şükela:  tümü | bugün
 • ötekileştirilmiş bedenlere dokunma hareketi.

  ------------------------
  beden olumlama hareketi tüm vücut şekilleri, boyutlarını kapsayıcıdır. bedene dair aklınıza gelebilecek her ‘öteki’ tanımı hareketin dokunmak istediğidir. evet evet! tam olarak öyle! bedenini her haliyle kabul etmesi gerekenler sadece kadınlar değil! ilginç mi? cümleyi tekrar tekrar okuyarak ‘cinsiyet bağımsız’ bir hareket olduğunu sindirin derim. çünkü beden söz konusu olduğunda sadece kadınların idealize edilmiş görüntüye sahip olması gerektiği, erkeklerin ise ‘ideal’i talep ettiği devir kapanalı baya uzun zaman oldu.

  orantılı kıvrımlar, pürüzsüz bir ten, hokka burunlar, heteroseksüel bireyler, beyazlık, ışıltılı saçlar, tam bir vücut, natranslık, lekesizlik, selülitten uzak çatlaksız bacaklar, ah bir de kılsız tüysüz olsun lütfen! hayır! hiçbirimiz bu tanımlara uymak zorunda değiliz. doğuştan getirdiğimiz lekelerimiz olabilir, ampüte veya sonradan uzuv kaybı yaşamış olabiliriz, cinsel yönelimimize biz karar veririz ve ayrıca ten rengimiz için kabul edilebilir rengin beyaz olduğunu kim söyledi? ideal güzellik kavramı seneler ve coğrafyalara göre değişip dönüşüyor. bugünün ‘güzel’i, yirmi sene öncesinin kabul edilmezi olabilir ve elbette tam tersi de geçerli. bedenlerimiz kabul edilebilirliğine kimsenin karar veremeyeceği, bize ait, bize özel ve biricikler.
  ---------------------------

  https://gazetesujin.com/…m-beden-olumlama-hareketi/

  https://bedenolumlama.wordpress.com/

  https://ezgiepifani.wordpress.com/

  https://twitter.com/beden_olumlama

  https://www.instagram.com/beden_olumlama/

  https://www.facebook.com/bedenolumlama/
 • kişinin kendi bedeniyle mutlu olması gerektiğini savunan bir hareket. aşırı şişmanlık, aşırı zayıflık, bedensel deformasyon gibi şeyleri kapsar. hatta sadece bedenle sınırlı kalmayıp cilt kusursuzluğu dayatmasına da karşıdır. peki insan sahip olduğu bedeni her zaman sevip bununla mutlu olabilir mi? hiç sanmıyorum. vücudunun şeklinden nefret eden biri beden olumlama hareketiyle hemen vücudunu sevmeye başlayamaz. o yüzden bu hareket içindeki "bütün vücutlar güzeldir" mottosu bana biraz dayatma gibi geliyor. kendimize karşı nötr yaklaşıp sadece benimsemekle başlasak daha doğru olur. böylece adım adım kendimizi sevmeye başlayabiliriz.
 • ingilizcesi body positive movement olan bir çeşit başkaldırı hareketi. türkçesi beden olumla hareketi olarak biliniyor. peki beden olumlama hareketi nedir? nerden çıkmıştır?

  yıllardır özellikle kadınlara belli güzellik algısı dayatılıyor. ince bir bel, dolgun göğüsler, ince bacaklar, küçük bir kalça... bu liste böyle uzar gider bu örneklerle. her şeyin belli ölçüleri var. bu algının biraz dışına çıkarsanız eğer hemen çirkin olarak suçlanırsınız. üstelik sağlıklı bir bedene sahip olsanız bile. bunun için yaratılan kocaman bir güzellik ve moda endüstrisi var. medya sadece bu belli tip güzellik anlayışına göre hareket ediyor. deliler gibi sizi ince gösterecek, daha uzun gösterecek kıyafetler üretiliyor. oysa siz vücut tipinize göre değil; canınız nasıl istiyorsa öyle giyinebilirsiniz.

