şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dün akşamki muharrem ince'nin bedelli hakkındaki açıklamalarından sonra görülen klavye bordoberelileridir.
    akplilere söversiniz koyunlar çomarlar 3 köprüye 5 kömüre 10 makarnaya oylarını satıyorlar diye, kendiniz bedelli çıkmadı diye oyumu kaybetti diyorsunuz. bu adam sizin okulunuzun başkanı veya işinizin patronu olmayacak arkadaşlar, kendinize gelin. koskoca ülkeye başkan olacak. bedelli çoğu kesim tarafından vatan hainliği, korkaklık olarak görülüyor. ben katılmıyorum ama öyle görülüyor. bu adam on-on beş bin bedelli isteyen adamın oyunu almak için niye yüz binlerce oy kaybetme riski alsın aklınızı çalıştırın biraz allah aşkına.
    muharrem ince'ye oy verecektim ama bedelli yok dedi diye vermem diyenlerin herhalde hemen hepsi atatürkçüdür, en azından saygısı vardır atatürk'e veya seviyordur. öteki türlü desteklemezlerdi çünkü erdoğan, karamollaoğlu ve demirtaş varken. şimdi soruyorum size çakma atatürkçüler, atatürk bu ülkeyi oyunu bedelli vaat edene satıp ülkeyi s2ne takmayan gençlere mi emanet etti? diyorlar ki, "illa hepiniz bize patates soyduracaksınız yok oy moy falan."
    yüz binlerce insan şehit oldu bu toprakları bize bırakmak için, hem de seve seve. evet askerlik bence de zaman kaybı ve isteyen yapmamalı, ama üç beş patates soyacaksın diye gerçekten oyunu, vatanını mı satacaksın?
    yazık size, çok yazık.
    edit: imla
  • siktirsin gitsin vermesin lan :) hayatımda bu bedelliciler kadar yapışkan ve utanmaz tipler görmedim. biz hayatımızı ülkemizin şartlarına göre ayarlarken onlar kendi kafalarına göre yaşayıp sonra "ailem var vergi veriyom ben" diye ağlıyorlar. sanki bizim ailemiz yok, biz vergi vermiyoruz.

yapışkan ve utanmaz tiptir.
  • kendi çıkarları uğruna memleketin geleceğini satan insanlara emanet etmiş olamaz bu vatanı başbuğ atatürk.
  • "tip" değildir; bildiğin yavşaktır!
    gitsin, kime oy verirse versindir.
  • #incedenbedellikaybı

o konu bu başlıkta işlendi dostum...
  • bedelli yok dedi diye ince'ye kızmaları gayet doğal bir durumdur. kimse 1 yılını ya da 6 ayını ezileceği, hor görüleceği, sadece rütbe olarak kendisinden yukarda diye çıplak ellerle tuvalet temizleme emri verenlere boyun eğeceği bir yere gitmek istemez. özellikle de evinde barkında kendisine bakan insanlar varsa.

ince'ye kızılması gayet doğaldır, çünkü solcu bir partiden gelen aday olarak bu konuda daha açık görüşlü olmasını beklerdim ben de.

evet, bedelli yok dedi diye ince hakkındaki görüşlerim oldukça değişti ama yine de akp'ye oy vermeyeceğim, ince'ye oy vereceğim. 2. tura kalırsa da akp karşıtı kim aday gösterilirse ona oy vereceğim.

lakin türkiye'nin değişmesini isteyen ve bedelli bekleyenlerin böyle bir dumurla karşılaşmaları yüzünden öfkelenmeleri onları yapışkan, utanmaz tipler yapmaz: hayalkırıklığına uğramış insanlar yapar.

zorunlu askerliğin tüm dünyada kalktığı ve profesyonel ordu sistemine geçildiği, askere yazılanların gerçekten asgari ücret alarak çalıştığı bir çağda yaşıyoruz ve bu şartların hiçbirini sağlamayan türkiye'de bedelli istemek ayıp değildir.

not: muharrem ince bedelli yok dedi, lakin profesyonel askerlikten de bahsetti diye aklımda kaldı. bu belki bana ve benim dönemimdekilere rasgelmeyebilir ama ileriki zamanlarda çocuğumun böyle bir zorunlulukla karşılaşmaması için umarım ince c.başkanı olur ve profesyonel askerlik düzenine geçme vaadini yerine getirebilir.
  • bir kişinin ya da partinin bütün politikalarına, ülke yönetimindeki genel yaklaşımına bakmadan, sadece bir tek kriter için oyunu vermeye hazır olduğunu beyan eden adama söylenecek en hafif şeydir "utanmaz". benim gözümde satılık adamdır.

bu, bedelli askerlik konusundaki fikrimden bağımsız bir görüştür. benim tepkim, oyunu sadece bir tek kritere bakarak vereceğini ilan eden satılık vatandaşlaradır.
  • ben ekonomik durumuma, yaşantıma göre oy veririm!

- askerlik konusu beni ekonomik anlamda zor durumda bırakıyor mu? evet.
    - askerlik yeni bir iş başvurusunda bulunmama engel mi? evet.
    - askerlik terfi konusunda beni zor durumda bırakıyor mu? evet.
    - tecilim bittiği anda işsiz kalacak mıyım? evet.
    - askerlik konusu yaşantıma etki ediyor mu?(çocuk yapma planı bakımından) evet.

bu benden kimisine göre çok da mühim olmayan durumlar. bazı arkadaşlarımızın hasta yakınları, eve para getiren tek kişi olma gibi durumları var.

nasıl ki mazotun düşürülmesi bir vaat olarak sunulabiliyorsa, toplumsal bir sorun olmuş olan askerlik konusu da vaat olarak sunulabilir. bunu makarna/kömür ile eş değerde tutmak geri zekalılıktır!

belli bir yaşa gelmiş, hayatını kurmuş insanlar için tamamen vakit kaybı olacak askerlik sorununu çözecek adam tabii ki oyu da hak eder.
  • zorunlu askerliğe karşı olmakla bedelli istemek çok farklı şeyler. sol görüşlü biri (ince'nin ne kadar sol olduğu tartışmasını kenara bırakarak) zorunlu askerliğe karşı olabilir ya da olmayabilir (her solcu anti militarist olmak zorunda değildir) ama sol siyaset güttüğünü iddia eden biri bedelli askerlik gibi parası olana ayrıcalık fakir olana ölüm sunan bir şeyi savunamaz.
  • vatandasin beklentisini karsilamayan partiye oy vermeyen tiptir.