şükela:  tümü | bugün
  • beden olumlamanın yanlış anlaşılması sebebiyle vuku bulan olay. beden olumlama neydi? beden olumlama emekti, beden olumlama insan bedenine dayatılan güzellik algılarını yıkmak için ortaya çıkan ve fiziksel özellikleri sebebiyle zorbalığa maruz kalıp ötekileştirilen insanları bedenleriyle barışmaları ve hayata tutunmaları için cesaretlendiren harika bir hareketti. ancak güzelim fikir son zamanlarda, kilosu yüzünden nefes almakta bile zorlanan insanların "şişmanım ama mutluyum" temalı paylaşımlarıyla obezite övgüsüne dönüştü.

sağlık sorunları yüzünden kilo veremeyen insanları ayrı tutuyorum ki şimdiye kadar böyle birinin obezite övgüsü yaptığına da şahit olmadım. ayrıca beden olumlama hareketi başlarda kusur olarak konumlandırılan tüm fiziksel özellikleri kapsarken şu an sadece fazla kiloları koruyup kollayan bir akım haline geldi.
  • fularım yohtu gardeeş ohuyamadım...
  • bana göre beden olumlama çıkış noktasıyla bile çok da mantıklı degildi. vücudunu illa ki genel geçer normlara uydurmak zorunda değilsin kendine göre farklılıkların olabilir ancak bunun anlamı fazla kilolara övgü değildir.
    kendini begeniyorsan zaten beden olumlamaya ihtiyacın yok. beden olumlama diye bir şeye kasiyorsan eksik hissettiğin şeyler var demek.
  • malesef doğrudur. yalnız bu hareketi nedense sadece kadınlarda görüyorum. yani örnek vermek gerekirse, şişman kadınlar veya normal kiloda bir kadın olup şişman kadınları savunanlar çok fazla. hiçbir şekilde laf ettirmiyorlar. ancak çevremde o kadar çok şahit oldum ki, bir erkeğin kilosuyla barışık olup hatta onun üzerinden makaralar yapılabildiğini.
    inanmıyor musunuz? şişman bir kadına şişman olduğunu söyleyin ve söylediğiniz kişi dahil olmak üzere ortamdaki diğer kadınların tepkilerini izleyin.
    şişman bir erkeğe şişman olduğunu söyleyin ve söylediğiniz kişi dahil olmak üzere ortamdaki diğer erkeklerin tepkilerini izleyin.
    kadınlardaki genel tepki sert ve sinirli iken, erkeklerdeki genellikle geyik muhabbetine dönüşecektir.
    kadınlardaki tepki hababam sınıfı'nda çalışkan ahmet'in dellendiği an misali bir dellenme örneği olarak gösterilebilecekken, erkeklerinki türk kası muhabbetlerinden sonra gülünür, ardından kapanır gider.
    işte anlayamadığım konu. beden olumlama hareketi kadınlar tarafından obezite övgüsü ve savunmasına dönüşmüşken, biri de kalkıp "yahu bu savunduğumuz kişi halbuki sağlıklı beslenmiyor. biz neyi savunuyoruz? dengeli beslenmesini önereceğimize habire destekliyoruz" demiyor.
    not: bu entry, hastalığından dolayı kilolu olan kişileri kapsamamaktadır.