şükela:  tümü | bugün
 • onuncu yil marsini faruk nafiz camlibel ile yazan atatürk dönemi sairi.
 • 1908-1969 yılları arasında yaşamış türk şair.yurt, ulus ve ataturk konulu siirleriyle tanınmıs, toplumsal duyguları, coskulu bir dille islemistir.

  23 temmuz 1908'de erzincan'da dogdu, 24 ekim 1969'da istanbul'da oldu.ilk ve ortaokulu anadolu'nun cesitli kentlerinde okudu. kayseri lisesi'ni ve 1932'de zonguldak yuksek maden muhendis okulu'nu bitirdi.meslegi konusunda staj icin fransa'ya gitti.donusunde bir sure iktisat bakanlıgı merkez maden muhendisligi'nde calıstı. turk dil kurumu yazmanlıgı gorevinde bulundu.1934-1936 yıllarını ataturk tarafından gonderildigi londra'da gecirdi.halkevleri mufettisligi yaptı.1941'de erzincan milletvekili secildi.siyasal yasamdan cekilince, robert kolej'de ogretmenlige basladı.1949'dahaftalık sanat dergisi sadırvan'ı cıkardı.1961'de kurucu meclis uyesi oldu.trt yonetim kurulu baskanlıgı, akbank'ta musavirlik, trt program uzmanlıgı gibi gorevlerde bulundu.

  behcet kemal caglar'ın halk siiri geleneginin bicimsel ozelliklerine baglı kalarak yazdıgı siirlerinin baslıca teması ve kaynagı ataturk devrimleri, yurt sevgisi, ulusal duygulardır.devrim sairi olarak bilinen caglar, bu alanda etkili siirler yazmıstır.

  "ankaralı asık omer" adını kullanarak halk siiri turunu denemis, manzum oyunlar ve destanlar yazmıstır.

  baslıca ıcraatları: siir: erciyastan kopan cıg, burada bir kalp carpıyor, benden iceri(butun siirleri), behcet kemal caglar: son siirleri.manzum oyun: coban coban,atilla. gezi: hur mavilikte. destan: malazgirt zaferinden, istanbul fethine.inceleme: namık kemal, hasan ali yucel. cesitli: dolmabahce'den anıtkabir'e kadar, kur'an-ı kerim'den ilhamlar,ataturk denizinden ilhamlar,bugunun diliyle ataturk'un soylevleri

  (copy~paste, işte şurdan: http://www.geocities.com/berkberksoy/sag_b.html)
 • "...
  yaptığını köşe bucak yıktılar
  her kırığa senden bir şey taktılar
  turşunun üstünden kalkınca taşın
  çürük patlıcanlar yüze çıktılar.

  biraz sirke, biraz su boş emektir
  kavun diye doğrananlar kelektir,
  bu küpü boşaltmak ve çalkalamak
  turşuyu yeniden kurmak gerektir.
  ...."

  diye bir bölümü olan, "atatürk'e raporlardan parçalar" adlı destansı şiirini yana yakıla aradığım şair.
 • bugun baltalimanı'nda adıyla anılan lisesi vardır . her ne kadar süper lise olmuşsa da orda 1990lı yıllarda okuyanlar tarafından ya çok sevilmiş ya da nefret edilmiştir . ama döneminin ortalama standartlarını aşan bir lise olmuştur . herhalde birde iköğretim okulu vardı bebek sırtlarında...
 • 1948'de "külfetinden sıyrıldığım kitelenin nimetinden yararlanmak bana yakışmaz" diyerek yanlış uygulamaları yüzünden chp'den ve de milletvekilliğinden ayrılan yegane politikacımız
 • eşi latife hanım ile birlikte sonbahar gezisi sırasında erzurum'dan sonra, 13 ekim 1924 günü saat 17.00'de kayseri'ye uğrayan ve ertesi gün kayseri lisesi'ni ziyaret eden atatürk'e, coşkulu bir konuşma yapan kişidir.
 • robert kolej'de ogretmenlik yapan unlu sairimiz. gercekten ondan ders almak bir ayricalik olmali.
 • kaleme aldığı bol kafiye soslu metinlerde oldukça enteresan gönderme, benzetme ve nazireler yapmış bir söz yazarı. bu alttaki satırlar da süleyman çelebi'nin mevlid'ine nazire olsa gerektir.

  "gel ey 19 mayıs eşsiz sabah merhaba
  ey samsun'da karaya çıkan ilah, merhaba
  merhaba ey yükselen güneş anafarta'dan
  merhaba ey kurtaran türklüğü bin vartadan
  merhaba ey türklüğe alın yazısı yazan
  merhaba dumlupınar, sakarya, izmir, lozan
  merhaba ey birbiri ardından inkılaplar
  merhaba ey ezeli, feyizli eşsiz bahar
  merhaba ey ilahın en yakın arkadaşı
  merhaba ey devletin ak alnı, aziz başı
  doğuran bu gün, bir gün: doğuracak muttasıl
  her türkün tevellüdü 19 mayıs asıl
  ilk çamurdan beden, üflenen ruh, dediler
  son tufanda türklüğü kurtaran ruh, dediler."

  (bkz: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=200927)