• 22 ağustos 2001 çarşamba günü, sabaha karşı 02:01'de sayın bedia akartürk için "yaşıyorsa allah uzun ömürler versin" gibi bir cümle yazmışım bu başlığın en tepesinde. beş sene evvel ihtimal nestle gofret yerken yazdığım bu entiriyi allah kahretsin.
    o gece biri bana deseydi ki "ağabey bedia akartürk yirmi yaş kız sesi ve kondisyonu ile türkü söylerken kendinden geçeceğin, jimmy jib şaryosunun önünde arkasında düşmemeye çabalayarak seri göbecikler atacağın bir gün gelecek"; ona ukala ukala gülümser, sessizce çekilip giderdim sanıyorum.

oysa o gün geldi ve ben cayır cayır göbek attım bedia hanım'ın bozlağı ile, zortlağı ile.
    hala yaşıyorsam allah bana ömür versin asıl be!
  • sezen aksu' nun açıkhava konserlerinin birinde "birine tepeden bakabilmenin lüksünü bana yaşatan tek insan" diyerek bahsettiği thm sanatçısı. havaalanında bedia akartürk sezen aksu' yu görüp "sezeeen" diye bağırınca sezen aksu da ister istemez kafasını yukarı kaldırarak aramış kim seslendi diye. bakmış kimse yok, kafayı hafif eğince bedia akartürk' ü görmüş. kendimi o an çok iyi hissetmiştim demiş ve bizleri güldürmüştü baya.
    şimdi de kendisini elinde kaşıklarla yine çoşkulu çoşkulu türkü söylerken görüverdim de, hiç değişmiyor bu kadıncağız..senelerdir oynaya oynaya, güle güle, mutlu mutlu söylüyor şarkılarını...
  • bir yandan; mediha şen sancakoğlu, serap mutlu akbulut gibi radyo kökenli tsm sanatçılarının, bir yandan da; necla akben ve belkıs akkale gibi thm sanatçılarının kasırgalar estirdiği yıllarda, halk müziği söyleyen, adile naşit klonu bi teyzecikti o. (yaşıyosa allah uzun ömürler versin)
    katıldığı her programda, kesin olarak "su gelir güldür güldür" adlı eseri okurdu.
    güldür güldür ağlar olmuştum söz konusu saka kuşunu gördükçe.
    çocuktum, korkuyodum bağıran insanlardan...
  • o bir efsanedir. konya hovardalarının bir efsanesi. uğruna ne altınlar dökülmüş ne tarlalar bağışlanmıştır.

50'li, 60'lı yaşlarda seyirten eski tüfeklerin hayallerini süslediği, kendi sanatının da en parlak günleri sayılan o yıllardan günümüze direncinden hiçbir şey kaybetmemiş halde yeniden çıktı bir çift tahta kaşıkla. minyon yapısı, sevimli yüzü ve şaheser sesi geçen zamana meydan okuyor sanki. o bir hey gidi günler kadınıdır. kendisinin bunlardan haberi var mıdır bilemem ama konser için geldiği konya'da ona olan hayranlığından millete kepaze olmuş bir sürü kulağı kesik bırakmıştır. hatta bizzat bir tanesinden kendim dinledim. adam toprak zengini. burma bıyık, kara kaş kara göz. kaptırmış gönlünü bedia hanım'a. peşinden ne memleketler gezdim ben, diyor. birinde almış karşısına demiş ki, kurban olurum seni yaradana! bana doğru attığın her adıma bir tarlam feda olsun... ee ne oldu hasan emmi dedik. tarlaları verdin mi, bedia hanım yürüdü mü?
    gözleri çakmak çakmak oldu, kasıldı falan. o günlerin, o deli dolu günlerin hayali canlanmış olacak ki kafayı şöyle heyhat dercesine salladı. vermez olur muyum dedi... onun uğruna ben herşeyimi verdim...
  • yılllar yıllar önce dedemin aldığı, türküola yahut uzelli etiketli bir kasette (sanırım ismi mavi maviydi) tanıdığım türkücü teyze.akabinde katıldığı her programda tukenmek bılmeyen enerjisinden mütevellit yerinde duramayan tavırlarıyla yer etti hafızamda.

bugün zap yaparken denk geldi yine bi kanalda.dedem içerden seslendi."bedia akatürk mü o?dur değiştirme kanalı."(kendisi 82 yasında ve artık kulakları ağır işiten biri olmasına rağmen)

yine aynı enerjiyle sarıp sarmaladı tüm evi.güle eğlene izledik dedemle.hay yaşayasılar.allah ömürler versin ikinize de!
  • türkülerin başında "amanieeeey" şeklindeki giriş narası hep kulaklarımızda olan şen şakrak türkücümüzdür. o kısacık boydan beklenmedik parlaklıktaki sesiyle her zaman popüler olmamışsa da her zaman "iyi türkücü" olmayı bilmiştir..pek severiz
  • dayimin en sevdigi turk halk muzigi sanatcisi, bir ayagi dayim gibi bir iki santim kisadir, aksaktir yani, her adini duyusumda dayim ve onun turkuleri dinlerken kendinden gecmesi gelir aklima.
    (bkz: sozlugu seviyorum)
  • yasayan en saglam bozlakcilardandir.
  • o boydan o endamdan nasıl çıkar o ses bi türlü anlayamadığımız ilk türkülerimizi dinlediğimiz teyze. ellerinden öperiz.
  • izmirin ödemiş ilçesinden 1.40 boyunda bir türkücü
hesabın var mı? giriş yap