şükela:  tümü | bugün
 • medine'ye goc eden muslumanlar ile mekkeli musrikler arasinda yapilan ilk buyuk savas olup muslumanlarin galibiyeti ile sonuclanmistir
  (bkz: uhud savasi)
 • (bkz: eshab i bedir)
 • ebu cehil'in öldürüldüğü, hz ali'nin savaş ganimeti olarak zülfikar'a sahip olduğu savaştır.
 • sina akşin'e göre büyük çaplı bir mahalle kavgası olarak değerlendirilebilir. büyük çaplı mahalle kavgasının insanlık tarihini böylesine derinden etkilemesi çok çarpıcıdır.
 • mehmet akif'in çanakkale şehitlerine adlı şiirinde de geçer bu savaş. çanakkale şehitlerinin bedr savaşındaki müminler kadar şanlı olduğu vurgulanır bir beyitte:

  --- spoiler ---
  ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhid'i...
  bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
  --- spoiler ---
 • mekke'deki müslümanların mallarının yağmalanmasıyla oluşturulan kervanın şam yolunda durdurulmasıyla yapılan çatışmadır. çatışmadır çünkü bilinen meydan savaşlarındaki kalabalık ordular yerine nispeten ufak birlikler arasında cereyan etmiştir. kervana saldırı yapılma ihtimalini bilen kureyş kabilesi ileri gelenleri 100 süvari, 950 kişi ve 700 develik bir eskort kuvvetiyle yola çıkmış, medine-mekke arası bir kasaba olan bedir yakınlarında mevzilenen 300 piyade ve 70 kadar deveden oluşan müslüman birliğini haber alıp 13 mart 624 tarihinde saldırıya geçmiştir. çatışma alanına iki gün önceden gelen dinç müslüman birliği çatışma alanına iyi mevzilenmiş, kalabalık ama yol yorgunu mekkelileri bozguna uğratmıştır. kureyş kabilesi ileri gelenlerinden ebu cehil bu savaşta öldürülmüştür.
 • müslümanlarla mekke gayrımüslimleri arasındaki ilk sava$ olan bedir sava$ı, müslümanların, $am' dan dönmekte olan bir mekke ticaret kervanını yağmalamak isteyip, ortalama 300 kişilik bir asker birliğini de bu iş için medine' den yola çıkarmasıyla patlak vermi$tir. haberi alan mekke gayrımüslimleri de doğal olarak askeri bir birlik hazırlayıp kervanlarını korumak istemi$tir. iki birlik mekke-medine arasındaki bedir denilen bir bölgede vuru$maya ba$lamı$ ve müslümanlar kazanmı$tır. yaklaşık 70 mekkeli gayrımüslim bu sava$ta öldürülmü$ ve muhammed'in talimatıyla hepsinin de cesedi bölgedeki bir kuyuya balık istifi gibi atılmı$tır.
 • gönüllülerin davet edildiği bu savaşa sadece mekkeden hicret eden muhacirlerin katılması, islam tarihini sirküler bir nedensellik ilkesiyle inceleme adına önemli bir girizgah kabul edilebilir.
 • kisaca anlatmak gerekirse;

  bir kervan var ve mekkelilerin kervani yagmalamak istedigini dusunuyor muhammed. kervan yoluna 70 deve ve ustune sigabilecek kadar adamla revan oluyor ama mekkeliler baya gecikiyor gelmekte. neyse bir sekilde adamlar geliyor ve savasmak istemediklerini ve muhammed'in kervana yaklasmamasini belirtiyorlar. 3'e 3 kapisalim diyor muhammed de buna karsilik. kim kazanirsa onun istedigi olsun. iki taraf da kabul ediyor ve 3 musluman 3 mekkeliyi kitir kitir kesiyor yuzlerce insanin onunde. hz. ali bu 3 kisiden biri ve bu kestigi adamin ardindan kalabaliga dalip 17 tane daha kesiyor. (counter strike gibi serefsizim. (bkz: killing spree))
  akabinde muslumanlar oklari bitene kadar atiyorlar mekkelilere. sonra cakil tasi atmaya baslayip ustlerine dogru kosuyorlar. iyi kosan mekkeliler kaciyor, kosamayan esir dusuyor ve dolayisiyla seve seve musluman oluyor.
  aslinda iki tarafin da savasmak gibi bir niyeti yokken 90'a yakin insan hayatini kaybediyor.
  bu savas/arbede'nin onemli olmasinin uc nedeni var;
  1- mekkeden kovulmus muhammed artik savasci olarak biliniyor ve korkuluyor.
  2- muhammed 6 sene sonra kureyslilere tekrar saldirmaya gittiginde kureys lideri abu sufyan kan dokulmeden teslim oluyor. sufyan zaten musluman da oluyor.
  3- kureyslilerden korkan diger asiretler muhammed'e katiliyor ve arap topraklarinda muslumanlardan daha zengin ve guclusu kalmiyor. ki ustunden 1500 sene gecti hala daha zengini yok.

hesabın var mı? giriş yap