şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: benye)
    (bkz: beniye)
  • hamur dört kenarlı geometrik formatta kesilir (kare, dikdörtgen, yamuk vb.), yağda kızartılır. üzerine pudra şekeri serpilir. kahve ile beraber servis edilir new orleans kentinde.
  • her bir boku fransizca soylemeye bayilan gerizekali quebecliler'e gore, donut demektir.
  • new orleans'a gidip de denemeden dönülmemesi gerekendir. şehrin merkezindeki cafe du monde'de satılır, yanında da cafe du monde özel kahvesi tavsiye edilir. eğer üzerinizdeki kıyafet siyah ise yemeden önce yan masadakilere bir göz atıp, önleminizi alıp öyle yemeniz tavsiye olunur yoksa bir anda kendinizi üzerinizde un paketi patlamış bir halde bulabilirsiniz. souvenir satan marketlerde içindeki harcı paket halinde bulabilirsiniz ama aynı sonucu verir mi bilmem. bizim izmir pişisinin şekerli versiyonudur ama daha gevrektir.
  • bildiginiz yagda kizarttigimiz hamurdur bu. daha yogundur kare seklindedir ve uzerine pudra sekeri dokulup yenir new orleans ve amerika'da. esasinda fransiz bir hamur isi olup, ordan new orleans'a ve daha sonra amerika geneline yayilmistir. new orleans donut i olarak da bilinir.

yalniz ne gariptir ki bizim mutfagimiz ne kadar zengin olursa olsun benzer urunleri populer hale getiremiyoruz, sonra beniye, dunkin donuts, krispy kreme felan konusuyoruz.

(bkz: hamur)
  • kizarmis hamur uzerine pudra sekeri dokmek suretiyle yapilan fransiz asilli new orleans tatlisidir.

sehirde pek cok local kafede satilmakla beraber en guzeli cafe du monde'de yenir. ama tabii ki lakeside mall ve turevlerindeki degil french quarter'daki (ki bildigim kadariyla ilki burasidir) sube tercih edilmelidir.

soz konusu kafe oldukca salas, her daim kalabalik ve tuvaletleri pis bir mekan olsa da sehrin en gozde turistik bolgesinde olmasinin otesinde bu muhtesem tatlinin tadini cikarirken hem mississippi'nin kokusunu alip
    hem gemilerin dudugunu duymak sansini sundugu icin bir sekilde icine ceker insani.

ha bu arada beignet yaninda olmazsa olmazlardan o buyuk fincanlarda sunulan kahveyi mutlaka tepsinin icine doke sacarak servis etmek bir zorunluluktur adeta burada calisan garsonlar icin.

velhasil new orleans'a yolunuz duserse kesinlikle yemeden donmemeniz gereken tatlidir.
  • ben hayatimda bunun kadar overrated bir sey gormedim. bunu oven yabanciyi hadi anliyorum da turklere diyecek laf bulamiyorum. turkiye’deki herhangi bir hamurisi bunun yaninda gurme tatlisi sayilir.