şükela:  tümü | bugün
 • heroes of might and magic'teki kodumu oturtan yaratiklardan biri .
 • (bkz: bahamut)
 • muzikleri fazla hızlı ve vokaller biraz abartılı.
  zamanla sevilir belki.su an bayagi bir underground da.
 • nightmare before christmas'da lock, shock ve barrel, sandy claws'ı kacirmalari gerekirken yannislik yapip dev bir tavsan kacirmislardir. bu tavsana "bunny!" deyip de korkutan, kafasinda balta sapli olan, sisman ve bos bakan nightmare before christmas karakteri...
 • reservoir dogsda arka planda konuşan djin anlattığı monster truck madnessda adı geçen araç
 • thomas hobbes'un 1668'de yayinlanan, leviathen'da bahsettigi konseptler olan politika ahlaki, politika filozofisi ve din uzerine argumanlarinin bulundugu kitap. english civil war sonrasi olusan ortami degerlendirdigi gibi nasil duzelir veya neden boyle olmustur sorularina da cevap getirmeye calismaktadir.
 • "zos kia cultus" (here and beyond) son albumlerinin adı.haziranda kayıtlara başlıcaklarmış.
 • hani bazı gruplar vardır, dinlediğinizde kanı kıpırdatmak kaynatmak şöyle dursun, gözünüzden kırmızı alevler çıktığını hissettirir ya, işte behemoth onların başta gelenlerinden benim için.

  91'de kurulmuş en köklü polonyalı death metal gruplarından biridir. hatta vader'dan sonra boynuz olarak kulağı geçmiş bir gruptur. konsept olarak black-death olsa da müzik olarak hiç kasmayan, aşırı gazlı ve haldır huldur kendine has öküz metal diye arkadaş arasında andığımız bir tarzı vardır.

  benim dikkatimi 99 tarihli satanica albümleriyle çekmişlerdi. decade of therion "apo! pantos! kakodaimonos!" diye girip misal, dangır dungur resmen kanını hoplatır insanın, öyle de bu çizgide sayko bir albüm genel olarak zaten.

  sonrasında 2000'de thelema 6'le iyice hastası olmuştum. ordan da antichristian phenomenon giriş şarkısı zaten size de ilk intibayı verir yeteri oranda.

  diğer albümleri ve ilkleri de yine dinledim döndüre döndüre ama nedense bu ikisi kadar çok sevemedim, amma velakin 2009'da çıkardıkları evangelion gelmiş geçmiş en çok sevdiğim albümlerden biri oldu.
  halen daha mütemadiyen dinlerim 2-3 günde bir hatta, o derece.

  grubun müziğinin yanı sıra karizma vokali nergal de ayrı bir olaydır başlı başına. biraz sansasyon peşinde bir amca da olsa, kalbimizdeki yeri ayrıdır. kanseri yendi ve sahnelere geri döndü, sevindirdi bizi.
  zaten geniş olan alnı ile dikkat çekiyordu, tedavi sonrası o saçlar da gitti şimdi ama, karizması yeter.

  bunun yanı sıra evangelion'dan sonra hakkaten sağlam prodüksyonlu klipler çektiler, şöyle paylaşayım:
  öncelikle favorim ov fire and void.
  sonra kısa ama öz, ayrıca sümer mitosu (nergal ve ereşkigal) göndermeli alas, lord is upon me.
  ve kendi dillerindeki biraz yavaş olsa da özellikle son kısmıyla gayet etkilendiğim lucifer.

