şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara universitesi'nden mezun olduktan sonra, egitimini ingiltere cambridge'de sürdürmüstür. hatta rivayet olur ki, ingiltere'deki egitimi sirasinda, azmiyle fizigi bastan ogrenmistir.
 • behram kurşunoğlu, 1922 yilinda trabzon'un çaykara ilcesinde dunyaya gelmistir. miami universitesi, teorik calismalar merkezi kurucusu ve eski yoneticisi olarak taninmaktadir. devlet bursuyla edinburgh universitesi'nde astronomi egitimine basladigi yil, hiroshima'ya atom bombasi atilmasi, akademik ilgisinin nukleer fizik alanina kaymasina sebep oldu. 1949 yilinda, edinburgh universitesi'nden fizik alaninda lisans derecesi ile mezun oldu.

  ayni yil, cambridge universitesi'nde paul dirac in danismanligi altinda doktora egitimine basladi. einstein ve schrodinger'in birlesik alan teorisi uzerine yaptigi calismalar kendisinin ilgi alanini sekillendirdi ve 1952 yilinda bu alan uzerine yazdigi tez calismasi ile doktora derecesini elde etti.

  1952 yilinda abd'ye, cornell universitesi'ne gelerek 1967 yilinda nobel odulu alan hans bethe'nin yaninda post-doktora calismalarina basladi. nobel odullu bir diger fizikci richard feynman da bethe'nin yaninda post-doktora calismasi yapan bilim insanlarindan biriydi.

  1953 yilinda, behram kurşunoğlu princeton universitesi'ne konusma vermek uzere davet edildi ve burada birlesik alan teorisi uzerine fikirleriyle einstein'in dikkatini cekti. ayni yil, atom cekirdeginden sacilan yuksek-enerjili elektronlarin kullanimiyla proton ve notronlarin yuk dagilimini belirlenmesi uzerine calismasini ortaya koydu. bu yoldan ilerleyen robert hofstadter 1961 yilinda nobel fizik odulunu kazandi.

  1954 yilinda post-doktora calismasini tamamladiktan sonra miami universitesi'ne ziyaretci ogretim uyesi olarak gitti. bir sene sonra turkiye'ye donerek zorunlu askerlik gorevini yerine getirdi. sonrasinda genel kurmay baskanligi'na danismanlik yapti ve turk atom enerjisi kurumunun kurucu uyelerinden biri oldu.

  1958 yilinda miami universitesi'ne profesor olarak geri dondu. 1965-66 yillarinda oppenheimer'i coral gables konferanslarina davet etti. doktora hocasi, paul dirac da miami'ye gelerek 3 yil florida devlet universitesi'nde gorev yapti ve 1984 yilina kadar coral gables konferanslarina katildi.

  2003 yilindaki vefatina dek fizik alaninda yaptigi calismalar ile butun dunyanin saygisini kazandi. akademik hayatini yerli-yabanci bircok odul ile taclandirdi.

  kaynak: physics today
 • paul dirac'ın miami üniversitesi'ne katılmasını için çok uğraşan ve başaran, dirac'ın eski öğrencisi.
 • albert einstein ve atom bombasını üreten robert oppemheimer ile birlikte çalışmalar yapmış, türkiye'nin yetiştirdiği belki de en başarılı fizikçidir. doktorasını cambridge'te yapmıştır.

  çoğu üstün zekalı türkiye vatandaşının yaptığı gibi ne yazık ki beyin göçüne dahil olmuştur. artık tersine beyin göçü başlatmanın zamanı geldi de, geçiyor. yeni teknolojik ve bilimsel devrimleri de türkiye'nin kaçırmaması lazım...
 • sen gel 1922'de,bugün bile birçok konuda mahrumiyet bölgesi sayılacak bir coğrafyada doğ,oradan bir şekilde çık ve uluslararası bir bilim insanı olmayı başar.vallahi büyük insanmış,insan gerçekten hayret ediyor.
  https://www.caykaragazetesi.com/behram-kursunoglu/
 • oktay sinanoğlu'nun türk aynştaynı lakabını nasıl aldığını bilemem ve anlamam ama eğer böyle bir lakap varsa bunu hakeden tek insan behram kuurşunoğludur.

  küçükken dedem anlatırdı bu adamı. çaykara'dan tanıyor dedem. dedem de ayrı başarılı bir adamdı da neyse konu behram kurşunoğlu. şöyle zekiydi, böyle zekiydi, yok atom bombasının yapımında çalıştı falan diye anlatırdı. atom bombasının yapımında çalışmış mı bilemiyorum. o bilgi hala muallak.

  benim fizik dünyası içinde en hayran olduğum adam olan diracla çalışmış olması için kendisine hayranlık beslemem için yeterli bir şartken adamın hayatını okuyunca iyice hayran oluyorsunuz.

  bak bu adam 1922'de doğmuş. bayburt'ta doğmuş, çaykara'da büyümüş. hiçliğin ortasında. çaykara'da ben bugün doğup büyüsem, vizyonum en fazla trabzon'da mütahitlik olur. bu adam o yıllarda çaykara'dan çıkıp genelleştirilmiş izafiyet teorisini çalışmış. böyle bir vizyon , böyle bir beyin 100 yılda bir gelirdi muhtemelen. şimdi gerçi mete atatüreler falan var diyeceksiniz. evet ama zaman farkını hesaba katalım. 1922'de doğup,çaykara'da mısır ekmeği yiyerek büyüyen adamdan bahsediyoruz.

  neyse işte, uzun lafın kısası bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeylerden biri olabilecekken abd'nin başına gelmiş güzel bir şey olmuştur kendisi.
 • einstein'in kendisine gönderdiği davetiyede ”ikimizden biri muhtemelen doğru. senin teorin benimkinden daha kapsamlı. fakat zaman gösterecek.” diye yazdığı fizikçimiz.

  kendisini yeni tanıdığım için üzüntü duyuyorum.