şükela:  tümü | bugün
  • lise mezunu olup bekçi olacağına, utanmadan üniversite sınavına yıllarca kafa yorup, bir de 4-5 sene okuyan tip. bakin 5 yıllık bir üniversite okuyacaginiza liseden sonra bekçi olsaniz şimdiki enflasyon ile ortalama 4500 lira aldiginizi varsayın;

60×4.500=270.000 tl.
    5 yil icinde enflasyon oranı, zamlar derken siz ona 350 bin deyin.

yani hayata 350 bin lira geriden başlayacaksınız. üstelik 5 yıl ailenize ve çevrenize yük olacaksınız. yazık değil mi?

yahu mühendis, mimar olsanız asgari ücretle başlayacaksınız. 8 yıl çalışsanız 300 binleri öyle bulacaksınız. yani bir 8 yıl da oradan çalındı hayatınızdan doğru mu?

ne etti? 13 yıl... tam 13 yılınızı bekçi olmayarak kaybettiniz. silkelenip kendinize gelin!

üstelik bekçilere sıvazlama yetkisi bile gündemde;

http://www.hurriyet.com.tr/…vazlama-rotusu-41432841
  • bu kafayla; yumurta döllenmeden önce yapılan masraflarından başlarsak, o doğan çocuk senin harcadığın parayı hiçbir zaman amorti etmeyecektir. çocuğun okuluna harcayacağın parayla gidip tekel vs açsan çocuğa ticaret öğretsen, hayatının geri kalanında kazanacağı paradan çok daha fazlasını da kazanacaktır ayrıca.
  • benim gibi çoktan sığırlık etmiş kişidir kendisi.
  • 2 tane üniversite okudum . bekçi olacağıma 3.000 lira maaşla sabah 8-5 çalışırım daha iyi
  • üniversiteden mezun olduktan sonra eskaza bir işe girerseniz bekçinin ilk atandığı zaman alacağı maaş tutarına siz yedi sekiz senelik tecrübenizden sonra biraz biraz yaklaşacaksınız, o da belki. tabii bu süre zarfında bekçinin maaşına zam yapılmış olacak ve siz yine bekçiden fakir olacaksınız. en azından ilk yedi sekiz sene neredeyse bekçinin yarısı kadar maaş alacağınız kesin.

yani bu devirde üniversite okumaya gerek yok. liseden mezun olduktan sonra bir şekilde memurluğa kapak atıp kefine bakmak en iyisi ve en mantıklısı. bekçi olun demiyorum ama gidin adliyede zabıt katibi olun. savcı, hakim, avukat çevreniz olsun. açıktan da lisans okuyup dgs’yle hukuğa filan geçersiniz belki. vallahi şu an en mantıklısı bu.