şükela:  tümü | bugün
 • ismi yadırganan film. ilk film gibi bunun da ismi arabesk bulunuyor. iyi de behzat'ın kendisi zaten arabesk? adam araba arkasında yazı görüp sevdiği kadına sms atıyor, filmin ismi de "rise of the dark machines" olmayacak elbette.

  aslında ingilizce düşününce; "007: london burns" diye film çekseler salyanız aka aka izlersiniz sofistike ibneler sizi...
 • --- spoiler ---
  onlar film izlemiyorlar, özlem gideriyorlar.
  --- spoiler ---
 • ahanda fragmanı yayınlanan film.
 • özlenen olmuştur. filmin özeti ise amirimin direniyorlar sözü mözü değil. biter bitmez aramızdaki dallama vermiştir özeti.
  -işleri güçleri devlete geçirmek olmuş

  sadece devlete değil sana da geçirmişler belli ki. git evde arka sokakları izle sen amk.
 • --- spoiler ---

  fragmanda, narkotiğe sürgün edilen akbaba'nın "abi tamam ceset meset görmüyon tuhaf oluyo da, başka şeyler görüyon güzel oluyo." repliğiyle yarmıştır.

  --- spoiler ---
 • dolaylı da olsa gezi olayları ile ilgili ilk sinema filmidir.

  --- spoiler ---

  onlar çatışmıyorlar, direniyorlar...

  --- spoiler ---
 • bu akşam izlediğim film.

  üç sezon sürüp de tüm detayları efsane olmuş bir dizinin tüm bu detaylarını bir filme sığdırmanın imkansız olduğu ön kabulüyle gittim filme. karakterleri (behzat amirim, harun, hayalet, akbaba, eda...) tekrar görmek bile yeterliydi zaten benim için. karakterler akbaba' nın evinde doğaçlama sohbet etseler ve bunu film yapmış olsalar bile gider izlerim, o derece.

  ancak bizim için önemli olan şeylerin en öncelikle eksikliklerini ve yanlışlarını göstermenin gerektiğine inanırım. -ki bunlar bir sonrakinde düzeltilip tamamlanabilsin ve bizim için önemli kalmaya devam edebilsin o şey diye.

  bana göre filmdeki en büyük eksik ve yanlışlıklar şöyle;

  * jenerik müziği:
  bazı görsel sanatlar müziğiyle özdeştir. filmin sade başlangıcı buna pek elverişli görünmese de kulaklarım her an o jenerik müziğini bekledi durdu. behzat ç. yazısı çıktığı anda bu müzik girilebilir ve müziğe uygun sözsüz bazı sahneler konulabilirdi buraya. bu yapılamasa bile hiç olmazsa filmin sonunda kullanılabilirdi bu müzik.

  * ankara:
  özgünlüğü en çok ankara şehri üzerinden temellenen bir dizinin devam filmi olmasına rağmen ankara ikinci planda kalmış. ankara'ya dair o kadar az öge vardı ki filmde! oysa dizide ankara neredeyse bir baş karakter gibi oynatılırdı deyim yerindeyse. elbette ki film olunca başka kaygılar, öncelikler ve gereklilikler giriyordur işin içine. bunlar anlaşılabilir. ancak konu behzat ç. olunca bu kaygı, öncelik ve gerekliliklerin minimum düzeye indirilmesi gerekir. bu denge tutturulamamış ve ankara sadece son planda sahneye çıkarılmış; o da yetmemiş.

  * afiş:
  dizinin efsane olmasında en büyük payı olan harun, hayalet, akbaba, eda karakterlerinin toplu halde küçük bir kareye sıkıştırılıp, efsaneleşmiş bir yapımda bir filmliğine efsaneye dahil edilmiş isimlerin büyük punto ve resimlerle vurgulandığı bir afişin benim nazarımda hiçbir değeri yok. bu hiçbir bahane kabul etmeyecek kadar büyük bir hata olmuş.

  * cevdet, şevket, şule:
  bu karakterlerin yokluğu, nefis bir yemeğin tuzunun, biberinin unutulması gibi birşey. çok açtık, iştahla yedik o ayrı.

  * ve elbette en büyük eksik neşet baba:
  buna diyecek hiçbir söz bulamıyorum.
 • behzat ç. serisinin ikinci filmi. 2013 kasım ayında vizyona girecek. ercüment ç de yer alırsa seviniriz.

  http://magazin.milliyet.com.tr/…1681909/default.htm

  edit: buradaki haberde nejat işler ve bir sürpriz oyuncu da yer alacak deniyor, hadi bakalım.

  edit 2: fragmanı ve afişi çıkmış. vizyon tarihi 1 kasım 2013.

  https://pbs.twimg.com/media/bulzuejcqaaujqv.png

  http://www.youtube.com/watch?v=vtvxbpxv2jy
 • su verenin itfaiye'nin hortumunu diyerek beklediğim film.

  bir gün ayaz, bir gün sıcak, zaten dizi bitiyor diye diye kafayı pilot yapacağız belli.
 • kıbrıs'taki silah kaçakçılığı sırasında behzat ç. ve ercüment çözer arasında buna benzer bir diyalog geçti, alkışlamak istedim.

  --- spoiler ---

  - ne işiniz var la sizin burada? arka bahçeniz mi burası sizin?
  - heee, öyle yavru vatan yavru millet hesabı takılıyoruz burada
  - ülke ulan burası ülke, ne sizin yavrunuz ne de arka bahçeniz
  --- spoiler ---

  aynı zamanda yanımdaki gerizekalı karı yüzünden sinirlerimi bozan filmdir.
  bir kadın neden her küfür edildiğinde güler abi? adam sikerim diyor bu gülüyor, amına koyayım diyor yine gülüyor komedi filmi mi lan bu.

  son olarak gezi direnişine değinildiği sahnelerde, eğer o günleri yaşamışsanız fazlasıyla canınız acıyor. biber gazını soluduğunuzu hissettiriyor.