• "böylece isa başındaki dikenli taç ve üzeindeki mor kaftanla dışarı çıktı. pilatus onlara <işte o adam!> dedi." yuhanna 19:5

ayrıca michael moorcock'un aynı adlı, 1967'de nebula ödülü kazanan hastalıklı eseri.
  • çok bayık ilerleyen, ama tartışmacı anlatım tarzını benimseyerek acabalar yaşatan kitap. ayrıca phoenix'deki sevgili arkadaşlarım tarafından nerdeyse bedavaya ver zorla aldırılmıştım. onlara teşekkürü borç bilirim.
  • yarım saattir merak ettiğim, almak istediğim kitap. kitaptaki karakterle ortak bir merakımız var sanırım.
  • insanın hayvanlar gibi jung okuyasını getiren * muhteşem kitap
  • yavaş başlar kitap ama temposu gitgide artan hikaye finaliyle ortalığı dağıtır. michael moorcock nasıl yazmış bu kitabı aklım almıyor, o nasıl kurgu be kardeşim. çok acayip bir hayalgücü.

o değil de türkçe okuduğum kitapta bu yönde bir atıf varmıydı hatırlamıyorum, sanırım yoktu ama wikipedia'da gördüğüm şu mevzu "oha be kardeşim" dedirtti bana tekrardan:

--- spoiler ---

in the end, determined to live the story of jesus to its decidedly bitter end, he orders a puzzled judas to betray him to the romans, and dies on the cross. his last, agonized words, however, are not eloi, eloi, lama sabachthani, but the phonetically similar english it's a lie....it's a lie...let me down...

--- spoiler ---
  • sevimsiz bir "kendini gerceklestirme" hikayesi. zenaksu esliginde yakilmalidir. sonra da plak mi dinliyorsunuz kaset mi her neyse onu yakin. mp3 de olur. ucurun. burn to trash.
  • bilimkurgu olarak geçmesine rağmen bir kerecik geçmişe gidilmesini sağlayan bir zaman yolculuğu dışında içinde hiç bir bilimkurgu ögesi yok. tarihsel bir kurgu demek daha yerinde olur. ben bilimkurgu romanı diye aldım, bambaşka bir şey çıktı ama bu demek değil ki beğenmedim. okudukça kitabın sonu tahmin edilebilir hale geliyor fakat sonuca nasıl ulaşılacağı düşüncesi sarıyor bu sefer de, haliyle sürükleyici bir kitap haline geliyor.
  • nebula kısa hikaye ödülüne sahip hikaye. hikayenin epey başlarından olası sonunu bilebildiğiniz karakterimizin güzel işlendiği bir anlatıya sahip.
  • çok deli kitap. okuyun.
hesabın var mı? giriş yap