• bir sabah kalktık ve cemaat başkanı olduğunu öğrendik, halbuki daha yatarken öyle bir şey yoktu, enteresan
  • türkiye'de yaşayan zengin ermenilerden biri. inanır mısınız bunların fakiri de oluyor. gayet de fakir oluyorlar hani. ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca ermenilerin tümünü zengin sanır, sucuk pastırma işinde olan apikoğlu ile bununla alakası olmayan bir sektörde olan şirinoğlu'nu da birbirine karıştırırsınız.
  • surp pırgiç ermeni hastanesi vakfı yönetim kurulu başkanıdır kendisi. ermeni cemaati başkanı değildir, çünkü böyle bir konum yoktur.
  • ermeni cemaati içerisinde bir saygınlığı olmadığı gibi ermeni cemaatini temsil edebilecek son kişidir. bugünlerde ermenileri temsil eden biri olarak öne sürülmeye çalışılması, akp tarafından milletvekili adayı olarak gösterilecek haberleri hükümetin aleviler ve kürtlere zamanında yapmaya çalıştığı içten vurma harekatının azınlık cemaatleri boyutunu getiriyor akıllara. yemezler bu sefer.
  • hakkında cuma günü ve bugün çıkan tüm haberlerde ermeni cemaati başkanı denilen fakat öyle bir mevki olmamasından dolayı öyle bir vasfı da olamayacak olan insan. çünkü türkiye'de lozan'da adı anılan azınlıkların seküler bir cemaat liderleri yok sadece dini liderleri muhattap alınılabilir bu konuda. dikkat çekmek istediğim konu aslında kendisinin anılış biçimde üç günde meydana gelen değişim. örnek olarak radikal gazetesindeki bu iki haberi inceleyelim:

çarşamba günkü: http://www.radikal.com.tr/…26.03.2010&categoryid=97

cuma günkü haber: http://www.radikal.com.tr/…26.03.2010&categoryid=77

üç günde adam ermeni temsilciyken ermeni cemaati başkanı oluyor. iki tane nedeni olabilir bunun:
    1. bedros bey'in açıklamaları üzerine - ki resmi ideolojinin çok işine geliyor - böyle bir manipülasyonla bu durumu tüm ermeni cemaatine mal etmek ve hepsinin fikriymiş gibi yayma amacında olan ajanslardan alınan haberin ya dikkatsizlikten ya da kasten gözden kaçması.
    2. bedros bey'in bizzat böyle bir açıklama yapmış olması ki bu da ancak dikkatsizlikten ya da kasten gözden kaçırma sonucu haber yapılmış olabilir.

açıklamalarını okuduğunda zaten kimin işine geldiği bu kadar belliyken tercihim aslında 1. seçenek olurdu fakat taraf gazetesinin bile aynı haberi yapmış olması 2. seçeneğin de kuvvetli bir ihtimal olabileceğini gösterir. aslında her iki sonuçta türkiye'de ne kadar dikkatli habercilik yapıldığını gözler önüne seriyor.

diğer bir garabetse zaten bedros bey'in yaptığı açıklamalar. büyükbabasını 1915'teki kitalde kaybetmiş bir insanın hiç utanmadan resmi ideoloji tarihçisi gibi kelle hesabı yapması, diasporayı monoblok halinde düşünerek hedef alması, sanki başbakanın açıklamasının vahameti kişi sayısındaymış gibi sayıyı düzelterek güzellemeler yapması ve üstüne bir de özür dilemesi akla mantığa sığmayacak şeylerdir. cemaatin ne kadarı onun gibi düşünüyor bilemem ama ben onun gibi düşünmeyen ermeni olan veya olmayan baya bir kişi tanıyorum. eğer o da şikayetçi olan ermeniler tanımak ister ve bunun yanında onların sıkıntı ve acılarını paylaşan insanları da görmek isterse 19 ocaklarda veya beşiktaş adliyesinde bekleriz.
  • basında titrinin ermeni cemaati başkanı olarak geçmesinin nedeni başbakanlık tarafından böyle duyurulmuş olması.

başbakanlık basın merkezi'nin sitesindeki günlük programda http://www.bbm.gov.tr/…ms/p_schedulechronicles.aspx ermeni cemaati başkanı olarak belirtiliyor. kendisi de buna itiraz edip, bir düzeltmede bulunmadı.
  • utanma'dan muaf olduğunu düşünüyorum.
  • ermeniler için kendisinin ve iki gün önceki açıklamalarının ne ifade ettiği bu akşam 19'dan itibaren nor radyo'da yayınlanacak getron programında tartışılacak olan ermeni işadamı. ayrıca hrant dink davası da programın diğer konusu.

(nor radyo hrant dink'in "bütün anadolu dillerinde yayın yapan bir radyo" düşünü hayata geçirmeyi amaçlayan ermeni gençlerin kurduğu bir internet radyosudur).

http://www.norradyo.com/
  • yönetim kurulu başkanı olduğu hastaneyi* o kadar kötü yönetiyor ki; yüzde yüze yakın olan muayene ücretleri zammı, tasarruf için kaldırılan su sebilleri (evet sudan bahsediyoruz, en temel gıda), hastanedeki bitmeyen bürokrasi, her türlü çalışanın en ufak ihtiyaç ve şikayetinin gözardı edilmesi, iğrenç bir yemekhaneyle(hijyen ve yemek kalitesi yerlerde) hem hastaları hem çalışanları bezdirmiş durumda.
  • verdiği devasa ilan ile tüm türkiye ermeni cemaatini diaspora önünde zan altında bırakan şahıs. bu şahıs aynı zamanda cemaatin en önemli kurumunun da başkanı olduğu için cemaatin en önemli isimleri birkaç ismi arasında geçiyor. haliyle de bu şekilde yaptığı atılımlar cemaatin genel kanısını yansıtmış gibi görünüyor. olan ise hep yurdum ermeni cemaatine. içerde "ermeni", dışarda da "türk" diye yuhalanmaya devam...
hesabın var mı? giriş yap