• altı yaşındaki kızım tarafından
    "madem ömür boyu çalışıyorlar arılar da
    annesi ve babası nasıl emekli olmuş" şeklinde soruya maruz kalmama sebep filmdir.

ben de ona aslında mahkemede de geçen gerçek anne, baba olmama durumu, mülkiyet ve hukukun işleyici ve zaten avukatların kan emici olarak nitelendirilmeleri (ki çok güldük. aynı an da yanımızda hukuk fakültesi 3. sınıfta okuyan yiğen de vardı) geyiğine girmemek için filmlerde olan bazı mantık hatalarını geçmeyi ve zevk almayı düşünmesini istedim.

söyledim de...
  • b movie sozu uzerine kurulu bir kelime oyunu var bu isimde.
  • itu sponsorluğunda vizyona girecek film*.
  • yapım ekibinde onur yeldan (animator), özgür üstündağ (lighting artist), gökhan kısacıkoğlu (effect animator) gibi türk isimlerini de bulunduran animasyon film.
  • gayet eğlenceli tatil filmi. medyada çocuk filmi olarak lanse edilmesine rağmen değindiği olaylarla yetişkinleri de içeren geniş bir konu yelpazesini içeren her sahnesi ve repliği üzerinde tek tek çalışılmış ve seinfeld yaratıcılığıyla birleştirilmiş şukela bir yapıt.

--- spoiler ---

ana karakter barry benson'ın filmin başındaki repliği halen aklıma geldikçe gülümsüyorum.

"ilkokuldan üç, ortaokuldan iki, liseden iki, üniversiteden üç günde mezun olup böyle monoton işler yapmak bana göre değil."

--- spoiler ---
  • avukatlarin kulaklarini cok guzel cinlatan hatta senaristin dul olabilecegini bile dusundurten eglenceli film.
  • filmin performansından değil de, cem yılmaz'ın performansından bahsetmek gerekirse, çocuksu, idareten izleten, şikayeti gerektirmeyen ama çok da çekici olmayan bir dublaj söz konusu. c.y.'nin seslendirme yapmaya uygun olmayan ses tonu filan falandan ziyade, filmin başı ile sonu arasında karakteri yamultmasını eleştirmek gerekli. başta karaktere uygun naif bir ses tonu kullanılırken ortaya doğru vızır vızır c.y. haline gelmiş.. kalan performanslar ise alıştığımız kalitede..

yalnız böyle süpersonik bir kadroya (orijinal olanı tabii ki) rağmen filmin sadece tek orijinal ses kuşaklı kopya ile gösterime girecek olması, merakla beklediğimiz jerry seinfeld performansı için dvd'yi bekleyeceğimiz anlamına geliyor,.. ki c.y.'nin kendisi bile filmden sonra orijinal seyretmeyi tercih ettiğini söylediydi,..

filmle alakasız olarak, ön gösterimde tam arkamdaki koltukta oturan c.y.'nin sürekli kotuğumu tekmelemesi çok acayipti. niye ki?

--- spoiler ---

sinemayla biraz ilgili herkesin, ray liotta balını rafta ilk gördüğünde benim gibi tüküre tüküre güleceğinden eminim,..

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

anahtarlık! sen kal!

--- spoiler ---
  • sonda akan yazılarda bile jerry seinfeld damgasının görülebileceği film.

wife support system: jessica seinfeld
    kid humor consultants: sascha seinfeld, julian seinfeld, shepherd seinfeld

hatta ve hatta;

pizza consultant: chris bianco.
  • gayet başarılı bulduğum anime. espriler çok akıllıca görtüntüler harika, ünlülerle de bol bol dalga geçiliyo.eglenceli bir 90 dakika geçirmek isteyenler için birebir. özellikle winnie the poohlu sahne harikaydı. bi de gene avukatlara laf sokmuşlar;

davacı inekle, avukat sivrisinek arasında geçen bir diyalog

cow: you're a lawyer too?

mooseblood: ma'am, i was already a bloodsucking parasite. all i needed was a briefcase!
hesabın var mı? giriş yap