şükela:  tümü | bugün
 • 1897 yılında istanbul'da doğdu. çocuk yaşta fransızca ve rusca öğrenmişti.
  1923 yılında muhsin ertuğrul'un teklifiyle halide edip adıvar'ın romanından sinemaya uyarlanan "ateşten gömlek" filmiyle sinemaya adım attı. aynı yıl "ceza kanunu" adlı oyunla sahneye çıktı.
  200'ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol alan muvahhit, 1975 yılında şehir tiyatroları'ndan emekli oldu.
  1987 yılında devlet sanatçısı ünvanını alan muvahhit, 20 ocak 1994 yılında hayata veda etti.
  türkiyenin ilk kadın oyuncusuydu.*
 • çok entereasan bir ses tonuna sahipti. ayrıca oğlaktı.
 • bir kuaforde kendisiyle karsilasip,"aahh.bedia hanimcigim;ben de tiyatrocu olmak isterdim ama babam olmaz,orospu olursun sonra diye karsi cikti," diyen bir kadina "yaa oyle mi?peki siz ne zaman ve nasil oldunuz oyleyse?" dedigi rivayet olunan tiyatrocu.
 • genç kızlık adı bedia şekip (daha sonraları tiyatrocu ahmet refet muvahhitle evlenip muvahhit soyadını alıyor). doğduğu yer istanbul. doğum tarihine gelince tartışmalı. kimi kaynaklar 1897, kimisi de 1902'de dünyaya geldiğini ileri sürüyor. bedia'ya doğumundan çok yıllar geçtikten sonra bir oyuncu kaç yaşında olduğunu sorunca başarısının ve ününün doruğunda olan sanatçı "ne yapacaksın benim yaşımı?" demiş, "her hafta berberime gidiyorum, araba kullanıyorum, çalışmalarıma muntazaman devam ediyorum, geceleri sizlerle birlikte saat bire ikiye kadar oturuyor, yiyip içip eğleniyorum. daha ne istiyorsunuz?"
 • yaşamında bir otomobil tutkunu olarak bilinen tiyatro sanatçısı.
 • kirmizi bir vosvos kullanırdı. nedense yola çıktığında bir itfaiye aracından fazla saygı görürdü.
 • muhsin ertuğrul un cumhuriyetin ilk yıllarında sahnelediği othello oyununda desdomona yı canlandırmıştır. türk kadınının yeni yeni sahneye çıktığı günlerin tanığıdır.
 • asıl ismi emine bediadır...
 • doğum tarihi tam olarak 16 ocak 1897 dir...

  diğer bir deyişle yarın doğum günüdür.
 • hazırcevaplığı ile ünlü imiş zamanında. küçük hanımefendi belgin doruk acı dolu yıllar kitabından, belgin'in kendi ağzından :

  --- spoiler ---

  haldun dormen'in ilk filmi bozuk düzen'i çekiyoruz. bedia hanım benim annemi oynuyor. ekrem bora da var oyunda. o tarihlerde levent'teki villasını filmcilere kiraya veren "g" adında bir bayan var. biraz geçkince ama alımlı bir hanım. genç erkeklere olan merakı dillere destan. hatta bizim ekrem'e de pek hayran... bir gün onun evindeyiz. biz bedia hanım ile makyaj yapıyoruz. o da elinde çay bardağı, yanımıza geldi. bir ara söz döndü dolaştı artist olmaya geldi. "g" hanım derin bir iç çekip " ah ah ben de artist olmayı çok istedim. hatta şehir tiyatrolarına yazılmak için müracaat bile ettim. ama ailem, olmaz, sonra kötü yola düşüp orospu olursun dedi. beni engelledi" dedi. o böyle der demez küçük aynasında dudaklarını boyayan bedia hanım başını bu hanıma çevirip kendine has o ses tonuyla ve gözlerinin içine bakarak " eeee peki sonra nasıl oldunuz ?" demez mi. kadın mosmor olup dışarı çıktı. ne müthiş bir espiri diye düşündüm hep.

  --- spoiler ---