şükela:  tümü | bugün
  • hbo’nun norvecte gecen norvec yapimi yeni dizisi. konusu bir hayli ilginc bir polisiye-komedi-drama.
  • hbo nordic'in ilk orijinal norveç yapımı.

konusu da, oslo'da geçmişte kaybolan ve birden ortaya çıkan mülteciler vardır ve dizi burada iki kişiye yoğunlaşır. dizide bu olaylardan 7 yıl sonrası, dönüşümün tamamlanmış hâli konu edilmektedir.

ilk bölümü 21 ağustosta yayınlandı ve ilk 2 bölüm malum ortamlara, ingilizce altyazılı şekilde düşmüş durumda. izleyince bu girdiyi güncelleyeceğim.
  • (bkz: timeimigrant) denen, türkçeye zaman göçmeni olarak çevrilebilecek kavramı ortaya çıkarmış norveç dizisi.

biraz amatör gibi geldi bana, birçok basit mantık hataları rahatsız etmesine rağmen farklı bir konusu olduğu ve oslod’da geçtiği için izlemesi keyifli.
  • introsu bobby bland'in söylediği ain't no love in the heart of the city adlı şarkı ve dinledikçe insanın yolculuk yapası geliyor. tam bir yol şarkısı.

ilginç bir konusu olan kuzey ülkesi dizisi. başlangıçta biraz mesafeli dursam da, soğuk ülkelerin dizilerine bir sempatim olduğundan başlayayım dedim. 2. bölüm itibariyle de ilgi çekici ve gayet izlenebilir duruyor.
  • güncel bir meseleyi böyle ele almak zekice olmuş. ilk iki bölümünü sevdiğim dizi.
  • hbo'nun dark'ı, dark'ın yokluğunda hakikaten ilaç gibi geldi.
  • (bkz: fremvandrerne)
  • öncelikle, değişik bir anafikri olan norveç yapımı dizi. hbo nordic tarafından yayınlanıyor, ancak internette türkçe altyazılı bölümlerini bulmak mümkün.

konu olarak ilk 4 bölümden anladığımız kadarıyla dark adlı dizinin çizgisiyle başlasa da bunu daha çok biraz da ülkelerinin içinde bulunduğu konumdan ötürü "göçmen sorunu"na çekmiş gibi gidiyorlar.

konuyu özetlemek gerekirse, viking döneminden old norse konuşan atalarının bir bir denizin içinde belirerek ülkeye doluşmasını anlatıyor. bunlara türkçe çevirisi olarak "geçmen" diyorlar ve bu kişilerin topluma entegrasyonu, kabullenilmeleri vb işleniyor. ama dediğim gibi, bu kısmı fazla işleniyor. bu elemanlar nasıl oluyor da o tarihten buralara ışınlanıyor üzerinde duran yok.

güzel bir anekdot da zamanımıza ışınlanan adamlar old norse konuştuklarından günümüzdeki norsk/norveççe ile anlaşamıyorlar. bunun üzerinden viking diline halihazırda en yakın dil olan izlandaca bilen bir adam çağırılıyor bunlarla iletişim kurması için. elemanın biraz denedikten sonra "bunlar ne konuşuyor bilmiyorum ama kesinlikle izlandaca değil" demesi beni benden aldı :)

ışınlanan adamlar da genelde dövmeli, savaşçı ve barbar elemanlar; vikingler yani. ışınlanırkan hafızalarını da beraber getirdikleri için aralarındaki bağlar, kan davaları vb de devam ediyor. mesela bir geçmen, gündelik hayata ayak uydurup kuryelik yapan başka bir geçmeni eski zamanlardan tanıyıp önünde diz çökebiliyor filan.

bu arada günümüz norveçlileri de "aa geçmişten viking atalarımız gelmiş, saygı gösterelim" filan kafasında da değiller. herhangi bir orta doğuluya nasıl muamele gösteriyorlarsa öyle ayrımcılık yapıyorlar :)

bu biraz da türkiye'ye göktürk döneminden savaşçıların ve şamanların ışınlanması gibi. kulağa benzer gelen birşeyler konuşuyorlar ama anlaşamıyorsun atalarınla :)

konusu itibarıyla diğer dizilerden kendini ayırsa da gelecek bölümlerde biraz daha bünyesinde barındırdığı mistik olaylara değinmesi gerekir.
  • çok ilginç olabilecek bir tema, sinematografik norveç durağanlığıyla bu kadar olmuş.

(bkz: 6/10)
  • ultra medeni taklidi yapan norveçlilerin bilinçaltını gösteren dizi. geçmişten gelen insanların çabuk uyumu ve günümüzdekileri etkisi altına alması bunun göstergesi...