• 1988 [doğduğum yıl] fantastik - komedi filmi.

tim burton'ı ayrı, bütün filmlerini ayrı severim ve bu filmini apayrı severim.
    hiç unutmam sene 1996 ve ben ilkokul 2. sınıftayım. öğretmen ödev vermiş ve kanal d'de bu film var. sırf bu film için annemden izin almış ve ödevimi ertelemiştim.

az önce yine izledim. hüzünlü bir mutluluk yaşadım. güzeldi.

buraya da müziğini bırakalım

debe editi: ahmed arif okuyun panpalar.
  • -koc biz o ucak kazasindan kurtulamadik galiba??
    -nerden bildin..
  • yaşları imkan verseydi evli çiftimizin, johnny depp ile helena bonham carter tarafından canlandırılacağına 100 papele bahse girerdim adamım!

ve kazanırdım da...
  • şu anda izlerken bir sahnesiyle dikkatimi çeken film. filmin sonlarına doğru otto'nun adam ve barbara'ı tekrar canlandırma ayini ve beter böcek'in ortaya çıkmasından sonraki gelişen olaylarda, otto gizlice sıvışmaya çalışırken bunu farkeden beter böcek ona ateş eder gibi yapıp üzerindeki takım elbiseyi soyarak tamamen mavi bir renge dönüştürüyor. bunu gören otto ise sanki çırılçıplak kalmış gibi büyük bir tepki göstererek kaçıyor. küçükken seyrettiğimde ve daha sonra büyüdükten sonra tekrar izlediğimde bu sahnenin ne anlama geldiğini anlamamıştım. ancak otto karakterini ve onu canlandıran aktörün hayatını inceleyince sanırım işin özünü doğru bir şekilde çözdüm. fimdeki otto karakteri efemine tavırları, dekorasyon ile ilgilenmesi ve giyim şekliyle insanda eşcinsel bir karakter izlenimi veriyor. nitekim otto karakterini oynayan merhum aktör glenn shadix'de gerçek hayatında eşcinseldi. hatta kendisiyle ilgili bir reportajda ergenlik çağında heteroseksüel olmak için terapi gördüğünü ama hiçbir işe yaramadığını açıklamıştır. muhtemelen o sahnede mavi rengin erkeklere ait bir renk olmasına ve otto 'nun bu yüzden tepki verdiğine üstü kapalı bir gönderme yapılmıştır. imdb dahil hiçbir kaynakta böyle bir açıklama yok. ancak birçok filmde böyle üstü kapalı göndermeler vardır ve bu sahnenin başka bir açıklaması yok gibi gözüküyor.
  • hayaletli ev ortaminda geçen filmler arasindan, o evde yaşayan insanlarin problemlerini ve korkularini değil de, hayaletlerin sorunlarini(!) yansitan mükemmel bir film. ender çekilir cinsten. buna diğer bir örnek olarak the others* verilebilir belki*
  • denilir ki bu filmde winona ryder, tüm dünyadaki gothic hatunların atası, ilk doğanıymış. nesil ilerledikçe kudret azalıyor tabii.

ayrıca sigara içmekten kararan abiye(o zaman sigara öldürür uyarıları yoktu ya), ofisteki yassı memura, tüm amerikan futbolu takımına ("koç, sanırım biz öldük"), tim burton'a (küçükken tim burton mı bilirdik?) ve beetlejuice rolüyle michael keaton'a şapka çıkarıyorum.
  • slyvia sidney tarafından canlandırılan juno karakteriyle friends'in sigara bağımlısı huysuz menajeri estelle'e ilham kaynağı da olduğunu düşündüğüm filmdir.
  • filmde hastası olduğum mimiklerden birkaçını yazmak isterim.

1. lydia'nın "i myself am... strange and unusual" repliğini sarfederken yaptığı kafayı döndürme hareketi...

2. delia'nın olgun bir kadın ses tonuyla tane tane başlayıp gittikçe psikopatlaşarak çığlıkla bitirdiği o enfes "charles, i will not stop living and breathing art just because you need to relax.. i'll live with you in this hellhole but i must express myself.. if you dont let me gut out this house and make it my own i'll go insane and i'll take you with me!!!!!!!!" tiradının sonundaki o cin bakışları.. şöyle ki..
    http://img522.imageshack.us/my.php?image=01vl5.jpg

3. adam'la barbara beetlejuice'u ilk kez görmeye gittiklerinde (maket mezarlıkta) adam bizimkinin tacizlerinden kurtulup my wife and i have some questions diyende, michael keaton'ın sure go ahead shoot dedikten sonra başını hafif yana çevirip, gözlerini kısıp, dilinin ucunu da dudak yalar gibi çıkararak yaptığı çok pis ciddiyetle dinliyorum hareketi...
    http://img404.imageshack.us/my.php?image=06cp6.jpg
  • michael keaton'un bence şimdiye kadarki en iyi performansını sergilediği film. ikinci sırada da kenneth branagh'ın yönettiği shakespeare'nin "much ado about nothing" deki polis tiplemesi var.
  • tim burton'un yine "ben ona aitim daı" diye höyküren filmi, başrollerde winona'dan başka, ruh herif rolünde alec baldwin, ruhkarı rolünde geena davis ve beetlejuice rolünde de michael keaton wardır. tam bir ziyafettir, arşivliktir. [ali hakan sandım kendimi]!
hesabın var mı? giriş yap