şükela:  tümü | bugün
  • sabah başlayıp az önce bitirdiğim mini dizi. bir saniye bile sıkılmadığım gibi, uzun zamandır izlediğim en güzel ters köşeyle sonlandı. görünen dışında bir şeyler bekliyor olsanız da bunu beklemeniz imkansız.

hiçbir siki beğenmeme timinden bile beğenenler olacağını tahmin ediyorum.

--- spoiler ---

azıcık düşününce... dizide tek bir eşcinsellik barındıran sahne yok aslında ama... abaaauv netflix, yere giresi netflix.*
    --- spoiler ---
  • dizi gayet başarılıydı yine de birkaç kusur buldum, puanlarsak 7/10 benim için.
    spoiler
    louise’e hiç acımadım zaten kendini bile bile saçma bir durumun içine sokup yetmedi çok kurcaladı. diziye gelirsek, astral seyahat hakkında bilgim olmadığı için sonunda bayağı şaşırdım, son 20 dakika jeton düştü yine de. ama dizideki mantık hatası şurda loui salağı neden son dakika astral moda geçiyor? o halde yardım edemeyeceğin belli, yetmezmiş gibi adel’in bunu öngörmesi bana saçma geldi. ayrıca mektup yazıp evi ateşe vermek ne alaka, o mektup yanmayacak mı?

alternatif bir son yazmak istiyorum, rob pisliğinin planı suya düşüp yanarak geberse, loui olmayan zekasıyla tüm bunları çözse ve david’e anlatsa, david yıllarca rob ile olduğunu ve adel’in öldüğü gerçeğini kaldıramayıp delirse daha mantıklı ve yine çarpıcı olurdu bence.
    spoiler
  • --- spoiler ---

film olsa daha iyi olurmuş ama 6 ölüm olduğu için de kabul edilebilir seviyede. sonunu tahmin etmek zor. anca son bölümde ulan olabilir mi diyebiliyorsunuz. ben izlediğim ilk baştan beri adele ile david'in öz kardeş olduğunu. kızın sosyopat derecesinde abisine aşık olduğunu düşündüm. ilk bölümdeki sevişme sahensinde son kez diyordu kız. ve adam iğreniyordu. ailelerinin durumu fark ettiği için adele'in evi yaktığını herkesi öldürmek istediğini falan kafamda kurmuştum. ama çok farklı yerden girip bağladılar. işin içine lucid ve astral girince değişti tema. bu arada süper bir sinefilseniz çok daha önceden çözerseniz son bölüme gelmeden üçünc bölümde çözen arkadaşım var. ama o artık aşmış bir sinefil. bizim gibi düz izleyici değil. kilit nokta gay olmasının vurgulanması ve gece terörü lafı. kız gece terörünü ben de yaşadım diyor. siyahi kızla konuşurken. aslında ilk bölümde onu yaşayanın rob olduğunu görmüştük. bunu yakalaya zaten anladı hikayeyi

ve ulan o sevişme sahnesinde niye bu kadar iğreniyor. tamam sevmiyorsun zorla birliktesin. kızın aslında rob olduğunu bilsen anca o kadar iğrenirsin. ikinci sezonu gelir ve aslında david onun rob olduğunu biliyordu ama kimseye açıklasa da inanmazlar diye düşündüğünü gösterirlerse ve siyahi kızın da rob olduğunu anlamadığı bir hikayeye geçiş yaparlarsa tam twist olur. yoksa o iğrenerek sevişme sahnesinin bir mantığı yok. süt gibi kızı bulmuş doggye yatırmış bir de iğreniyor hadsiz köpek.

netflix skalası içinde 8/10
    --- spoiler ---
  • çok fazla spoiler
    dikkat!

--- spoiler ---

dikkat çekti mi bilmiyorum ama rob ve adele'in beraber ilk astral seyahatlerini yaptıkları sahnede adele'in ışığı pembe,rob'unki ise maviydi. ruhun olayları izlediği ya da bulunduğu tüm sahnelerde görünen ışık da maviydi. özellikle louise'in bedenine yerleşen ışığın mavi olması büyük sonu açık eden en önemli detaydı.

