• mustafa kemal'in ordusuyla kurtuluş savaşına bile giderler ama tayyip'in ordusunda 1 gün dahi kalmak istemezler. tayyip de bunu bildiği için tezkereyi satılığa çıkarır, askeriye üstünden ticaret yapar.

edit: orduların siyasiler tarafından sahiplenilmesinden rahatsız olmuş bazı erdoğancılar. halbuki biz de onu diyoruz, sizin adam, ülkenin ordusunu kendi ordusu gibi kullanıyor.

mustafa kemal'in kurduğu ordu, tarihte şanlı türk ordusu diye geçer. çünkü bağımsızdır ve cumhurbaşkanının değil, ülkenin çıkarları için savaşır. bu yüzden bütün ülke, o orduyla birlikte savaşır.

eğer bir ordu cumhurbaşkanının çıkarları için savaşmaya başladıysa ülkenin adıyla değil, cumhurbaşkanının adıyla anılması gayet normal. bunu bahçeli yaparsa, bahçeli'nin ordusu, kılıçdar yaparsa kılıçdar'ın ordusu, babam yaparsa babamın ordusu olur ama o zaman da herkes o ordunun askeri olmak istemez. başkomutanın öz oğlu bile gider çürük raporu alır.

edit 2: aşağıdaki düşük profilli şahıs ülke halkının büyük bir bölümünün ne seviyede olduğuna güzel bir örnek. nereden saldıracağını şaşırıp kontrolü tamamen kaybetmiş. entrylerimi de kapasitesi izin verdiğince incelemiş ama hiçbir şey anlamamış. konuyla alakası yok ama cevap vereyim. silip silip yazıyor, ben şu versiyona cevap verdim (bkz: https://i.hizliresim.com/8ybg4n.jpg)

1- yazdığımı silmedim, altına edit bölümü ekleyerek devam ediyorum. ekşi'de çok sık uygulanan bir yöntem. ben de sık sık kullanıyorum.

2- film kanallarına değil, netflix platformuna para ödüyorum evet. dinlediğim müziğe, tüm bilgisayar oyunlarıma ve office dahil kullandığım tüm yazılımlara da para ödüyorum. hayatın her alanında haktan, hukuktan, adaletten yanayım. hırsızlığı sevmem. sadece digiturk'e ödemiyorum, onu da ilgili entry'mde anlattım.

3- devletten aldığım öğrenim kredisini 1 gün bile geciktirmeden, tıkır tıkır ödedim, bitti. diline doladığı ziraat bankası'na ait dekontları hala saklıyorum. bu konuyla ilgili 1 tane bile entry'm yok. ne alaka anlamadım.

4- gss denilen şey borç değil, haraçtır. bu yüzden bunu ödemedim evet ama yalamaktan dilinizin koptuğu tayyip ülkede hak, hukuk bırakmadığı için bir gün o parayı da sike sike alacak benden, bunu da biliyorum.

5- -ki birleşik, da ayrı, yavşak baban.

edit 3: doyamadı, siliyor siliyor yazıyor. şu versiyona da cevap vereyim (bkz: https://i.hizliresim.com/rolbyv.jpg)

şehitlikle ilgili de hiç entry'm yoktur. şehitlik denilen şey sığ beyinleri ölüme göndermek için uydurulmuş bir yem. eşitliği her zaman, her konuda savunuyorum ama bunu yaparken "zengin de ölsün fakir de" demiyorum, "zengin de yaşasın fakir de" diyorum. tayyip'in zengin çocuğu da ölmesin, onun da hepimiz kadar yaşamaya hakkı var. bu yüzden savaşa, silaha karşıyım. bu yüzden barışçıl çözüm yolları tamamen tükenene kadar kaba kuvveti bir seçenek olarak görmüyorum. sizin farkınızsa ilk fırsatta kaba kuvvete, sopaya, silaha, küfre, hakarete başvumak.

"harç ile haraç arasındaki farkı bilmeyecek kadar akıl yoksunu!" diyerek sıvamayı tamamladın, tebrikler.
  • "üçüncü dünya savaşı"nın bu kadar yüksek sesle konuşulduğu bir ortamda "ama tayyip'in oydusu o. ben askeylik yapmayı tabii ki isteyim ama işte illa atatürk'ün oydusunda olacak." gibi cümleler manasız kalıyor. oldu olacak cephe de seçin amk. "ben bi conk bayırı lütfen.", "sarıkamış olsun ama yazın mümkünse. yayla havası iyi gelir."
  • tespitin amına nasıl koyulur diye kitap yazsanız giriş cümlesi bu olur. hele yaprağıma bak dönmüş ama bu tayyibin ordusu diyor.
  • bedelli peşinde koşan mustafa kemal'in askerleri,
    bedelli peşinde koşan osmanlı torunları,
    bedelli peşinde koşan fatih'in fedaileri,
    bedelli peşinde koşan yavru börüler, gök yeleliler, kültiginler...

liste uzar gider. birbirinize laf sokmayı bırakın. hepiniz aynısınız, sosyal hayatınızda kendini sonuna kadar militarist söylemlerle ifade eden postal sevdalılarısınız. ama iş o postalı bağlayıp talim yapmaya gelince hayatınızın bir kısmını buna ayıramayacak kadar değerli olduğuna, sizin yerinize bunu yapacak milyonlar olduğuna inanırsınız. riyakarlığın tavan yaptığı coğrafyada aksi düşünülemezdi zaten.
  • bedeliydi kim getirdi pezo?
  • barlarda gece kluplerinde izmir marşı ile kendilerinden geçen gruptur aynı zamanda. şu an ise bedelli karşılığında oyunu satma arifesindedirler.
  • ulusalcı, kemalist, solcu, atatürkçü arkadaşlar; canlarım, ciğerlerim

romalılar!

"ama x'ler de y yapmış/yaptı/yapıyor." konuyla ilgili bir savunma değildir. işin doğrusunda yanlışında değilim; ama böyle tartışma olmaz. bu tür savunmalar, düşüncelerinizin doğruluğundan/tutarlılığından emin olmadığınızı, bu yüzden safsataya başvurduğunuzu gösterir. yapmayın etmeyin lütfen. benimki de göz, benimki de beyin; ben de insan sayılırım bir nevi.
  • başlık konuşuyor. doğru ve haklı tespit. askerlik vatan için yapılır.
  • niye bu kadar laf yiyor bu insanlar anlamış değilim. sonuçta çürük peşinde koşup olmadığı gibi davranmıyor. bence imkanı olanların ve yaşı tutanların yapmak istemesi kadar normal bir şey yok.
    sonuçta askerde ne yapılıyor? gitmeyen devleti mi satmış oluyor. veya giden devleti mi kurtarmış oluyor?
    abi benim 30 binim olacak zengin olacam neden 5 ay gideyim lan? beyinsiz misiniz?
    hayır param yok demiyorsunuz ağlıyorsunuz. ağlamayın çocuklar cidden komik durum.

ha adaletli mi?
    orasına laf yapamam. gidin devlete laf yapın bu hakkı kullananlara değil.
hesabın var mı? giriş yap