şükela:  tümü | bugün
 • 1950 diyarbakır-1994 istanbul) kürt kökenli uyuşturucu kaçakçısı.
  cantürk'ün babası kürt, annesi ise ermeni asıllıydı. 1975 yılından itibaren bazı kaçakçıların faaliyetlerine ortak oldu. 1975 yılında türkiye komünist partisi'nin denetimindeki ilerici gençlik derneği'nin (igd) tertiplediği diyarbakır lice protesto yürüyüşünün organize etti ve derneğe para yardımında bulundu. aynı yıl askere gitmemek amacıyla rüşvet vererek konya askeri hastanesi'nden çürük raporu aldı. 1977 yılında silah kaçakçılığına başladı. 1978 sonlarında devrimci doğu kültür dernekleri'ne (ddkd) üye oldu, aynı tarihte, ddkd'yi maddi yönden kuvvetlendirmek amacıyla silah, mühimmat, uyuşturucu madde ve gümrük kaçakçılığına başlamışdı.
  1979 yılında bulgaristan'dan kaçak olarak pkk'ye silah getirdı. 1981 yılında, illegal olarak suriye'ye gitti ve asala üyeleriyle, asala ddkd işbirliği ile uyuşturucu madde kaçakçılığı faaliyetlerini birlikte organize etme kararı aldı.
  1981-1983 yılları arasında kapalıçarşı'da kuyumcu ermeni ve süryanilerle altın ve pırlanta kaçakçılığı yaptı. 1983 tarihinde dündar kılıç ve ismail hacısüleymanoğlu'nun, kapalıçarşı'daki gayrimüslim ve diyarbakırlılara, altın ve pırlanta kaçakçılığını ele geçirebilmek amacıyla baskı yapması üzerine, asala'nın kapalıçarşı'ya yaptığı bombalı ve silahlı eylemi organize etti.
  1983'den 1994'e dek diyarbakır'daki uyuşturucu tekelini elinde tutuyordu. 22 haziran 1984 tarihinde pkk üyesi olduğu gerekçesi ile ankara sıkıyönetim komutanlığı'nca tutuklandı. mart 1993 ayı itibarıyla akdeniz'de batırılan kısmetim i gemisinde bulunan 3 ton uyuşturucuya hüseyin baybaşın ile ortak olduğu, pkk'ye para toplanmasında kaçakçılar ile örgüt arasında aracılık yaptığı, nisan 1992 tarihinde iranlı hüsno adlı şahıs ile birlikte pakistan'dan türkiye'ye 6 ton bazmorfin ve 5 ton esrar getirdiği iddia edildi.
  14 ocak 1994 tarihinde kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan cantürk'ün ve şöförünün cesetleri, bir gün sonra sapanca yakınlarında bulundu.

  (bkz: tbmm susurluk komisyonu raporu)
 • zamanında şimdiki sözde mafya babaları alaatin çakıcı'yı falan mekanına çağırıp "tokatlamıştır".rivayetlere göre zamanında tüm avrupadaki uyuşturucuyu temin etmiştir.tabii bu bazı çıkar çevrelerine dokunmuştur hele ki bu çevreler uyuşturucu üzerinden para kazanan "ülkeler" olunca sonuç cantürk'ün ölümü olmuştur.behçet cantürk'ün ölümü hala aydınlanamamıştır,neticede çok iyi korunan bir adamdı kaçırılmış olması imkansızdı rivayetler son görüldüğü zaman arabasına birini almış olduğuydu koskaca mafya babası tanımadığı güvenmediği adamı niye arabasına alsın.soner yalçin "behçet cantürk'ün anıları" adı altında kitap yazmıştır.ayrıca (bkz: binbaşı ersever'in itirafları)
 • uğur mumcu'nun öldürülmesi için 25 bin dolar verdiği iddia edilmiş, hatta bununla ilgili olarak telefon kayıtları bulunduğu da söylenmiştir.
 • kurtlar vadisinin ilk bölümünde kar$imiza behiç türkcan olarak cikartilmi$tir. çakır tarafindan kafes icinde bogazin sularina gömülerek taklaya getirilmi$tir. hatta infaz sahnesinde bir de aforizma seyretmi$izdir ki evlere $enlik.

  b.c. - beni adam gibi öldürmeni beklerdim çakır !
  s.c. - adam gibi ölmek icin adam gibi ya$amak gerekir behiç !!
 • davidoff tutkunu olan rahmetli mafya babası
 • avukatı olan medet serhat da 1994 yılında öldürülmüştür
 • mafya babası, pkk destekçisi gibi "muhteşem" özelliklere sahip olmakla beraber girilen entry'lerde bir "behçet baba sen bizim her şeyimizsin" denmediği kalmış, bir sürü hayran edinmiş, muhtemelen "ülkücü baba" olsaydı büyük tepki çekecek, sırf ermeni veya kürt -her neyse- diye sitayişle bahsedilen şahıs.
 • kurtlar vadisi birinci bolumde suleyman cakir tarafindan ortadan kaldırılmıstır. soyle bir diyalog gecti sanki bir ipucu verir gibiydi;

  behic turkcan: cakııırrrrr! bu istanbul bir gün seni de yutar...
  suleyman cakır: biz istanbulla iyi anlasırız. (gördük ... gördük ...)
 • devlete acıkca tavır alan, tüm dogu benden sorulur diyen sahıs. kendi secimidir, fakat böyle bir taraf oldugun zaman o ülkenin en cafcaflı sehrinde, ulu orta bir prenslik kurdurmazlar adama. defolup ülke dışına cıksaydı, diğerleri gibi hayatta olurdu belki.
 • kutlu savaş'ın "susurluk raporu"nda geçen ifade ile;
  "devlet cantürk ile baş edememiştir. cantürk'ün devlete biat etmesi beklenirken adı geçenin yeni bir tesis kurmak üzere hareket geçmesi üzerine türk emniyet teşkilatı tarafından öldürülmesi kararlaştırılmış ve karar infaz edilmiştir."

  eski mit şefi nuri gündeş'in ifadesi ile;
  "behçet cantürk'ü alan benim. erzurum'da yakaladık, aldık getirdik. sadettin tantan'averdik, sorgulaması yapıldı. ilişkileri vardı, evet. acaba ne yaptı bu adam? ne gibi eylemler yaptı? ne gibi zehirli maddelerle, eroinlerle benim türk evlatlarımı zehirledi; bunlar hiç düşünülmüyor. ama ben iç faaliyetlerde hiçbir zaman can almayı kabul etmiyorum. devletin kanunları vardır, devlet güçlüdür, bunları yakalar, hapse atar, o zaman idam cezası vardı, idam da eder.
  "ama diyelim ki behçet cantürk öldürülmüş. baader meinhof çetesini hapishanede öldürdüler, almanlardan bir kişi bir şey söylemedi. bir tek yazı dahi yazmadı alman basını... demin söylediğim gibi, devlet bazen kendisini korur."

  (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…02/08/yazar/dundar.html)
hesabın var mı? giriş yap