şükela:  tümü | bugün
 • menahem begin ile 1981 yılında opera operasyonundan sonra niçin ıraktaki nükleer reaktöre operasyon düzenlendiğini şu sözlerle açıklar, düşman devletlerin nükleer, kimyasal saldırı yapabilecek güce sahip olmasına ve bunu yahudi halkına yeni bir soykırım yapılması için kullanılıcağına asla izin verilmeyecektir, hiçkimse benden özür dilememi beklemesin ,bir daha asla.
 • israil hükümetinin önleyici grevine, potansiyel düşmanlarının kitle imha silahlarına sahip olma özelliğine ilişkin olarak yayılmacı mücadele politikası, özellikle de nükleer silahlar için kullanılan ortak bir terim. haziran 1981 opera operasyonu sonrasındaki itirazlardan sonra israil için israil güvenlik planlamasının bir özelliği olarak kalmıştır.

  begin'in*, bi' röportajında; "bu saldırı, israil'deki her gelecek hükümet için emsal teşkil edecek..." şeklinde bir açıklaması olmuş.

  doktrinin bir de ikinci kısmı var ki o da; dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir yahudi kişinin korunması ve kollanması... ama bir de doktrinin nasıl başladığına vurgu yapalım.

  1979'da, iran'daki devrimden sonra yeni hükümet olarak başa geçen ayetullah humeyni, birkaç tanınmış iranlı yahudi'yi infaz eder. infazlara hemen müdahale eden israil parlamentosu da; "iran'da yahudilerin daha fazla öldürülmesi, israil ile bir savaş hareketi olarak görülüyor" der ve bu doktrini başlatır.

  (bkz: #64183010)
 • israil'in çevre coğrafyasında kendisi için tehdit oluşturma potansiyeline sahip stratejik sistemleri preemptive strike yani önleyici müdahale yaklaşımıyla etkisiz hale getirme gerekliliği güden doktrinidir. ismini israil eski başbakanı menahem begin'den alan bu doktrin ilk defa 1981 yılında dillendirilmesine karşın esasında israil'in kuruluşundan bu yana konsept edindiği ofansif ve aşırı korumacı güvenlik yaklaşımlarının bir nevi özünü oluşturur.

  israil'in bölge coğrafyasındaki temel yaklaşımı, kendisi için tehdit oluşturabilecek herhangi bir etkenin önünü henüz olgunlaşmadan kesmektir ki, 1960'lı yıllardan bu yana mısır, ırak, suriye gibi pek çok ülke yürüttüğü silahlanma hareketleri, kurdukları üs ve geliştirdikleri sistemler sebebiyle israil'in önleyici darbelerinin hedefi olmuştur. işte bu doktrinde israil'in söz konusu bakış açısının kavramsal ölçekte ete kemiğe bürünmüş halidir.
 • israil'in genel güvenlik politikalarının adeta temelidir. türkçede yılanın başını küçükken ezeceksin, deyişinin güvenlik politikalarındaki karşılığıdır. önceliyici bir saldırı mekanizması olarak kurgulanan bu politika ile tehdit henüz başlangıç aşamasındayken saptanır ve ortadan kaldırılır.

  bu politikanın bir uzantısı olarak da yeryüzündeki bütün yahudilerin güvenliklerinin sağlanması fazı vardır. israil sadece israil vatandaşlarının değil, dünyanın neresinde olursa olsun her bir yahudi bireyin koruyucusudur.

hesabın var mı? giriş yap