şükela:  tümü | bugün
 • 1991 e. elias merhige yapimi usa filmi. basindaki vurucu suicide-sacrifice sahnesinden sonra bütün filmi kilitlenerek izlediginiz, en son cast yazısı geçerken (god killing himself - donna dempsey .... mother earth - stephen charles barry .... son of earth - flesh on bone ) kurulabilecek -çünkü bitene kadar 42.000 olasılık geçmiştir kafanızdan - en ilkel senaryoyla karşılaştığınız dvd'si reselase edilebilecek kadar amacına ulaşmış film.

  "öyle bir film yapayı ki sıfır para harcayayım, önce kimse birşey anlamasın, çağrışımsal görüntüler koyayım, hah tamam ful kontrast siyah beyaz yapayım nasıl olsa optik yanılsama olur görüntüde ister istemez..gösterime de giremeyecek kadar uyarıcı ve keskin olsun, sonradan kült olsun" güdümüyle ilginç bir girişim.

  çiçeği burnunda aşıkların izlememesi gereken film.
 • kanımca filmi korku,gerilim,psikolojik vs..gibi tür filmi kategorisine sokmak yanlış olur,tamamen rahatsızlık vermek için yapılmış bir deneme de sayılmıyor,yönetmen filmde kavramsal tavır koyduğu için yaptığını(yani bizim ne gördüğümüz) değil,ne anlatmak istediğini savunacaktır. onun için filmi bir david lynch filmi gibi kendi köşesine bırakmak gerekiyor.sürrealist anlatımın luis bunuel in un chien andalou ile benzeştiği çoğu kişi tarafından benimsense de o filmdeki imalı anlatımı barındırmadığı için sadece çekim tekniği ve renk açısından benzemesi kaçınılmaz oluyor..izleyip te iyi ya da kötü diyemeyeceğim ender filmlerden bir tanesi..açık olan bir şey varsa o da etkileyici olduğu.
 • sözlük anlamı bir şeyin oluş,meydana geliş sebebi olan sözcük.
 • inexorable albümünden şahane bir angelcorpse parçası.
 • bu filmle ilgili kendi yorumum "insanlığın kutsallığa tecavüzü" şeklinde olabilir sadece. bir arkadaşım da "film dünyasının black metali" diye yorumlamıştı.

  uzun zamandır izlemek istediğim bir filmdi. dün akşam izledikten sonra açıkçası herkesin izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. beğenmek-beğenmemek gibi kavramların bu film adına geçerli olmadığını söyleyebilirim. baştaki intihar sahnesi, mother earth'e tecavüz edilen sahne gibi tüyleri diken diken eden ancak siyah-beyaz çekimden ötürü gözleri de yorabilecek bir çalışma. fazlasıyla yoruma açık.

  izlemek isteyenlere tavsiyem "sevgilinizle yahut hassas kişilerle izlemeyin" olabilir. görecekleriniz herkesin kaldırabileceği türden şeyler değil. film boyunca büyük bir ıstırap var.
 • kendi çapında yaratılışı anlatan ve bana uç noktalarda olan herşeyin sanat olamayacağı görüşünü tekrar kanıtlamış olan film.
 • adem ile havvanın dünyaya bırakılışı olabilir filmin konusu.bilemedim
 • izlemeye değer, izleyenlere farklı tecrübeler vaadeden bir film. film de değil aslında eser. salt sinema olarak değerlendiremeyeceğim bu filmi, yapanın eseri olarak görmek sanırım en doğrusu. size ne bir konu, ne de bir hikaye sunuyor. 75 dakika boyunca ekranda sürrealist görüntülerin akışını izliyoruz. hiçbir replik yok. sürekli arka planda akan sesler rahatsız edici. deneysel sinema tadında bir çekim tekniği uygulanmış. siyah beyaz görüntülerden aklıma kazınan eserin giriş kısmıydı. oradaki intihar sahnesi ve akabinde gerçekleşen cinsel birleşme izleyenlerin uzun süre unutamayacağı kadar başarılı. eserin sahibi e. elias merhige normal bir adam değil bence, ya da bu eseri tribal bir zamanında yarattı. eğer farklı filmlere ve yeni denemelere açıksanız begotten tam size göre.
 • ambale olmak neymi$, ogreten bir film.

  --- dikkat spoiler icerebilir ---

  sahneler ilk andan itibaren muthi$ bir gerginlik hissi yaratiyor. bunun nedeni goruntuler haricinde fondaki deruni aci sesleri, sinek viziltilari ve milisaniyeler icinde duyulan (belki de bana oyle gelmi$ olan) bebek sesine benzeyen sesler.

  cinselligi tabu olarak belirlemi$ radikal dinci kesime hitap eden bir ki$i olsam "yaa yaa goruyorsunuz degil mi? iste bu cehennemdir. zina edenler cehennemde boyle iskencelere maruz kalacak, boyle buyuk istiraplar icinde kavrulacak. 'oeee roeee' diye diye can cekisecek ama bir turlu olmeyecek. iliklerinden kan bo$alacak" $eklinde anlamlandirabilirdim filmi. bunun di$inda bir sure ruyalarimi me$gul edecek olan sahne ise $uphesiz ki (adam yirtik pirtik kuma$lara sarinmi$ bir grup ucube tarafindan i$kenceye ugrarken), adamin agzindan cikan bir $eyin sallanmasi. kuma$ mi tiki$tirdilar, cigerini mi soktuler, nedir o oyle arkada$? halihazirda film boyunca bir sarsilma ve suruklenme hakim ancak o agzindan cikan her ne ise muthi$ derecede rahatsiz etmi$tir bunyecagizimi. ya$li gozlerim beni yamultmuyorsa intihar sahnesinde bir kac saniye boyunca gorulen saatin akrep ve yelkovani mevcut degildi. bu da sonsuz bir acinin cagri$imi olabilir.

  o zaman tum bunlara ragmen film boyunca neden aklima gestalt'in geldigini du$uneyim ben.
 • bu linkten izlenebilen rahatsiz bi film
  http://video.google.com/…begotten&client=firefox-a#
hesabın var mı? giriş yap