şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kahramanımız karl glogauer adlı nevrotik bir yahudi. kafası karışık olduğundan bir terapi grubuna üye. bir gün bu gruptaki bir bilimadamının ona zaman makinesini icat ettiğini söylemesiyle ilk denek olmayı kabul eder ve kafasındaki "isa'nın düşüncesi varlığından önce mi oluşmuştu?" sorusuna yanıt aramak için -yanılmıyorsam- m.s. 29 yılına gider. karl, gözlerini açtığında kendisini, liderliğini vaftizci yahya'nın yaptığı bir essen kabilesinin yanıbaşına düşmüşbir şekilde bulur ve kitap böylece başlar.

  işte o adam, kapağına gösterilen özen, akıcı çevirisi ve editöryel başarısı ile de dikkat çekiyor. kitabın kapağı, ibranice bir incil'den alınmış olan ve yahuda iskaryot'un isa'yı ispiyon sahnesini anlatan bir yazı ve isa'nın golgotha'ya ilerlerken kafasındaki dikenli tacı simgeleyen dikenlerden oluşuyor, kırmızı renk ise tahmin edilebileceği üzere kan anlamına geliyor.

  okurken çarpıcı flashbacklere -yoksa flashforward mı demeliydim?- özellikle dikkat edilmesi kitaptan alınacak zevki arttıracaktır. moorcock usta neden 20.yy'ın en iyi bilimkurgu yazarlarından biri olduğunu bu kitapta açıkça sergiliyor. alınması okunması şiddetle tavsiye.
 • "böylece isa başındaki dikenli taç ve üzeindeki mor kaftanla dışarı çıktı. pilatus onlara <işte o adam!> dedi." yuhanna 19:5

  ayrıca michael moorcock'un aynı adlı, 1967'de nebula ödülü kazanan hastalıklı eseri.
 • çok bayık ilerleyen, ama tartışmacı anlatım tarzını benimseyerek acabalar yaşatan kitap. ayrıca phoenix'deki sevgili arkadaşlarım tarafından nerdeyse bedavaya ver zorla aldırılmıştım. onlara teşekkürü borç bilirim.
 • yarım saattir merak ettiğim, almak istediğim kitap. kitaptaki karakterle ortak bir merakımız var sanırım.
 • insanın hayvanlar gibi jung okuyasını getiren * muhteşem kitap
 • sevimsiz bir "kendini gerceklestirme" hikayesi. zenaksu esliginde yakilmalidir. sonra da plak mi dinliyorsunuz kaset mi her neyse onu yakin. mp3 de olur. ucurun. burn to trash.
 • bilimkurgu olarak geçmesine rağmen bir kerecik geçmişe gidilmesini sağlayan bir zaman yolculuğu dışında içinde hiç bir bilimkurgu ögesi yok. tarihsel bir kurgu demek daha yerinde olur. ben bilimkurgu romanı diye aldım, bambaşka bir şey çıktı ama bu demek değil ki beğenmedim. okudukça kitabın sonu tahmin edilebilir hale geliyor fakat sonuca nasıl ulaşılacağı düşüncesi sarıyor bu sefer de, haliyle sürükleyici bir kitap haline geliyor.
 • nebula kısa hikaye ödülüne sahip hikaye. hikayenin epey başlarından olası sonunu bilebildiğiniz karakterimizin güzel işlendiği bir anlatıya sahip.
 • çok deli kitap. okuyun.
 • çok sevdiğim bir arkadaşım kitaba başlarken 20. sayfada sonu tahmin edeceksin demişti. kitabı okurken 20. sayfada hak verdim gerçekten. o yüzden kendisinden alıntılamış olayım. sonunu bildiğiniz bir şeyi nasıl yana yakıla keyif alarak okursunuz. cevap bu kitap. okumanızı şiddetle tavsiye ederim. son olarak “korku olmadan din hayatta kalamaz.”