şükela:  tümü | bugün
 • bir görüşe göre :
  "o, bir öncü, bir vazife adamı, ruhsal plânların güçlü bir üyesi, dünya tekâmül öğretim kadrosu içinde aldığı vazifeyi noksansız ve en iyi şekilde tamamlayarak insanlığı aydınlatan yüce bir inisiyedir."
 • parapsikoloji ve benzeri uğraşların türkiye'deki öncüsü. adlarında meta, psişik ya da uzay araştırma kelimeleri geçen tüm derneklerin fahri baskanı. geçmiş yaşamları ile bağlantıya geçtiğini öne süren*, medyumluk akademisyeni.
 • bir başka görüşe göre de kendi düşündüklerine çok fazla inanmış komik bir adam. nur içinde yatsın.
 • "..kendisini "önder" adıyla tanıtan, daha yüksek bir varlıktan bilgiler verilmeye başlanır. bu son varlık, bütün bilgilerin toparlanmasına, anlamlandırılmasına imkân hazırlamıştır. ve o zaman, dünyaya böyle aralıklarla verilen bilgilerin, tam bir düzenlilik içinde olduğu ortaya çıkmıştır. dr. bedri ruhselman'ın ise, ilâhî bir vazifeye hazırlandığı daha iyi anlaşılmıştır. "önder" adlı bu varlığın denetimi altında, bir kitap yazdırılmaya başlanır. tarih 1958 eylülüdür. bu çalışma 1959 ağustosunda son bulur. ruhselman'a, o güne kadar verilmiş olan bütün bilgilerin vardığı en yüksek realitede bir çalışmadır bu."
  http://www.bilyay.org.tr/br.asp

  i hope you got the point.
 • neospiritualizmin kurucusu.
 • ”doğru yolu bulmak, iyi insan olmak, özetle tekamül etmek için hiçbir ahlak hocasına gerek yoktur. zaten ayrı ayrı her insanın özel ihtiyaçlarını bilen, her insanın kendi iç yaşamına göre ahlaki kurallar koyan bir ahlak hocasının var olabileceğini düşünmek anlamsızdır. her insanın kusurları, eksik tarafları, zaafları aynı değildir. herhangi bir insanın ihtiyacı karşısında yapılan öğütler bir başka insanın ihtiyaçlarına yeterli gelmez ve ona yararlı olmaz. sonuç olarak, insanın ahlak hocası dışında değil kendi içindedir(vicdan). bu yüzden her şeyden önce vicdan özgürlüğü gerekir. kurtuluş yolu, vicdanların birtakım dogmatik ve klasik bağlardan çözülmesidir. vicdanı bağlayan bağların bulunduğu yerde yükselmeden söz edilemez...” - bedri ruhselman
 • ruh ve kainat isimli bir kitabini okumusumdur. ilk baskisi bu zati muhteremin.
 • küçükken cennete gitmenin en kolay yolunun şehit olmak olduğunu öğrenip, 14-15 yaşlarında askere yazılmış (o zamanlar çanakkale cephesinde savaşılıyor); ammavelakin çakır gözlü sarışın ve genç bir subayın* yerinde müdahalesiyle askerden yırtıp, tıp okumuş, doktor olmuş vazifeli zat.

  (bkz: http://www.bilyay.org.tr/default_ic.asp?kat=1)
 • soyismiyle müsemma, parapsikolojinin türkiye'de ki kurucusu gibi bir ki$ilik.

  (bkz: ruh)
  (bkz: selman)