şükela:  tümü | bugün
  • bedellinin şartları yavaş yavaş netleştiğine göre bu soruyu sevgili yazarlarımıza sormak istiyorum.

başvuru sayısı 1 milyonu bulur mu sizce?

bir kaç kişi ile duruma göre iddaaya gireceğim, bedelli parası lazım neticede değil mi?
  • 100-150 bin arası olur.
  • onu bunu bilmem de burada bedelliyi ve bedelliyi yapacak kişileri eleştirenlerin büyük kısmının kredi çekmek için kefil falan aradığı sağdan soldan para bulup buluşturmaya çalıştığı kesin.
  • 28 gün muhabbeti olmazsa en az 400 bin en az
  • sayısını bilmem ancak alayına sorsan vatanı için canını verir.
  • 28gün olursa 200-300 kişi
  • daha önceki tahminim (yaş25bedel15 için) 600-700 bin kişi civarındaydı ama bu 28 günlük eğitim şartı 50.000 in altına düşürecek gibi görünüyor.
  • 6 milyon askerlik yapmamış kişiden bahsediliyor.
    bunun 1 milyonu kaçak veya bakaya.
    3 milyonu tecilli.
    2 milyonu öğrenci.

toplamda 6 milyon kişiden 1 milyon başvuru çıkmaz mı dersiniz? 6 kişiden 1 kişi yani.
  • şu 1 ay zorunlu eğitim olmazsa 2011 ve 2014 uygulamalarından çok daha fazla olacağı kesin. 2011'dekine az başvuru olması nedeni hem ücretin hem de yaş sınırının yüksekliğiydi hele.

bu sefer 2011 ve 2014'e güvenerek bedelli bekleyenlerin sayısı milyonları buluyor. ve askerlikten tamamen muaf olunan bir uygulama hayata geçirilirse ücret kaç olursa olsun, millet bankaları soyup soğana çevirir, kredi çeker, yine de öder.

siz bakmayın orada burada fakirlik ve adaletsizlik edebiyatı yapanlara.
  • 288.462 kişi olacaktır.