şükela:  tümü | bugün
  • on dakika konuşmanız nasıl bir kıymet olduğunu anlamanıza yeter. ayrıca ilim adamına yakışan edebe de sahiptir. daha ne olsun.
  • kocaeli üniversitesi öğretim görevlisi olduğu dönemde aynı zamanda kültür bakanlığında da çalışmıştır.
  • türkiye'nin sayılı kitap kurtlarındandır. fetiş derecesinde...
  • el emeği göz nuru cv'si ile gözlerimizi kamaştırmaktadır. her makalesi, her kitabı için maşallah diyelim. lisanstan profesörlüğe tüm akademik basamakları türkiye'de aşmış olması ayrıca tebrik edilesidir.

malum türkiye'de son yıllarda yurtdışına çıkmamış insana adam muamelesi yapılmamakta veya daha kötüsü berbat akademisyenler sırf yurtdışına gitti diye el üstünde tutulmaktadır. akademik macerası idris küçükömer'i hatırlatıyor. allah zihnine, dimağına zeval vermesin.
  • kendisine karşı iniş çıkışlar arz eden hisler beslediğim kişidir.

ilk tanıdığımda kocaeli üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü'nde bir efsane konumundaki bekir günay 'ın gölgesinde kalan, onun yan odasının sahibi bir hoca idi. ben kendisinden ders falan almamıştım lakin alanları da pek sevmezdi. hatta o dönemde hakkında sık sık "katırcı bedri ne zaman hoca oldu" diye vizontele alıntıları da yapardık.

yıllar geçtikten sonra "islam'da modernleşme" kitabının popüleritesi karşısında kendimi kötü hissettiren oldu. boru değildi, hem doğu batı yayınlarından bu ölçüde kapsamlı bir kitabı basılıyordu, hem de kalkıp sunuş yazısını şerif mardin yazıyordu. lisans öğrencisi bilgisizliğinin, anlayış kıtlığının kurbanı olduğumu düşünmeye başladım. altan erkekli repliği kullanacağız diye şerif mardin'in bile sitayişle bahsettiği bir hocadan hiçbir şey alamadan kaçırmıştık, seçmeli dersini alaydık, kapısında sohbet edeydik diye uzun uzun düşünmüştüm ah 'lar vahlar içinde o zamanlar.

ve dün itibarıyla kendisinin ismi ile bir kez daha karşılaştım basında. önce yıldız teknik üniversitesi'ne geçmiş olduğu gözüme çarptı ama sonrası çok daha önemliydi. a9 kanalında yayınlansa cuk oturacak islami bisiklettartışmalarının görüş sahiplerinden biri idi artık. teknolojinin insanın asli yapısını, fıtratını değiştirmeye başladığını, insanın asli yapısını değiştiren teknoloji ve onun ürünlerinin de islami olamayacağını bizzat kendisinden öğrendi türk halkı. heralde kimsenin aklına o sırada sormak da gelmedi insanın asli yapısını değiştirmeyen hangi teknoloji var sayın gencer, o zaman hiçbir teknoloji islami olamaz diye. naylon halılar çocukları huzursuz ediyor derken trafiğin de insanları huzursuz ettiğini, o zaman otomobillerin de islami olmayan bir teknoloji ürünü olacağını düşünemedi sanırım.

ben bir ödev yaptığım zaman alacağım nottan evvel okuyacak olan hocanın bendeki emeklerini göz önüne alarak stres olurum. bir dönem boyunca mesaisini harcamıştır, derste ve ders dışında kahrımı çekmiştir. saçma sapan bir cümle kurarak karşımdaki bilim insanını hayal kırıklığına uğratmak uykularımı kaçırır. peki prof. gencer ne yapıyor? şerif mardin'in kendisine sunuş yazdığı ve kimse kusura bakmasın ama hereke kampüsünden çıkıp pek de tanınmadığı bir dönemde kendisine doğrudan kefili olduğu bedri hocam ne yapıyor? bu halk, bu kamuoyu başbakan'ından başlayarak mikrofon elinde olan herkes tarafından enayi yerine koyulmaya ve saçmalıklarını maruz bırakılmaya zaten bağışıklık sahibi. ama en azından bu söylediklerim şerif mardin'in kulağına gider mi diye de düşünmez insan?