--- spoiler ---

çabuk biten mini dizi.
  • başta yasak aşk, evli olan patronla gizli gizli ilişki yaşamak, bu arada evli olan patronun eşiyle de arkadaş olmak gibi konulara eğilecekmiş gibi duran, sonradan fark edileceği üzere göründüğünden daha derin olan bir netflix dizisi. fi ve you izleyip beğenenlerin zaten baştaki psikiyatrist, sekreter, psikotik (olduğu düşünülen) eş üçgeninden çıkarılacak senaryodaki manevi buhranlar ve manipülasyonları bile merak ederek izleyeceğini tahmin edebiliriz, bunun ötesinde ispanyol gerilim filmlerini aratmayacak kadar ince ince dokunmuş bir senaryo çıkınca hoş bir sürpriz oluyor.

daha önce dizinin iki yanına değinilmemiş, aşağıda yazacaklarım komple spoiler içerecek, o yüzden diziden tam randıman almak isteyenlerin okumaktan kaçınmasını dilerim:

--- spoiler ---

ilk olarak, rob'un tüm yaptıklarını david'e duyduğu saplantılı bir aşk için, sadece onunla birlikte olmak için yaptığını belirten izleyiciler var, rob'un motivasyonu sadece david'e duyduğu aşk değil, tamamen "başka biri olma arzusu". bununla birlikte, yakışıklı bir koca imkanı bonus olarak geliyor, rob bu yüzden sürekli david'le birlikte kalmaya çalışıyor. oysa başta adele'in yerine geçme motivasyonu ile zincirleme hareketlerine başlıyor. ingiltere'nin varoş mahallelerinde geçen, kendini mutlu hissedebildiği tek an uyuşturucu kullandığı anlar olan, onu elde edecek kadar bile parası olmayan bir hayattan bir anda adele'in hayat dolu, nazik, sıcakkanlı kişiliği ile karşılaşacağı bir ortama düşen rob'un en başından beri rehabilitasyon merkezinden çıkmaya bile niyeti yok. üstelik yerinde olmak istediği adele'in bile rehabilitasyonunu tamamlamasını içten içe istemiyor. adele'in de kendisiyle olan rutinini bozmasından korkuyor, david'in varlığını bir tehdit olarak görüyor ve her ikisi de rehabilitasyonlarını tamamladığında ilk fırsatta soluğu adele'in yanında alıyor. çünkü adele'in sadece yanında bulunmak bile rob için gerçek dünyadan bir kaçış niteliği taşıyor, bırakın yerinde olmayı.

rob, adele'in yerine geçebildiği zaman, david'in ağzından duyduğumuz kadarıyla "adele'in ışığı kayboluyordu". yıllar sonra, david de, adele'in yerindeki rob da, louise'e ayrı ayrı "sen de parlıyorsun, sende de adele'de eskiden var olan ışık mevcut..." diyorlar. işte, rob'un louise'in yerini almaya çalışmasındaki motivasyon da bir noktadan sonra sadece david'le beraber olmaya devam edebilmek değil, yeniden aşık olunabilecek, sevilebilecek, kendine has bir ışığı olan biri olabilmek. o yüzden tüm dizi, sadece rob'un david'le beraber olabilmeye çalışması olarak yorumlanamaz, dizi, rob'un kendini iyi hissedeceği bir yer bulduktan sonra sürekli o yeri korumaya çalışarak kendisi dışında başkaları olmaya çalışmasının acı verici anlatısıydı.

bir diğer husus, insan, gözlerinin içine baka baka kendi bedenini öldürebilir mi? intihar edenlerde bile beynin buna izin vermediğini, bilinçli olarak kendine zarar vermeye çalışan bireyin aşamalı hareketleri varsa bunu engellemeye çalıştığını, bu yüzden intiharın genellikle ya ani bir hareketle, ya da beyni buna ikna ederek, acı hissetmeyecek bir yolla gerçekleştirildiğini az çok biliyoruz. eh, peki kendi bedeninin dışına çıkabilen bir insan, başka bir bedenle, kendi bedenini, kendi gözlerinin içine baka baka öldürebilir mi? çok ilginç bir soru, üstelik dizide karşımıza iki kez çıkıyor, birinde "kendi bedeni değil ya, ikinciyi harcamak daha kolay," diye bile yorumlanabiliyor.

