şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hakkında hiç entry olmamasına şaşırdığım film. vidya balan başrolde. filmin konusu
  spoiler içerebilir
  1940'lı yıllarda bir ingilizin (subay mıydı general miydi öyle biri, hatırlamıyorum tam olarak) hindistan pakistan arasında sınır çizmesi gerekir. daha doğrusu hindistan'ın bir parçasını ayırıp yeni bir ülke yapması. ülkenin coğrafyasıyla alakası olmayan ingilizimiz kafasına göre bir çizgi çizer fakat tam bu çizginin üzerinde bir genelev, genelevde de begum jaan bulunmaktadır. hint hükümeti begum jaan'ı ve 11 fahişesini bulunduğu yerden taşınmaya ikna etmeye çalışır fakat kraliçe "buradan gidip dilenciler gibi sokakta öleceğime, kraliçe gibi sarayımda ölürüm!" diyerek kendi savunmasını başlatır. raja'ya çok güvenmesine rağmen raja da fos çıkar. geçen sene silahlarını bırakan ingilizlerin silahlarını kullanmayı öğrenir kadınlar. bu arada hükümet de kendi kozlarını oynar.
  --- spoiler ---

  özellikle final sahnesi baya etkileyiciydi. ayrıca anlamadığım şey şu: bu hükümetin "piyonları"nın amacı zaten kadını ortadan kaldırmak değil miydi? niye böyle triplere giriyorlar yok ilyas kendini vuruyor falan. ayrıca küçük kızın yanındakileri korumak için soyunması da cesurca bir hareketti.
  --- spoiler ---
  ayrıca final sahnesinin daha etkili olmasını isterseniz ya da filmi bitirdikten sonra ya bu (bkz: jauhar) neymiş derseniz padmaavatya da eski adıyla padmavatifilmini izlemenizi öneririm.