şükela:  tümü | bugün
 • 14 yaşındayı görünce celallenmeyin hemen. türkiye'deki kesimi unutun. mahkemenin karşısında karar vermesi zor bilimsel dozu fazla bir talep var.

  ingiltere'de kanserine çare bulunmayan 14 yaşındaki kız çocuğunun, mahkemeye başvurma sebebi, bedeninin dondurulma talebidir. adı açıklanmayan kız çocuğu, annesinin de onayıyla başvurur. talebi ingiltere'de reddedilince soluğu amerika'da alırlar ve onay çıkar. fakat bu sefer annesinin onayına karşılık altı yıldır görmediği babası karşı çıkar. karşı çıkma nedeni ise; hastalığın çaresinin 200 yıl sonra bulunması halinde çevresinde hiç akrabası, tanıdığı olmayacağından çekinmesiymiş. hakim de kalkar adının açıklanmasını istemeyen kızın yanına gider. cesaretine hayran kalan kıza bu onayı verir. hakim daha sonra tereddütünün anne ve baba arasındaki anlaşmazlık olduğunu söyler.

  şimdi kendisi amerika'da 37 bin sterlin(155 bin tl) ödeyip, belki uzun yıllar -130 derece altında bekleyecektir.

  mahkemeye yazdığı mektup ise;

  "neden kendim için bu sıradışı yöntemi istediğimi açıklamam isteniyor.
  14 yaşındayım ve öleceğimi biliyorum ama ölmek istemiyorum.
  kriyojenik korumanın, yüzyıllar geçse bile bana yeniden dirilme şansı sunduğunu düşünüyorum"
  yerin altına gömülmek istemiyorum.
  daha fazla yaşamak istiyorum ve düşünüyorum ki ileride kanserime çare bulup beni uyandırabilecekler.
  bu şansı kullanmak istiyorum.
  bu benim isteğim"

  kısa not: amerika ve rusya'da şu an 300 kişi dondurulmuş bir şekilde bekliyor ve sırada 1250 kişi daha var.

  kaynak: kriyojenik
 • umarım bir an önce uyandırılıp tedavi edilir dediğim cesur çocuk.
 • dondurulup tekrar diriltilen bir canlı var mı merak ediyorum. eğer yoksa bu şey umut tacirliğinden başka bir şey değil. insanları öldürüp kanını boşaltıyorlar sonra içine -50 derece gliserol enjekte ediyorlar vs.. iyi de adam öldü bilader. ruhu gitti yani. tekrar geri gelebilir mi? bizzat kendisi olarak? bu mümkün mü?

  edit: eğer beden başarılı bir şekilde çözülürse belki ruhta ait olduğu bedene geri gelir ha? sonuçta ruh ölümsüz. işte bunlar hep vanilla sky.
 • (bkz: cryonics)
 • 1400 yıl öncesinden kalma ayetlerde uyanmaz yazıyor diye saçma bir hareket olarak gösterilmeye çalışılan.

  madem kuran'da böyle bir şey mümkün olmaz diye yazıyor, bilimsel gerçeklerle çelişen ayetler ne olucak?
 • kuran'da olmaz diyomuş olum ne boşuna uğraşıyorsunuz, az manyak değilsiniz siz de.
 • şu an dondurulup uyandırılan hiç kimse olmadığı için saçma olduğu söyleniyor. ulan zaten şu an biri dondurulup uyandırılabilse niye ölümler olsun? olay yüzyıllar sonra teknoloji aşırı iyileşince belki olur da bir çare bulunursa diye yapılıyor. belki dondurulmuş bedeni hayata döndürmenin bir yolu bin yıl sonra da olsa bulunur diye yapılıyor.

  ne dar görüşlüsünüz be.
 • cryonicsler arasinda yerini almistir. henuz kontrollu isi arttirimi, hucre ici kristallenme gibi bir suru probleme cozum bulunamadigindan geri dondurulmesini guncel teknolojiyle imkan yoktur.
 • oooo caner taslaman hocaefendi hazretlerinin uyduruk, kuranın doğruluğunu kurandan açıklayan videoları da gelmeye başladığına göre, konu şimdiden sulanmış demektir. moderatörler konuyu kapatabilirler, en azından cehalete bakıp üzülmeyiz.
 • dondurulan henuz kimse hayata donmemistir, su anda dondurulebilecek durumda da degildir.

  bu zaten bilinen bir olay ama bu dondurulan kisinin asla geri donmeyecegi anlamina gelmez.
  su anda yapilan dondurma operasyonlari sadece bedenin butunlugunun ve dokularin dondurulduklari andaki tazelikte kalmasini garantiler.
  bu garanti sayesinde eger ileride dondurulmus insanlari cozme yontemini kesfedersek bu insanlar tekrar hayata dondurulebilecek olurlar.

  yani kizin geri donup tedavi olabilmesi icin 2 kesif olmasi gerekiyor.
  1. kendi kanser turune bir care bulunmasi.
  2. oldurmeden donmus bedeni nasil cozulur onun bulunmasi.