  ayrıca belirtmeden geçmemek lazım, canlı performansları da muhteşem bu arada. 2 kere izleme şerefine nail oldum. öküz baterist inferno zaten grubun tam manasıyla lokomotifi, sahne kostümleri ve makyajları zaten kliplerle aynı. basçı orion desen adam müzikle bire bir aynı şekilde, dış görünüş olarak da bir "behemoth" resmen enine boyuna ve vokali de nerdeyse nergal'le aynı. seth de ikinci gitar sönük gibi kalsa da aslında hiç de değil, zaten "ulan ne çaldı adam nası çaldı oha" diye gözümüzü alamıyoruz, ki o da aynen back vokalde boş durmuyor bir de. nergal, zaten laf yok, tam manasıyla "frontman" malüm.
  türü seviyorsanız, bence sonraki gelişlerinde (olursa!) kaçırmayın!

  bu aralar da konser dvd'si falan bişeyler derseniz sizi şöyle alayım, evangelia heretika dvd'sinin youtube versyonuna. beğenirseniz orjinal almaya değecek kadar iyi dvd bu arada, kuruşuna değer.

  *2014 the satanist albümü güncellemesi:
  şimdi agalar, yine biraz geç kaldım biliyorum, zira albüm 3 şubat'ta çıkmıştı, sene oldu, dinledik durduk, sözlüğü unuttuk, huyumuz olduğu üzere entry oy aldı da hatırladık.

  kısaca özetlemek gerekirse, sen nergal efendi, kanserden kurtul, ne beklenir?
  azcık durulur insan demi, belki normal pek çok tırt müzisyende gördüğümüz gibi imana gelir göt korkusuyla falan, yok abicim.
  adamlar gene öküz gibi "the satanist amınakoim!" diye albüm yaptılar :b

  albüm de bir o kadar bombaydı, zaten çıkar çıkmaz sansasyon oldu bütün dergiler yorumlardan en yüksek puanları aldı. sene oldu ama işte halen daha dinliyorum, bir hafta içerisinde döndüre döndüre dinlediğim bisürü alakasız albümün arasına bir şekilde giriyor. önceki muhteşem albümün üstüne başarıyı hem de araya bu kadar zaman girmişken tekrar etmek zor gibi gelir ama, işte behemoth yapınca olmuş, gayet de süper olmuş.

  çıkış klibi blow your trumpets gabriel (sansürsüz)
  https://vimeo.com/80976217

  yakın zamanda da ora pro nobis lucifer klibi yayınlandı, live görüntülü:
  http://www.youtube.com/watch?v=cx01foysc6e

  *2018 albümü i loved you at your darkest/@aernath güncellemesi:
  linkte görebileceğiniz üzere detaylı yorumumu ilgili yere yaptım.
  tldr: behemoth yine bildiğiniz gibi, biraz çatlak sesler garip yorumlar gelse de

  ilk intiba için de klipler linkleyeyim sizlere, yine behemoth'tan alıştığımız üzere üç tane sanat eseri gibi klip geldi, şöyle buyrunuz, çıkış tarihi sırasında:

  - god=dog
  https://youtu.be/ii2y_mi7jdi

  - wolves ov siberia
  https://youtu.be/g7yxjtcm7bs

  - bartzabel
  https://youtu.be/dhfy9tpga-c

  faideli linklerle bitirelim:

  official web:
  http://www.behemoth.pl/

  official facebook:
  http://www.facebook.com/behemoth

  nergal official facebook:
  http://www.facebook.com/officialnergal

  metal archives:
  http://www.metal-archives.com/bands/behemoth/263

  spotify:
  https://open.spotify.com/…si=dy1yysaztlqvzluvnn849w

  dip not:
  *yine* oy alınca gördüm, utandım kendimden daha önce uyuz bir disco yazmışım bırakmışım, bu grubu bu kadar severken bu ne dedim kendimi tokatladım, yıllar sonra has bir güncelleme yapayım dedim. en az bu kadar olmalıydı tabiyki!

  2018 güncelleme notu:
  bu sefer de yeni albüm i loved you at your darkest/@aernath şerefine güncelliyorum.

  nice öküz metaller! \m/
 • tabi polonya deyince şuna da bir bakmadan geçmek olmaz, (bkz: vader)
hesabın var mı? giriş yap