*

şükela:  tümü | bugün
  • utanç verici. üzücü. ama hepsinden çok hayal kırıklığı.

utanç verici çünkü 10 kasımlarda anıtkabire doluşan, 29 ekimlerde sosyal medyadan mesaj- görüntü sağanağına boğan, 19 mayıslarda güvenli caddelerde hakırdayarak yürüyen,* her sohbette vatan- millet- atatürk- atatürkçülük hususlarında mangalda kül bırakmayan bu zatlar; iş fedakarlığa, taşın altına eline koymaya geldiğinde saklanacak delik, sarılacak bahane arıyorlar.

bunu yalnız bedelli askerlikten yola çıkarak söylemiyorum. bedelli askerlik vaziyetin tezahüründe yalnız bir miskaldir.

öyle sanıyorum büyük çoğunluğu bugün sadece fotoğraf çekmek için ya da belli bir sosyeteye aidiyet hissetmek için anıtkabire gitmeye veya ellerine geçirdikleri sosyal medyadan ne kadar vatanperver olduklarını, dokuzu beş geçe nasıl zırladıklarını ifade etmeye yine yüksünmemişler.

mesela sözlük için düşünürsek, sol frame yine evlere şenlik.

keşke yapmasalardı ama bu samimiyetsizliği yine yaptılar görüyorum.
    bunların kuvvacı değil de çapsız romantikler olduklarını düşünüyorum.

kızıyorum ama bir taraftan da üzülüyorum.

çünkü bu insanlar bedel verip atanın meskeninde adam gibi barınamayacaklar. 3-5 nöbetinde, ıssız tipinin ıslığında mırıldanılan izmir marşının lezzetine varamayacaklar. çomar diye aşağıladıkları delikanlıların, vatan için vücudunu ıslatıp; elektrikli telgraf tellerine köprü olan fatsalı halim'in hikayesini dinlerken döktükleri gözyaşlarına dokunamayacaklar. dayandık her yanda, dayandık izmir'de aydın'da diyen demirsporluya adana'da dayandık derken ki gururuna şahit olamayacaklar bir adanasporlunun.

hayal kırıklığı yaşıyorum.
    atatürkçü geçinenlerden evladına bedelli yaptırmayan tek aile tanımıyorum artık.
    bahanelerini dinlerken yerin dibine geçiyorum. iktidar partisiymiş, ülke ne hale gelmişmiş, birkaç km koşu eziyetliymiş, dünya eskisi gibi değilmiş, askerlik enayilikmiş, memleket artık bitmişmiş..

bahaneler.. bahaneler...

dediğim gibi. bedelli burada acı gerçeğe temas ettiren vesilelerden yalnız biri.
    sanki cumhuriyetin 100. yılına yürürken yeniden yakup kadri'nin sodom gomore'undaymışız gibi.

kemalist ne zaman bu kadar yozlaştı, vatansever insanlar nasıl oldu da vasıfsız sosyal medya romantiklerine dönüştüler hayret ediyorum.
  • bedelli askerlik yapacağım. başvurdum, gitmeyi bekliyorum. ve bugün de gözlerim dolu dolu andım yüce atatürk'ü.

edit: başlık sahibi kadınmış. allah'ın kezosu.
  • maalesef durum böyle. mini etek giymeyi kemalizm diye sunan bir takim zihniyetin ürünleri bunlar. kemalizm anti emperyalist olmaktır dediğimizde ben savaşa karşıyım pkk aslında terörist değil kafasında bir çoğu. bence bu guruh kemalizm'i bilmiyor. cevre koşulları nedeni ile bir şekilde atatürkçü olmuş insanlar. bu insanları yozgat'a koyun ülkücü olacak yada erzuruma koyun ak partili olacak. ilk entryde bahsedildiği gibi olay tamamen romantik.
  • 21. yy'dayız hala ne zorunlu askerliği. yapmak istemeyen kimse yapmamalı sadece parası olan değil.
    hala çağ dışı askerlik yapılıyor. sen askerlik yaparken devlete harcattığın maddi giderleri biliyor musun? onun yerine o 100binlerce zorunlu askerlik yapan kisilere harcanan butce prof bir ordu ve teknolojiye yatirilsa cok daha faydali olmaz mi?
    cok basit matematikle 1 tane bordo bereli kac askere bedeldir bir dusun;)

vatana fayda sağlamak sadece askerlikle de olmuyor. ben askerde geçireceğim 10 ayda mı vatana daha çok faydam olur yoksa iş başında ödediğim vergilerle mi buna bakmak gerekir.

oyuzden vatanina fayda saglamak istiyorsan baskalarini elestirmeye degil kendini gelistirmeye bak
  • (bkz: ne alakası var amk)

yıl 2019 olacak topla tüfekle yapılan aylar süren savaşlar mı kaldı?

şimdi bana general eşinin köpeğini kaka yaptırmaya götürmek zorunda olan askerleri anlattırmayın. askerlik hakkında hiçbir bok bilmiyorsunız.

bomboş bir tespit.
  • yerinde bir tespittir.
  • bkz. ahmet mahmut ünlü’yü izlerken ıslanan ateist bir kadına göre biraz fazla duyar değil mi bu?
  • bedelli bir tercihtir. devlet bu hakkı vermiş sonuçta. askerliğini bedelli yapıp sonra asker polis olanlar da var. atatürk diye zırvanlanmaz, atatürk bir fikirdir.
  • boş beleş kahve muhabbeti. bu devirde bu muhabbet hiç çekilmiyor be artık geçin şunları. ben bedelsiz yaptım ne oldu şimdi en çok ben mi seviyorum vatanı? bedelliye karşı olan herkese söylüyorum kimsenin umurunda değilsiniz. çok battıysa bedelliyi çıkarana tepki göstereceksin, gidene değil.