  işte beden olumla hareketi de tam olarak bu noktadan doğuyor. bütün bu dayatmaları reddediyor ve bedeniyle barışık yaşama anlayışını benimsetiyor. beden olumlama hareketi sadece kadınların bedeni üzerinden değil; bütün bedenleri kadın, erkek, trans, beyaz, siyah bütün bu vücut tiplerini kapsıyor. bedeninizi her an her saniye sevmek zorunda değilsiniz. sadece nefret etmemelisiniz. çünkü güzellik sizi mutlu edecek salt şey değildir. güzel olmadığınızda da mutlu olabiliyorsunuz. olay aslında bundan ibaret.

  bu akım sosyal medyada da oldukça yer veriliyor. birçok insan dikkat çekmek için dayatılan güzellik anlayışının dışında fotoğraflar paylaşılıyor. haliyle çok hızlı bir biçimde büyüyen bir akım haline gelmiş durumda beden olumlama.

  şöyle de bu akımla ilgili daha detaylıca bilgi almak isteyenler için güzel bir yazı var:
  https://berraque.com/…i-guzel-hissetme-zorunlulugu/
 • batıda başlayan bir akım.
  tembel obez balinaların *ben güzeliiieeem* kafasıyla başlattıkları ve feminist gerizekalıların desteklediği şey. amerikadan çıkma olduğuna o kadar eminiz ki.
  neymiş güzellik endüstrisi standartları dayatıyormuş, yok şöyleymiş böyleymiş.
  aynı tembel balina baklavalı erkek ister, laf ettiğinde feminaziler kafanı siker.
  kadın çok baskı görüyor, valla bak.
 • keske ergen oldugum donemde bilseydim dedigim hareket. hem baskalarina karsi hem de kendime karsi acimasiz olmazdim, kendime daha cok guvenirdim diye dusunuyorum. etrafimda cocugu olanlari da bu konudan haberdar etmeye calisiyorum. cunku bazen aileler de cocuklarina karsi cok acimasiz olabiliyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=lh7wcvylomu&t=1s

  edit: insanlarin okumadan, dinlemeden "beden" deyince hemen "kilolu olmak iyidir" diye savunuldugunu dusunmesi ilginc. bir kisiyi burnu buyuk, disleri yamuk, bacaklari carpik, killi vs. diye elestirmek de beden olumlama hareketi icinde.
 • aşı karşıtlığından sonra batı'dan bir başka ithal gerzeklik daha. en azından kendi kendilerine zarar veriyorlar, benim açımdan sıkıntı yok.
 • dünya üzerindeki en anlamsız hareketlerden biri. hadi selüliti, çatlağını, vücudundaki lekeleri olumla, onlarla yaşamaya alış, fakat kemikleri sayılan anoreksiklerin, aşırı kilolu insanların "ben vücudumu seviyorum, güzellik algınızı sikim" saçmalıklarına anlam veremiyorum. yeme bozukluğu ile güzellik algısının nasıl bir bağıntısı var, ben orayı kaçırmışım. kaldı ki ben kendimden sorumluyum, istersen 180 kilo ol, bana ne. neden obezsin, siktir git diye recm edecek halimiz yok. benim de x arkadaşlarım var'a çevirdiler olayı.

  olumlayın da olumlayın, ne sik sok terimler. ne obezim, ne anoreksim var, kendi halinde bir skinny fat'im. orada burada vücudumu paylaşıp "fuck your morals" diye pankartlarla gezmiyorum. gezeni yadırgarım. senin vücudun zerre umurumda değil, başta sen kendinle barışık değilsin, bi çelişme rahat dur.

