şükela:  tümü | bugün
  • 2014 bedelli askerlik yasasından faydalanmış biri olarak bu kararları alanların yanıtlamasını istediğim bazı sorular ve öneriler olacak.

öncelikle bedelli askerlik yasasından faydalandıktan sonra hayatımın en verimli dönemlerini geçirdim. bunu sadece askerliğe bağlamak doğru olmasada kişinin üzerinde yarattığı baskı ortadan kalktıktan sonra kesinlike verim konusunda yukarıya doğru bir ivme yakalıyorsunuz çünkü önünüzden o bariyer kalkmış oluyor. artık tek yapmanız gereken üretmek ve çalışmak oluyor.

yaklaşık 750.000 vatandaş bu yasadan faydalanacak ve hepsi bir ülke için en önemli yaş aralıklarında olan pırıl pırıl gençler.

şehir başına yaklaşık 10.000 genç diyelim. bu insanlar yine 21 gün çalışsınlar fakat gerçekten türkiye için daha faydalı olabilecek bir şeyler yapsalar daha doğru sonuç alınmaz mı?

kimse ikamet ettiği şehri terk etmeden kamusal görev alabileceği onlarca kurum var. 21 gün hiç kimseye bir faydası olmayacak temel eğitim yerine mahallenin çöpçüsüne yardım edebileceğiniz bir görev kişinin temizlik hususunda bilinçlenmesini kendine kodlatacaktır.

750.000 genç bu ülkenin tüm kıyı şeritlerindeki pislikleri 21 günde cam gibi yapar.

türkiye 126 ülkeden 133 çeşit farklı meyve ve sebze ithal ediyor arkadaşlar siz dalga mı geçiyorsunuz?

750.000 genç sadece bu alanda eğitim görse kendi memleketinde yetiştirebileceği ürünler üzerine 21 gün eğitim alıp gerekli çalışmaları yapsalar 1 sene sonra bu sayı belki yarıya inecek belki kendi kendine yeten bir ülke durumuna geleceğiz.

bir ülkenin gelişmesine katkı sağlayabilecek 100'lerce faaliyet var iken yat-kalk eğitimi alacak 750.000 kişi tamamen hiç bir işlevsellik kazanamadan gündelik hayatlarına dönecekler.

kimseye hiç bir yararı olmayan, herkesin faydasından çok zararının konuştuğu bir uygulamanın değiştirilmemesi yeterli ve tatmin edici açıklamaların yapılmaması demek bu ülkenin gençlerinin sözlerinin hiç bir öneminin olmadığının baş göstergesidir. yaşadığım ülkenin yetkilileri neredeyse sayısı 1 milyona ulaşmış ve bu ülkenin geleceğini kurtarmakta en önemi paya sahip vatandaşların sözünü dinlemiyorsa o ülke yavaş yavaş batmaya mahkumdur.

dolar 6.48
    euro 7.47

21 gün boyunca gençlerin cebinden 15.000 tl paralarını alıp üzerine 21 gün onları tutsak edebilecek bir yasa çıkartıyorsun ve bunu ülkenin çıkarları ve faydaları yerine kullanmaktansa başkalarına peşkeş çekiyorsun. işte bu yüzden elin oğlu cebinde ki telefondan tek tuşla senin hava sahanda uçak gezdirebilirken sen saman ithal etmek zorunda kalıyorsun.

ben 31 yaşındayım ve bana vermediğiniz temel eğitimi şimdi 25 yaşında ki çocuklara veriyorsunuz. bu insanlardan maksimum verim alabileceğiniz ve en azından ithalatı azaltabilecek onlarca alternatif var iken siz kimseye faydası olmayacak uygulamayı tercih ediyorsunuz.

bu ülke; sizi, bizi yönetin diye oraya oturtuyor padişahlıklarınızı ilan ediniz diye değil.

750.000 gencin 21 gün boyunca hangi hizmetlerde çalışıp bu ülkeye fayda sağlayacağını yazarsanız entrylerinizi buraya taşırım sonrasında bulduğumuz ve en çok fav almış 10 öneriyi cimere göndeririz.

bu ülke hepimizin.
  • 15 eylülde ilk arkadaşların gitmesiyle artık kaldırılması mümkün olmayacak zırvadır.
  • evet yapmayın askerlik. silah tutmayı kullanmayı bilmeyin. bir gün gelir ülkenizi işgal edecek olurlarsa düşmanınıza sorarsınız abi bu tüfek nasıl çalışıyor diye.
  • düşmanlar ciuv ciuv diye mermi ata ata gelirken abi bu tüfek nasıl çalışıyor dermişiz. dayı yıl 2018 he, 1942 değil. sen 70 yıl kadar geride kalmışsın, güncellemelerini bi kontrol et istersen.

bir de diyorlar ki ülkede cem yılmaz'dan başka komedyen yok. e gel bak işte ekşi sözlüğe.
  • ne ağladınız be...
  • 2018 yılında ülke işgal edilecek olsa düşmanların üzerimize normal taramalı tüfeklerle falan geleceğini düşünen yazarların "iyi silah kullanmayı da bilmeyin" diye trip attığı durum. tüm silahların, askeri araçların, uçakların ithal senin zaten, birisi işgal edecek olsa tüm sistemlerini tek tuşla çökertip elini kolunu sallaya sallaya girebilir. gençler red alert falan oynadıklarını zannediyorlar sanırım.
  • erlerle ülke kurtarmayı geçtim..

hayatımda elime silah almadım, ver bana bir tüfek, say bakalım kaç saniyede ateşlemeyi öğreniyorum. lan sanki askere giden herkes keskin nişancı dönüyor anasını satayım.

askere giden arkadaşlarım, ellerine verilen tüfeklerin ellerinde kaldığını anlatıyordu lan.
  • 1 hafta sonra ilk bedelli celbi başlayacakken (yol iznini düşürüp) artık gerçekleşmesi mümkün olmayan hede.

böyle bir niyetleri olsaydı çoktan yaparlardı. amaç şov olsa bile bu kadar abartmazlar.

velev ki kaldırıldı diyelim ve ekimde meclis tatilden dönünce kalksın, e o zamana kadar gidenlere haksızlık olmaz mı? olur. hem haksızlık hem de absürt olur.
  • başlığı açan yazara sonuna kadar katılıyorum. ülkemizdeki insanların iyiliğini isteyen olmadığı için bu haldeyiz. yapacak bir şey yok sürünmeye devam. akıllı insanlar gider organize olur, tepkilerini dile getirir. bizde bu ortamda yok. o halde yapılacak şey yurtdışına çıkmak, arkana bile bakmamak.