zorunluluğunun tek nedeni parası olmadığı için bedelli yapamayanlar hoş görünmek. "bak onların hem parasını aldık, hem askere aldık" diye enayi kandırmak.
  • şöyle anlatim olma ihtimali çok az ama o ki olursa bir gün kapına düşman dayanıp karını sikip aileni katletmek isterse bir ihtimal diyorum, sana 15 günlük eğitimde en azından piyade tüfeğini nasıl kullanacağını öğretiyorlar. ast üst nedir öğretiyorlar bir kaç seferberlik kanunun ve ne yapman gerektiğini öğretiyorlar. ben 18 ay yaptım 18 ay ne kadar saçmaysa hepsini toplam 15 günde de öğrenebileceğim süre o kadar mantıklı.
  • 15.000 tl iken gitmeyip protesto edersen, önümüzdeki seneye 45.000 tl vererek paşa paşa gidersin, çünkü senin gibi uzaktan eğitimi düşünüp herşeyi güllük gülistanlık olarak gören arakadaslar için kışlada senin gibilerin oranı %20 yi geçmez sevgili suser,kısacası bi gidip görüp tecrübe etmen lazım,sonra da keşke 15.000 iken gitseydim diye başlıkta açabilirsin :)
  • yurtdisinda calisan kisiler icin dövizle askerlik, kisla uygulamasi olmadan yapilabiliyorsa ise ülke icinde de kaldirilabilir.

3 haftalik süre icin devletin yaptigi harcama bir cesit bosuna harcama oluyor. en azindan bundan tasarruf saglanabilir.
  • kesinlikle olması gerekli. zaten o kadar para veriliyor( en son 35 bin civarındaydı) bari gidilmesin.
    ayrıca bahsedilen meblağı verebilen insanları zaten bıraksanız kendi işini çalışsa vatandaşa millete daha yararlı olur. bir çoğu doktor, mühendis, hakim bedelliye baş vuran insanların.
    hemde şu corona günlerinde neden o kadar insan dipdibe bir araya alınıyor. en azından sahada ihtiyaç duyulan doktorların, sağlık çalışanlarının gitmemesi hem kendileri için hemde şu an en çok doktorlara ihtiyaç duyan milletimiz için daha yararlı olacaktır. umarım aklı selim biri yazılanları görür ve bu müspet karardan vaz geçilir.

ayrıca devletimizin bu zor günlerde paraya ihtiyacı varken inanın bana kışla zorunluluğu kaldırılırsa başvurular inanılmaz artar, karşılıklı kazan kazan durumu yani.
938 entry daha
hesabın var mı? giriş yap