  "günde 5 kilo verdiren patates diyeti, erkekler ölsün, insan otçuldur, gözenekleri kapatmaya yarayan kremler"ci tayfayla konuşacak çok fazla ortak noktaları var. aynı cıngarlık, aynı boş beleşlik.
 • geçtiğimiz hafta bir kaç twitter ünlüsü paylaştığında gördüm bu hareketi.

  toplumda yaşayan her bir kişinin bu hareketi anlaması ve bunu özümsemesi gerektiğine inanıyorum. her birimizin -ki kilolu ve elbette doğuştan zorbalığa maruz kalmış biri olarak kendimi hiç de dışında tutmuyorum- bunu özümsemesi gerekiyor. bize dayatılan "zayıf/kaslı, beyaz, sarı olan güzeldir!" algısından hızla kaçmamız gerekiyor.

  kilolu biri olarak zorbalığa maruz kaldığımda (hep benim iyiliğimi isteyen çoğunlukla diğer kadınlar oldu bu demeçleri verenler) bana söylenen her cümleyi ben de onayladım. beni yaraladıklarında bile bunun "hak edilen bir konuşma" olduğunu düşündüm. çünkü bir sürü insanın "balina" olarak adlandırdığı kadınlardandım.

  şu an her bedenden, her boydan, bir sürü kadın var çevremde. aşırı zayıf, kilolu, armut tipli, elma tipli, geniş kalçalı, çarpık bacaklı.... her birinin ağzından düşmeyen tek laf "kilo vermem lazım!" buna gerçekten ihtiyacı olup olmadığına kendi bile karar vermiyor çoğunlukla. sevgilisi, kocası, arkadaşı, annesi, anneannesi ya da sevdiği bir kişi ona "kilo almaya başladın!" dediği için strese giriyor ve rejim adı altında bir takım aç kalmalara maruz bırakıyor bedenini.

  beden olumlama hareketi "popomun büyüklüğünden sana ne!" şeklinde değil de "popom fındık kadar bile olsa x kişininkine benzemedikçe güzel olamam" algısını kırmakla ilgili.
  ben bacak sağlığımı tehlikeye atacak kadar kilo aldığımda bu sadece "benim" problemimdir. senin benim çapıma hakaret etmen beni daha iyiye yöneltmez. ya da kemiklerim görünecek kadar zayıf olmak istiyorsam bu sadece "benimle" ilgili bir şeydir.

  çevrenizde kalıptan çıkmışcasına güzel kadınlar ya da erkekler yok, olmak zorunda da değil.

  bedenlerimizle değil ruhumuzla iyi olmanın yollarını bulalım. zira ölene kadar o bedenle yaşamak zorundayız.
 • 15 dakikadır nasıl bir hareket olduğunu anlamak için video gezdiren oluşum. meğer fiziksel bir hareket değilmiş. bildiğin akım. içine beden ve hareket girince insan amuda kalkma ya da kolları birleştirme, nah çekme tarzında birşey bekliyor ister istemez.
 • fit ve spor yapan bir insan olarak(aşırı kaslı falan değilim) maruz kaldığım zorbalıkları hatırlatan harekettir. yanımda durduk yere yapılan "ben kassız seviyorum" veya kolumu göstererek yapılan "çok garip" gibi yorumları buna örnek olarak verebilirim.

  konuya dönecek olursak tabi ki herkesin dış görünüşü kendini ilgilendirir, insanların dış görünüşlerine göre yargılanması ve diğer insanların bu konuda istenmeyen bir şekilde yorum yapması yanlıştır. fakat maalesef dünya böyle bir yer değil güzel bir kadınsanız yardıma ihtiyaç duyduğunuzda çevrenizde yardım etmek için dolaşan erkekleri bulmanız işten bile değil. aynı şekilde yakışıklı bir erkeğin kadınlarla olan iletişimi, örneğin tanışma çabası, sürekli olarak tatlı, hoş, romantik olarak değerlendirilirken aynı iletişimi kuracak olan yakışıklı olmayan bir erkek birçok kadın tarafından hoş karşılanmayacak ve sapık, tacizci gibi ithamlarda bulunulacaktır.

  tabii ki insanlar kendilerini oldukları gibi sevmeli fakat fazla zayıf olduğu için spora başlayan biri olarak şunu söyleyebilirim; sağlıklı kilo aralığında olmak için hatta sağlıklı kilo aralığında olsanız dahi spor yapmak her zaman sizin için daha iyidir yaşam sürenizi ve kalitenizi arttırır. sporu diğer insanlar istediği için veya güzel görünmek için değil kendinizi sevdiğiniz için yapmalısınız.