*

şükela:  tümü | bugün
 • babıali'de bir dönem yazdığı hicivlerle ünlenmiş, çok sert bir üsluba sahip olan ve aynı zamanda thy halkla ilişkiler müdürü faik akınında babası gazeteci. tanya dudu, katalonya ülkesi ve en son olarak çıkan matbuat, basın, derkeeeen medya adlı üç kitabı mevcut. bir dönem dünya gazetesinin patronluğunu yapmış ve bir dönemde necip fazıl kısakürekle bol küfürlü bir diyaloğa girerek adını basın tarihine yazdırmıştır.
 • büyük gazetecilerden bedii faik vaktiyle dünya gazetesinin sahibi ve başyazarı iken anadolu’daki bir meslek grubundan bir telgraf alır. telgrafta şunlar yazılıdır: “sizden nefret ediyoruz. yazılarınızı artık okumuyoruz. gazetenizi gene almaya devam edeceğiz ama tuvalet kağıdı olarak kullanmak için.”
  ertesi günü bedii faik bu telgrafı sütununa taşır ve onlara şu cevabı verir: “devam edin, devam edin, gün gelir kıçınız başınızdan akıllı olur.”
 • tanya dudu ile dolduruştan çıkmış yazar.
 • 1921’de bandırma’da doğdu. istanbul kabataş lisesi’nden mezun oldu. istanbul üniversitesi tıp fakültesi’ne girdi. okulu bitirmeden ayrıldı. bir süre ticaret yaptı. tasvir gazetesinde başladığı fıkra yazarlığını tan, milliyet, yeni istanbul, ulus gazetelerinde sürdürdü. çeşitli gazetelerde uzun yıllar yazarlık yaptı. 1952’de falih rıfkı atay’la birlikte dünya gazetesini kurdu. demokrat parti iktidarına karşı sürdürdüğü sert muhalefetiyle tanındı. 1965 seçimlerinin ardından adalet partisi yanlısı bir tutum izledi. 1975’te gazeteyi sattı ama fıkra yazarlığına devam etti. ardından hürriyet ve son havadis gazetelerinde yazdı.

  eserleri:

  fikra:
  efendime söyleyeyim (1953)
  rüzgar eken (1969)

  gezi notlari:
  sam amca’nın evinde (1954)
  bir garip ada (1957)
  rusya’dan (1968)

  röportaj:
  ihtilalciler arasında bir gazeteci (1967)

  ani:
  o biçim (1958)
 • hakkında "ingiliz donu giyiyor" şeklinde bel altı bir üslupla "satılmış kalem" olduğu iddialarında bulunanlara "benim donumun nereden geldiğini bilmeleri, karılarının gevezeliği nedeniyledir!" diyerek tokat gibi yanıt vermiş efsane gazeteci.
 • "mesela üstat bedii faik’in, kendisine kızıp, “senin yazılarının çıktığı gazetelerle kıçımızı siliyoruz” diye telgraf çekenlere verdiği bir cevap vardır ki!
  “iyi yapıyorsunuz” demiş.
  “belki kıçınız akıllanır!”"
  ___
  http://www.milliyet.com.tr/…010/1207741/default.htm
 • 24 kasım 1954'te demokrat parti'nin "muhalif gazeteci kıyımı" dahilinde tutuklanmış gazeteci. ismet inönü'nün hapisteki gazetecileri ziyaretinin ardından demokrat parti bunun aleyhinde gelişecek olaylara yol açacağını belirterek bedii faik akın'ı serbest bırakmıştır.
 • 60 ihtilali ile ilgili bir belgeselde siyasetle ilgili bir eleştirisinde; "siyasetin sağı solu ortası olmaz, siyasetçilerin hepsi aynıdır" diyen duayen gazeteci..

  üzerine de eklemiştir: "ordu da yönetimi devraldıktan sonra duruma çok hızlı uyum sağladı.. zira siyasetin içine birazcık girmeniz yeter, hemmen size de bulaşır o hal"

  neden uzak durmak lazım..?
  işte bundan..

  ---
  dip bonus:
  (bkz: siyaset/@sahlanankoc)
 • az önce vefat haberini aldık, nur içinde yatsın.
 • vefat etmiştir. allah rahmet eylesin.

hesabın var mı? giriş yap