şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir erik truffaz ve murcof albümü olup kapağı enki bilal tarafından çizilmiştir.
  tam bir kış albümüdür, ıslak camdan dışarıya bakan kedinin gözlerinden hayatı görüp insan olmanın ne demek olduğunu onun gözlerinden anlamaya çalışmak gibidir. ayrıca bu insan savaş yaratır, yetinmez istim üstünde barış yaratır, saraybosna olur, priştine, zagrep ve belgrad olur.

  (bkz: http://reviews.headphonecommute.com/…n-being-mundo/)
 • bir şeylerinertesinde yazılmış gibi. en azından ilk şarkı öyle başlar. sonra devam eder. klasik yani sıfırdan başlama (cogitoergosum yahut tabula rasa yahut yeni türkiye) şablonunu görmeyiz -ne güzel- ve albümün yedinci şarkısında human being'de bir şey başlar gibi hissederiz.

  bu arada sanılanın aksine platon müziği yasaklamamış bilakis müzik ve jimnastiği elzem görmüş. fakat ilginç olan şey şu müzikte bir değişimi yasaklamış çünkü müzik değişirse yasa da değişir demiş. acaip. ne yani müzik sanat değil mi? yoksa temsil'den başka bir şey de mi var sanatta?
 • baştan sona masal anlatan albüm.
  gün batarken ve geceleri iyi gelir.
 • uzun yıllardır dargın olduğum truffaz ile barışmamı sağlayan ve bir o kadar da geç keşfettiğim bir albüm being human being. tabi keramet sadece erik truffaz'da değil. murcof'un yarattığı inanılmaz atmosferin hakkını vermek gerek.