şükela:  tümü | bugün
 • kişinin bedenini yanlış algılamasına neden olan bir rahatsızlıktır. aynı yüz dismorfik bozukluğunda olduğu gibi çoğunlukla sosyal fobi ve depresyon ile birlikte görülür. hastalar sosyal fobi ve depresyonlarının nedenini vücutlarındaki anormalliklere bağlı kaybettikleri özgüvenleri olarak düşünürler, hal bu ki sosyal fobilerinin, depresyonlarının, ve bedenlerini olduğundan farklı ve çirkin görmelerinin nedeni çocuklu ve ergenlik çağlarında aşağılanarak, utandırılarak özgüvenlerini kaybetmeleridir. ilginçtir; insan zihni ve beyni öyle bir yapılardır ki; psikolojik etmenler yüzünden ortaya çıkan birtakım rahatsızlıkların nörolojik komponentleri de arkadan gelmektedir. yani olay şöyle olmaktadır; aşağılanan ve utandırılan bireyin bazı beyin kimyasalları düzensizleşmekte, buna bağlı kendi vücutlarıyla ilgili algıları bozulmaktadır. dismorfik bozukluk tanısı konmuş şahıslar psikosomatik rahatsızlıklarda da kullanılan dopaminerjik stimulan özellikli nöroleptiklerle tedavi edilebilir. zaten psikosomatik rahatsızlıklarla dismorfik bozukluklar fena halde akrabadırlar. ayrıca dismorfik bozukluk tanılı kişilerde sosyal fobi ve depresyon da çoğunlukla bulunduğu için, bu kişilerde alkol veya madde kötüye kullanımı da çok yaygındır. kişi alkol veya herhangi bir madde kötüye kullanmıyor ise bile, bağımlılık potansiyeli çok yüksektir. bu nedenden ötürü dismorfik bozukluk hem kişiyi, hem kişinin çevresini, hem de toplumu olumsuz etkileyen bir sorundur, çözümü kişi için olduğu kadar toplum için de büyük önem taşımaktadır. psikiyatristlerden korkmayalım, korkanları uyaralım diyor ve bitiriyorum entry'mi.
 • somatoform bozukluklar altinda incelenir. bu hastalikta hasta bedeninin bir bolumuyle takintili olarak ilgilenir. ornek olarak surekli burnunun duzgun olmadigindan yakinir. defalarca plastik cerrahiye gider, ameliyatlar gecirir. bazi hastalar ise bu durumundan utanir ve disari cikmaz kimseyle gorusmek istemez.
 • ingilizcesi body dysmorphia disorder (veya body dysmorphic disorder, body dysmorphia complex, vb.) olan bir durum.

  obsesif kompulsif bozukluk hastalarinda gozuken bir kompleks turudur.

  surekli yuzune estetik yaptirip bir turlu memnun olamayan ve hatta depresyona giren insanlarda siklikla gozukur.

  sedef hastaligi, egzema gibi dermatolojik rahatsizliklar rekursif bir bicimde kendilerini gosterebilecekleri gibi, deride acilan ve iz birakmis eski bir yara, istenmeyen bir yerde cikan killar gibi seyler de zamanla kendilerini bu tarz bir komplekse cevirebilirler. ancak ufak tefek takintilardan ziyade, bu takinti ile mucadele vermek icin asiriya kacinilabilir.

  beslenme bozukluklari (anorexia nervosa, obezite, bulimia nervosa, vb.) da bir nevi bu cati altinda toplanabilir. ancak "yemek yersem sismanlarim, o yuzden yememeliyim" gibi bir dusunce ile hareket edip bunun yanlis oldugunu dusunmemek, aksine belli trendleri yakalamak ugruna bunlari yapmak ayridir, "yemek yersem sismanlarim, o zaman yememeliyim, ama yemem lazim yoksa sagligim bozulacak, yine de yememeliyim, cunku vucudumun cok kotu oldugunu dusunuyorum, halbuki vucudum o kadar kotu de degil" diyip, bunun bir rahatsizlik oldugunu anlayip, bir de ustune bu dusunceler nedeniylen depresyona girmek ve bu dusunceleri unutmak icin birtakim seyleri tekrar tekrar yapmak farklidir.

  bu tarz beslenme bozukluklarinda, bulimia'yi ornek verecek olursak, yemek yedikten sonra gidip kusmak, bir kompulsiyon semptomu da rahatlikla olabilir. zira insan vucudundan tiksinir, ancak nicin tiksindigini anlayamaz, ve yemek yedikten sonra bilincaltindan bir durtuylen tuvalete gidip kusmak isteyebilir.
 • bir kısım psikiatriste göre michael jackson'da varolduğu düşünülen bir hastalıkmış bu.

  (kaynak: http://en.wikipedia.org/…on's_health_and_appearance)
 • ıcd-10'da hipokondriazis içinde yer alır
 • ilk kez 1886 yilinda italyan psikiyatr enrico morelli tarafindan tanimlanmis hastalik. hasta burada, fiziksel kusur olarak algiladigi organina dair bir seyleri duzeltmek icin modifikasyon istemektedir. kisi bazen estetik cerrahiye bagimli hale gelebilir ve genellikle kiside bdd ile beraber ocd [obsesif kompulsif bozuluk] de beraber gorulmektedir.
 • bir nevi insanın kendisini beğenmeme vakası diyerek de açıklaya bileceğimiz sanrı
 • bu hastalığa sahip kişiler genelde o estetisyen senin bu estetisyen benim gezer dururlar ancak asla istediği görünüşe bürünemezler. sanatçılarımızın anlamlı çoğunluğunda bulunmaktadır kanaatimce.