şükela:  tümü | bugün
 • 1920'lerin sonunda nüfus artışını sağlamak amacıyla ortaya atılan ve tbmm'ne sunulan önerilerden biriydi. tasarıya göre 24-45 yaş arası bekar erkekler ve 20-35 yaş arası bekar kadınlar medeni halleri gereği vergi verecekler, toplanan vergilerin yüzde 20'si ikramiye olarak 5 ya da daha fazla çocuğu olan ailelere dağıtılacaktı.
 • adama beleşe sultanlık yaşatmazlar, mevcut durumda alınmamasına şaşmak lazım bunun.. "özel iletişim vergisi", "çevre temizlik vergisi" benzeri anlamsızlığı adından aşikar vergilerle uğraşacağına hükümet, yangında ilk kurtarılacaktır bu vergi, kafalarda yanmayan ampuldür, dahiyane fikirdir..asıl bir vergi var ki bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine bir tek o çıkarır;
  enter: uçkur vergisi..
 • 18 mart 1929'da yozgat milletvekili süleyman sirri bey tarafindan önerilmistir.
 • an itibarıyle *bordro mahkumlarından çatır çatır alınan vergi. nasıl mı?

  agi adı altında yapılan geri ödeme eğer şahıs evli ise ve üstüne üstlük çocuğu da varsa bekar kişiye göre bir miktar daha fazladır. bu da bekarlık vergisi olarak adlandırılabilir. şöyle ki; bekar kişinin maaşından 100 tl kesiliyorken, aynı şartlar altında çalışan evli ve çocuklu olan kişinin maaşından da 100 tl kesilir. buna mukabil her ayın 26'sında bekar kişi agi ödemesi olarak 50 tl geri alıyorken, evli kişi 70-80 tl civarında alır. bu da aslında bekar kişinin maaşından 20-30 tl daha fazla kesinti yapıldığı anlamına gelir.
 • benzer uygulamanın tersi almanya'da mevcuttur. evliler vergi indiriminden yararlanır.
 • nufus artisinin hukuken desteklenmesi amaciyla tee zamaninda devletin yururluge koydugu uygulama. evlilik disi cocuk yapmak sanirim zamaninda devletin bireyden istemedigi bir davranismis. dunden bugune ne degismis? daha birkac yil once zinayi turk ceza kanunu'na sokmaya calisan zihniyetle kiyasladigimizda pek bir seyin degismedigini goruyoruz. ayrica eskiden de devlet buyuklerimiz nufusu arttirmaya calisiyormus, simdi de.

  (bkz: en az 3 çocuk doğurun)
 • 1949'daki hali su sekildedir. "alınacak gelir vergisine bekâr mükellefler için % 5 zam yapılır. dar mükellefiyete tabi mükelleflerle 25 yaşını doldurmamış kızlar, 18 yaşından (eğitimine devam ediyorsa 25 yaşından) küçük erkekler, maluller, dul ve yetim aylığı alanlar, çocuklu dullar ve evlenmesi yasal olarak yasak olanların bu zamdan muaflar"

  bkz. ‘gelir vergisi kanunu’, düstur, 3. tertip, c., 39, başbakanlık devlet mat., ankara 1949, s., 1157.
 • 1940larda mazhar osman'in "... yalniz kendi nefsini dusunen, ona hizmet eden adamdan hukumet payini ister ve onu yoksul çocuklara verir" sozu ile savundugu vergi.