şükela:  tümü | bugün
  • no date no signature * filminin
    farsça olan orijinal adı. bu yıl istanbul film festivali kapsamına alınan filmlerden biri.

abbas kiyarüstemi'nin, sinema filminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan bir belgeselini izlemiştim. işte yönetmen vahid jalilvand'ın, bu ilkelere uyarak çektiği bir film olmuş, tarihsiz imzasız. filmde müzik yoktu (ya da hatırlamayacağım kadar azdı), direksiyon açısından çekilmiş görüntüler vardı, karakterler ne tam iyiydi ne de tam kötüydü, filmin sonu akıllarda soru işareti bıraktı. bu tarz, iran sinemasının gerçekten gelenekten beslendiğini gösteriyor. neyse spoiler'a geçiyorum:

--- spoiler ---
    filmimizin esas karakteri, adli tıp uzmanı nariman bir anlık dikkatsizliği sonucu motosiklet üstündeki, yoksul bir aileye çarpar. çocuk kaza sonucu kafadan darbe alır, o an konuşur ayağa kalkar ama olayın yaşandığı gece ölür. bu ölümün gerçekleşmesi nariman başta olmak üzere herkesi şaşırtır. kendisinin bulunduğu adli tıp merkezinde iş arkadaşının yaptığı özensiz genel otopsi sonucu çocukta botulinum toksini bulurlar. ölümün çocuğun yediği kalitesiz besinden olabileceğini düşünürler ve ölüm raporuna bunu düşerler ancak ölüm apayrı bir sebepten, çocuğun ihmal edilen kafa travmasından, olabilirdi. bu ihtimal karşısında şüpheye düşen nariman geç de olsa mezarı açtırıp yeniden otopsi yapar ve mahkemeye kendisini suçlayacak şekilde bir rapor sunar,kefaletle serbest bırakılıp,tutuksuz yargılanmasına karar verilir.
    burada belirsiz olan şey ise ölümün kafa travmasının yüzünden olmaması ihtimaliydi. ufak da olsa ölüme kendisinin sebebiyet vermesi olasılığı ve çocuğun ailesinin paramparça olan yaşamları nariman'a bu raporu düzenletmiş olabilir. nariman'ın; ailenin ilgisizliğinden, kendisinin çocuğu hastaneye götürün ikazına rağmen ailenin çocuğu hastaneye götürmemesinden mahkemede bahsetmemesi bu ihtimali akla getiriyor. yönetmen bu boşluğu bize bırakmış.
    --- spoiler ---

ezcümle ben beğendim, gidin izleyin bu filmi.