• maç özeti santrayla başlar, izleyici daha ne olduğunu ne izlediğini anlamadan 25. dakikadan pozisyon göstererek başlamaz.

kısa maç özetinde sarı kart çıkar mı çıkmaz mı pozisyonları yer almaz.

maç özeti, izleyen için iki takımın da nasıl oynadığına dair fikir vermesi odaklı hazırlanır. kafanıza göre özetten pozisyon çıkartamazsınız. neyse onu vermek zorundasınız.

ömrü hayatımda izlediğim en kötü maç özetlerini hazırlıyorsunuz. dünyada eşi benzeri yoktur büyük ihtimal. işinizi düzgün yapın.

hazırladıkları özetlerle açık açık diyorlar ki futbol konuşulmasın-izlenmesin hakem konuşulsun, ortam gerilsin.
  • kirpilmasi onemli degil 4 dakikalik ozet yaparsin ama maç anlasilir. burada onyekuru'nun ilk sutu ve falcao'nun kafa vurusu yok, ilk yarida iki gol arti bir karsi karsiya pozisyondan baska bir sey koymamislar, buna karsilik falcao-serdar arasinda yasanan gayet normal bir pozisyon, sarcchi ile dirar'in saçma dalasi, kirmizi kart sureci ozetlerin yarisini kapliyor.

derbiler her zaman guzel maç olmuyor ama sahada futbol adina olan guzelikleri de koymazsan neden millet holigana bagliyor diye aglama.
  • kırpa kırpa kuşa dönen özetler.

tartışmalı pozisyonlar, özette gözüksün, programlarda tartışılsın diye birçok önemli pozisyonu özete koymuyorlar. önceden 20 dakikalık geniş özet izlerdik, şimdi 3-4 dakikalık saçma sapan özetlere maruz kalıyoruz.

tff'nin bu duruma el atması lazım...
  • 4-3 biten konya-gs maçının özetini 3 dk 10 saniyeye sıkıştırmayı başarmışlar. ben hayatımda böyle dandik bir kanal görmedim.
  • özellikle bu sezon çığrından çıkmıştır. bir önceki sezonda, bein'den bağımsız futbol programları kendilerine özet hazırlayabiliyorlardı. o yüzden 10-20 dk özet izleyebiliyorduk. bu sezon ise o anlaşma da feshedildi. sadece bein'in hazırladığı özetleri programlarda kullanabiliyorlar. bu nasıl bir saçmalık ?

hala daha bu adamları savunanlar ve para kazandıranlar var. yapmayın arkadaşlar. şu arapları musallat etmeyin başımıza.
  • her hafta s sports'un youtube özetlerini takip ederim. o kadar güzel, o kadar kaliteli ki. spikerlerden tutun kamera açılarına, oynanan oyunun kalitesine kadar.

bir de beinsports var ki ahh... özetten ne izlediğini anlamıyorsun. yıllardır özet izlemek için uygulamaya bağlı bırakıyor. uygulaması hiçbir zaman stabil değil. her tıklamada farklı reklam önüne çıkıyor. özet izlemek için videoya girdiğinizde 30 saniye zoraki reklam izliyorsunuz. reklam bitse de tam ekran, kalitesini ayarlayabildiğiniz bir video oynatıcı yok.

özet: f i y a s k o
  • eskiden sözleşme gereği trt'nin de yayına ilişkin hakları olduğu için, özetlerin içinde olmayan tereddütlü pozisyonlar olduğu zaman, veya pozisyonların farklı açısı istendiği zaman trt o pozisyonları istiyor ve yayınlayabiliyordu. bu sezon öyle bir durum olmuyor, trt sadece özette verilen görüntüleri kullanabiliyor. bu da ligin ve algının dizaynına ilişkin şüpheler doğuruyor.

önermemi en yakın zamandaki ve yakın takip ettiğim maç olduğu için örneklendireyim (bulabildiğim görüntülere link ekledim) , mesela beşiktaş - trabzonspor maçında

1. boatengin pereira'ya hareketi

https://twitter.com/…tatus/1231301659650904065?s=19

2. lens'in yaklaşık 57.dakikalarda novak'ın ayağına basması, (görüntü bulamadım)

3. yine lens'in doğan'a kontrolsüz hareketi,

https://twitter.com/…tatus/1231328122756325376?s=19

4. yaklaşık 70.dakika civarında kendi attığı topa hareketlenen ekuban'ın son adam olan ruiz tarafından engellenmesi. (görüntü elimde var ama yükleyemiyorum)

5. yine ilk yarıda sosa'nın 3 kişi arasından topu atıp, kendi geçemediği, faul verilmeyen pozisyon (hatta sosa hakeme eliyle kendimi atmam mı lazım gibilerinden hareket yaptı, görüntü yok, anımsanması için detaylandırıyorum)

bu pozisyonları özetlerinde göremedik. verdiğim örneklerden yanlış anlaşılma olmasın lütfen, beşiktaş'ın da benzer pozisyonları olmuş olabilir. belki de algıda seçicilik yapıyorum trabzonsporlu olduğum için, bunlar benim aklımda kalanlar.

diğer taraftan fenerbahçe - galatasaray maçının 2.yarısını tam olarak izledim. onyekuru'nun 2 tane karşı karşıya pozisyonu özette yokken saçma sapan serdar - falcao pozisyonu özette var.

kısacası, bu düzenle bu sezon çok sıkıntılı olaylar yaşamamız muhtemel.
  • benim anlamadığım şey şu, özetleri uzun tutsalar ne olacak. bu maçın maçtan sonra özetini uzun verecekler diye maçı mı izlemeyeceğiz sanki.

ihtimaller ise;

* ligimizin çok kalitesiz olduğunu düşünüyorlar ve yabancıların bunu farketmesini istemiyorlar *

* kendi kanallarında tüm pozisyonları yorumlayıp trt'nin sadece özet üzerinde yorum yapmasını sağlayıp ratinglerini artırma

amaçları nedir bilmiyorum ama yaptıklarıyla yeni nesli futboldan soğuttukları kesin. bu durumun iyi mi kötü mü olduğu tartışılabilir tabi ki ama futboldan soğuyan nesil ya tiktokda ya da bilgisayar oyunlarında. futbolun bunların yanında çok masum kalacağı noktalar çok.
  • sene olmuş 2020 youtube'dan izlenemiyor.
  • dünyanın gelmiş geçmiş en kötü özetlerine sahiplik eder. evet dünyanın ve gelmiş geçmiş en kötü.

iyice saçmalaya başladı. 0-6 biten antalya hatay maçının özetini izleyeyim dedim. bir baktım 3 dakika diyor. her gole 20 sn ye versen ki 20 sn ye verilmez bu golün gelişimi tekrarı filan yok mu! ama zaten bunlar olmadığı için bein standartlarında her gol 20-25 sn. zaten 2 dk ediyor. ne olacak özet gol ile mi başlayacak diye kendime sorarken özetin gerçekten gol ile başladığını gördüm. özeti bitirdiğimde goller dışında sadece 3 pozisyon gösterildi (ofsayt gollerde dahil).

stajyere özet hazırlatsalar gerçekten daha güzel bir iş çıkar. server yükünü kaldıramıyorlar desem koy youtube oradan yayınla. yok hiçbirisi yok. 2021 gireceğimiz şu günlerde görüntü kalitesinin kötülüğünü bile konuşmak istemiyorum. 480p den hallice görüntü. bir iş en fazla bu kadar kötü yapılır kendilerini buradan tebriklerimi iletiyorum.
hesabın var mı? giriş yap