şükela:  tümü | bugün
  • çalışmayı spor niyetiyle yapmaları durumunda gerçekleşmesi muhtemel durum. (bkz: serotonin)
  • insanoğlu bir sandalyede bilgisayara bakarak tüm gün oturmak için dizayn edilmemiştir.
    işleyen demir ışıldar misali vücut sürekli hareket ister. bağ, bahçe, inşaat işleri hem insanı sağlıklı kılar hem de egzersiz esnasında salgılanan hormonlar insanı mutlu eder. cinsel istek artışı olur.
    biz masabaşı elemanları ise arabayla işe gidip bütün gün masada oturuyoruz ve akşam kalori yakmak için spor salonuna para verip yorgunluktan zıbarıp yatıyoruz. inşaat ustası mehmet emmi ise kaslı kollarıyla akşam ezanı işini bitirip evine gidiyor, bir ekmekle menemen yiyip gece karısına kayıp yatıyor.
  • yatınca bedenini dinlendirebiliyorsun ama beynini asla.
  • bunu teoriyi destekleyenlere git o zaman inşaatta işçilik yap desen kaçı kabul eder acaba?

tanım: boş beleş bir tespit.
  • bedensel çalışma sağlam bir zihin, kaslarda koordinasyon, beceri gerektiren işleri yapabilme ve nihayetinde dingin bir ruh için vazgeçilmezdir.

günde 12-14 saat çalıştığım, fiziksel ve zihinsel efor getektiren bir işim var. pazar günleri dahil en geç 06:00'da ayakta olup bedensel çalışmaya ağırlık vermem sayesinde bu işi bu tempoda sürdürebildiğime inanıyorum.

ha diyeceksiniz ki bundan bize ne amk? bu kadar çalışmanın mantığı nedir?

benim için çalışmak hayatın tesellisidir. adına yaşamak denilen, içinde türlü dramlar, adaletsizlikler, haksızlıklar barındıran bu kaosa ancak yorgun düşene kadar çalışmakla katlanabiliyorum.
  • kesinlikle katıldığım tespit. çağımızın ve belki de geniş kitlelere yayılmasa da önceki çağların bugı. durumu sporla filan telafi etmeye çalışıyoruz ama yetmiyor. zihin yorgun oluyor ama beden yorulmadığı için uykuya rahatça dalamıyoruz. şu sıralar hobi bahçesi denilen suni metropol uğraşına verdim kendimi inanın o bile rahatlattı. arada garson olma hayalleri filan kuruyorum. ha gerçekçi mi değil. günde bir saat spor yarım saat ruh dinginliği ile idare etmeye çalışıyoruz.

bunun haricinde ardarda 7-8 gün uykusuz kalma raddesine gelince fabrika ayarlarıma döndürecek yöntemi de buldum: hacamat. etkisi 1 aya yakın sürüyor bende ve sonra uyku düzenim tekrar bozulmaya başlıyor. 10 gün boyunca gece uykusu uyuyamamanın ve uyku ilaçlarından nefret etmenin eşiğinde olduğum bir dönemde arkadaş tavsiyesi ile gitmiştim. tek hedefim o gece uyuyabilmekti. ve 1 aya yakın uyku düzenim oldukça optimal sürdü. kısacası beni hedefime ulaştırıyor. ha hayatımızdaki temel eksiklik ne derseniz fiziksel yorgunluk. keşke onu hep yakalayabilsek.