şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inandım ama buna yakın bir başlık bulamadım, peki neden bulamadım? çünkü gerçekten sözlüğün de dediği gibi böyle bir şey yok! yapılan şey her ne ise temizlik falan değil*

temizliğe başlamak zaten yaklaşık iki hafta almakta (bkz: niyet etmek). temizliğin kendisi ise bir hafta sürmekte (bkz: yavaş ve derinden).

her şey bittiğinde ise evin yarısı temizlenmiş oluyor* geri kalan yarısını da gelecek ay* hallederim deyip bir keyif kahvesi koyulur ve kumandayı ele alıp televizyon karşısına geçilir.
  • bekar olunca temizlik yapilmiyor mu? gayet de duzenli olarak bulasiklari yikar evi siler supururum. cogu tek yasayan kadindan daha temizdir evim.
  • arkadaşı acilen evlendirelim.
  • sistematik bir temizlik aktivitesidir.

phase 1:

yerlere atilmis kiyafetleri gorunmez yerlere tep.

phase 2:

yerlerdeki ve mutfaktaki bira siseleri/pizza kutularini cop posetine koy disari cikar.

phase 3:

ıslak mendille (camasir sulu olan) gorunen pis yuzeyleri hizlica sil.

ıstiklal marsi ve kapanis.
  • eşli batakta kaybedene yaptırılır.
  • bazı erkekler, kadınlardan daha titiz. hatta öyle ki eşlerinin yaptığı temizliği beğenmeyip temizlik işini üstlenenler bile var.
  • pasaklılığı, tembelliği mizah ve hatta zeka göstergesi sanan tiplerin garipsediği olay.

temiz olmanın bekar ya da öğrenci olmakla alakası yok, öz saygı ile alakası var.
  • sadece görünen yerlerdeki tozlar silinir.
  • gayet güzel yaparım. hatta çoğu evli arkadaşımın evinden daha temizdir evim.
  • ev temizliği demeyelim de biz ona, şöyle bir çöplerin atılması ve evin düzenlenmesi diyelim.