şükela:  tümü | bugün
 • * spor dallarinda geride oynayan anlamina gelir (bkz: back)
  * firin/ocaklarda, isitan, yuvarlak gozlere verilen isim
 • (bkz: beck)
 • orijinali fransızcada gaga anlamına gelen ve türkçe'de de kamışlı üflemelilerin ağızlık kısmı için kullanılan kelime.
 • bülent erkmenin ajansının adı. "bek tasarım"
 • bülent erkmen ve esen karol tarafından kurulmuştur. "b" bülent, "e" erkmen/esen, "k" karoldan gelmektedir, grafik tasarım bürosu demek daha doğru olur...
 • (bkz: özbek)*
 • saglama almakanlaminda kullanilan kelimedir.
 • bulmacalarda cikan gaz lambasi fitili sorusunun cevabi
 • (bkz: naber la bek)
 • türkiye'de yeteri kadar anlaşılamadığını düşündüğüm 4'lü defans sistemlerinin tandemden de daha kilit olan bölgesi.. öyle ki, sol ve sağ bekler klasik 4-4-2 ve optimizasyonlarının 3'lü defans sistemlerine karşı son yıllarda sağladığı üstünlüğün yapı taşlarıdır.. 4'lü defanstan sonra 4 kişinin defansta fazla gelmesiyle birlikte bir avantaj olsun diye ağırlık verilen 3'lü defans sistemlerinin 4'lü defanslar tarafından yıkımı beklerin modernizasyonu sonucu yepyeni görevler üstlenmesiyle gerçekleşmiştir.. savunmadaki kanat savunması, tandemin kademesine girişleri vb. görevleri aynen durduğu gibi hücumda çok daha fazla görev üstlenmeye başlamışlar, takım hücumdayken aynı bir orta saha gibi oynayarak takım sisteminin 2'li defansa dönmesini sağlamışlar, bu şekilde 4'lü defansa orta sahada 1 fazla kişiyle üstünlük sağlamayı başaran 3'lü defansları tekrar patlatan oyuncular olmuşlar ve üstünlüğün yeniden el değiştirmesini sağlamışlardır..

  ve fakat ne acıdır ki başta bizim üç büyüklerimiz olmak üzere türk takımlarının ve tabii ki teknik direktörlerinin hiçbiri sanki bu görevlerden haberdar değil.. dünya liglerinde türkiye kadar başka mevkiden bozma oyuncuların bek oynadığı bir lig daha yoktur sanıyorum..

  hemen bakalım takımlarımıza.. geçen senenin şampiyonundan başlayalım.. galatasaray neredeyse 2-3 yıldır orhan ak ve cihan haspolatlı bekleriyle oynuyor.. orhan stoperden bozma bir sol bek, cihansa defansif orta sahadan bozma bir sağ bek.. sonuç: 2 yıldır galatasaray tribünlerine saç baş yolduran, hücumdaki etkinliklerini geçtim gerek kaptırdıkları toplar olsun*, gerek kademeye girmekten yoksun yapıları olsun* tamamen berbat örnekler veren bir ikili bu.. arkadan ferhat öztorun gibi bırakın galatasaray'ın, milli takımın bile gelecek 10 yıldaki sol bek sıkıntısını kökten çözecek bir yetenek geliyor ama erik gerets'in bunun ne kadar farkında olduğu bir muamma.. ilk hatasında 30. dakikada oyun kenarına gelip morali, duyguları perişan edilen bir ferhat var galatasaray'da ve fakat orhan ak ile cihan haspolatlı'nın yedirdikleri bir dolu golden sonra hiçbir zaman oyun kenarına alındığını görmemiş bir ben de var.. ne olacak bu işin sonu bilemiyoruz..

  fenerbahçe'ye gelelim, onlarda da sorun aynı şekilde devam ediyor yine 2 yılı aşkın bir süredir.. solda stoper ve önliberoluktan bozma bir ümit özat(ki bazı kendini bilmez spor yazarları kendisinin bu ligin en iyi orta yapan oyuncularından biri olduğunu düşünüyor, bunun yanında 100 fenerbahçe taraftarının 95'inin bu adamdan memnun olmadığını adım gibi eminim), sağ bekte de yine orta sahadan bozma bir serkan balcı.. zico'nun gelişiyle serkan balcı takımdan kesildi gibi, ama bu sefer de bir forvet geldi sağ açık oldu.. kerim zengin.. bu hastalık bulaşıcı mı acaba türkiye'de!?

  beşiktaş'sa kadro yapısı olarak bu işe en uygun oyunculara sahip belki de türkiye için.. en azından gerçekten bek olacak oyuncular var kadroda.. peki geçen seneden sonra jean tigana bu sene başında ne yaptı? stoperden baki mercimek'i bozup sola koydu, yine stoperden ibrahim toraman'ı aldı sağa monte etti.. son 2-3 maçta özellikle gökhan zan'ın sakatlığı sonrasında bu bölgede birçok oynama oldu ama sakatlıklar düzelince yine bu düzene dönülecek gibi duruyor..

  evet, türk futbolunun bek yetiştirmede yetersiz olduğu söylenebilir ve teknik direktörler bu bahanenin ardına sığınıp mecburen bunları yapıyoruz diyebilir bir yere kadar(hoş bunu da söylemediğimiz mevki kalmadı.. stoper yetişmez, bek yetişmez, açık yetişmez, supporter yetişmez, target striker yetişmez, ne yetişir bu ülke topraklarında o da ayrı bir soru), peki bir takım 6 yabancı hakkına sahipken takımın oynadığı sistemin en kilit oyuncularına neden transfer yapılmaz ısrarla bunun cevabını verebilir mi peki teknik direktörler ya da yöneticiler? sanmıyorum..

  oynadığı sistemden bu kadar habersiz insanların içinde bulunduğu futbolun neden gelişmediğine dair 3 saatlik yayınlar yapar sonra televizyonlar.. gerek var mı bunu konuşmaya?