dizi çok güzeldi. bir de, rob'un her seferinde yeni bir bedene geçtiğinde o bedenin bir şeylerini kendi zevkine göre değiştirmesi de çok hoş bir ayrıntıydı. adele'in saçlarını kısalttırdı, louise'e kahkül ekletti, ikisinin de giyim tarzını değiştirdi. sims oynarken benim de kendi açmadığım karakterleri, oyunun hazır verdiği bir karakteri evlilik yoluyla falan kendi kontrolüme aldığımda ilk işim kılık kıyafeti ile saç ve makyajını değiştirmek oluyor. rob da sims oynar gibi takılıyordu, müthiş.

son olarak, adele, rob'a astral seyahat yapmasının altındaki amacı anlatırken "başka başka hayatları izliyordum, onların yerinde olmayı hayal ederek..." diyordu. o bunu derken, rob da adele'in yerinde olabilme fikrinin ihtimalini düşlemeye başladı, oysa adele de kendisinden anladığımız kadarıyla o kadar da memnun değildi, garibim tam hikayesini hiçbir zaman öğrenemedik. birinin cehennemi, başkasının cenneti olabiliyor işte, bu da derin bir tema.
    --- spoiler ---
  • basrollerinde defne joy foster sesli bir ablaya roger federer ve trinity eslik ediyor.

5 kisiyle nasil guzel dizi yapilir dersini vermis adamlar. oyle aman aman bir sonu yok, ama netflix'in yaptigi en iyi islerden birisi. izlemeye deger. 4.5 / 7 benim notum.
  • --- spoiler ---

güzel ve ilginç bir dizi, izlerken keyif aldım gelgelelim sondaki olayda bana göre bir mantık yok. louise, adele'i kurtarmaya çalışırken astral moduna neden girdi anlayabilen var mı? o esnada bunu yaparak tam olarak neyi amaçladı? dizide bize gösterilen astral modunda yalnızca izleyebiliyorsun, herhangi bir şeye müdahele etme gibi bir durumun yok. pencereleri kırmak, itfaiyeyi aramak gibi seçenekleri varken louise'nin astrale geçmesi saçma olmuş açıkçası. hayır geçtin de ne oldu yani gidip adele'i mi görmek istiyorsun ölürken amaç ne canım benim? adele görünümlü rob'un da bunu tahmin ederek plan yapması bir o kadar saçma.

--- spoiler ---
  • izlemez olaydım ya finalinden nefret ettim. insanoğluna nefret ettim. bundan sonra nerede bir deli görsem tokatlayacam bak.
  • gece başlayıp az önce bitirdim.

yazının içeriği tamamen izlence sonrası görüş bildirir.
    --- spoiler ---

dizinin temel mantığı seven filminin final sahnesinde 7 ölümcül günaha mahkum ettiği insanları öldüren kevin abinin kendisini de layık gördüğü haset etmek, yani başkalarının gündelik hayatına kıskançlık duyup keşke benim olsa demek üzerine kurulu.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

robert adel david louise dörtgeninde ilerliyor hikaye. film boyunca sırasıyla hepsine sövüyorsunuz. ben louise'e sövemedim o ayrı, açıklamaları giderliydi. astral seyahat ile gizemle yoğrulmuş bir dizi şöleni. o kadar iyi işlenmiş ki kurgu, vurucu final olduktan sonra bize adele diye yutturulan robert'ı çok net görebiliyoruz. sürekli paramız var demesi, mutfakta harikalar yaratması, koşulsuz bağlılığı, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, her şeyiyle, tüm kamera açılarıyla başrolün o olduğu çok netmiş meğer. adel'in o harika yemekler yapması ile robert'ın mutfak sahnesini gördüğümde dank etti, ama yok artık dedim. david'e acıdım, adele kılıklı robert'a acıdım, louise acıdım, ama niyeyse en çok adele'e üzülüyor insan. o kalbi büyük kadın hayatının aşkı ile eşcinsel kankasını paylaşmayı dahi göze alırken böylesi bir kazık yemesi yürek dağladı.
    --- spoiler ---

kitaptan uyarlama harika mini dizi.