tüm bunlardan altan erkekli'nin zamanında boşuna konuşmadığını anlıyorum.
  • star gazetesinden fadime özkan'ın kendisiyle yaptığı söyleşide, islâmcılara / müslümanlara iyi giydirmiş.
    http://haber.stargazete.com/…-yasiyoruz/yazi-698815
  • islam dünyasının(varsa eğer) yaşayan en büyük fikir adamlarından biri.
  • bunca senedir bunca profesör tanıdım. ama bedri hoca gibisini görmedim. klasik prof. kaprislerinden azade, mütevazı , bir insana övmek için hangi sözler kullanabilirsek hepsini onun için kullanabiliriz. muhteşem bir arapça ve ingilizcesi var. hafız. hem sosyal bilim alanında hem din bilgisi alanında kendini yetiştirmiş tam bir külyutmaz. "arapça bilmeyenin ilmi olmaz" ve "men talebe ve cedde vecede" sözleri sıkça hatırlattıklarından. yani kısaca şimdiye kadar olumsuz bir yönünü görmediğim kamil insan.
  • islamcılık tartışmalarına şöyle kısa ve vurucu bir cevap vermiş, bir yandan da oturaklı bir iktidar ve siyaset eleştirisi yapmış.
  • “ilim sevdalısı” bir aileye sahip olma nimetiyle dünyaya geldi. islam ilimlerini klasik usulde tahsil etti. henüz ilkokul yıllarında “ihya” ile tanışarak imâm-ı gazâli rahmetullahi aleyhi ilk hocası saydı. hüccetü’l-islam ile birlikte sirâcü’l-ümme imâm-ı azam efendimiz’e kalbî bağı hayatı boyunca sürdü. fıkhın sultanına tabiyetinden olacak ki “zulmü tanımayan adaleti tanıyamaz” sözünün hakkını verdi; islam ilimler ve arapça gibi sosyoloji, iktisat, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve muhtelif batı dillerinde de vukuf sağladı. birikiminin, hasbî ve mütemadî çalışmasının semeresini büyük teveccüh gören islam’da modernleşme kitabını telif ederek aldı. sağlam bir muhakeme ve latif bir üslupla ele aldığı problematik durum ve fikirlere tatmin edici izahlar getirdi. muammalara sarahet kazandırdı. akademisyenliğin de ilmi faaliyetin de hakkını veren müstesna bir sîmâ olarak gönlümüzde yer etti. “kola içenden müctehid olmaz” sözü ile fıtratın ehemmiyetini zihinlerimize kazıdı. sosyal paylaşım sitelerine mesafeli duruşuyla imanın tavır meselesi olduğunu gösterdi. kariyeri büyüdükçe tevazusu büyüyenlerden oldu. şimdilerde yıldız teknik üniversitesi sosyoloji bölümü başkanı. mütemadiyen olduğu gibi hikmetin izini sürüyor…“ilim sevdalısı” bir aileye sahip olma nimetiyle dünyaya geldi. islam ilimlerini klasik usulde tahsil etti. henüz ilkokul yıllarında “ihya” ile tanışarak imâm-ı gazâli rahmetullahi aleyhi ilk hocası saydı. hüccetü’l-islam ile birlikte sirâcü’l-ümme imâm-ı azam efendimiz’e kalbî bağı hayatı boyunca sürdü. fıkhın sultanına tabiyetinden olacak ki “zulmü tanımayan adaleti tanıyamaz” sözünün hakkını verdi; islam ilimler ve arapça gibi sosyoloji, iktisat, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve muhtelif batı dillerinde de vukuf sağladı. birikiminin, hasbî ve mütemadî çalışmasının semeresini büyük teveccüh gören islam’da modernleşme kitabını telif ederek aldı. sağlam bir muhakeme ve latif bir üslupla ele aldığı problematik durum ve fikirlere tatmin edici izahlar getirdi. muammalara sarahet kazandırdı. akademisyenliğin de ilmi faaliyetin de hakkını veren müstesna bir sîmâ olarak gönlümüzde yer etti. “kola içenden müctehid olmaz” sözü ile fıtratın ehemmiyetini zihinlerimize kazıdı. sosyal paylaşım sitelerine mesafeli duruşuyla imanın tavır meselesi olduğunu gösterdi. kariyeri büyüdükçe tevazusu büyüyenlerden oldu. şimdilerde yıldız teknik üniversitesi sosyoloji bölümü başkanı. mütemadiyen olduğu gibi hikmetin izini sürüyor…bknz: sf 22 http://www.afakdergisi.com/sayi5/index.html